Ważne, lecz niedoceniane lasy prywatne

 

Jedną z misji Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów, jest podnoszenie świadomości społeczeństwa dotyczącej lasów prywatnych w Polsce. Stowarzyszenie skupia się głównie na aktywności wspomagającej środowisko leśników i właścicieli lasów, a w szczególności działań na rzecz integracji oraz reintegracji zawodowej i społecznej tych środowisk.

Od kilku lat Stowarzyszenie jest organizatorem cyklu konferencji naukowych pt.: „Lasy prywatne w Polsce”, których celem jest przybliżenie zagadnień związanych ze stanem oraz potencjałem lasów prywatnych w naszym kraju.

 

 

Tegoroczna Konferencja, przygotowywana przez Stowarzyszenie we współpracy z profesjonalnym Partnerem jakim jest powermeetings.eu, odbędzie się w dniach 1-2 czerwca w Katowicach i będzie połączona z wręczeniem nagrody im. Kazimierza Szeptyckiego, która jest corocznie przyznawana przez Kapitułę za wybitne zasługi na rzecz lasów prywatnych w Polsce.

Kazimierza Szeptyckiego uważamy za patrona polskich lasów prywatnych, ze względu na jego zasługi na rzecz organizacji i zagospodarowania polskich lasów – mówi dr inż. Stefan Traczyk, prezes Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów. – Kazimierz Szeptycki na początku XX-wieku był prezesem Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego i posłem do parlamentu Austro-Węgier. Pracował wtedy m.in. nad powstającą ustawą leśną. Nagrodą Jego imienia od paru lat honorujemy osoby wspierające lasy prywatne korzystnymi dla nich decyzjami. W minionym roku laureatem został Krzysztof Fabera, starosta nowotarski, który zarządza jednym z największych terenów lasów prywatnych w Polsce. Z jego inicjatywy przygotowano dokumentację uproszczonych planów urządzania lasów dla wszystkich nadzorowanych lasów prywatnych. Jest także bardzo skuteczny w pozyskiwaniu środków na zalesienia nieużytków i gruntów leśnych. Nazwisko kolejnego laureata, czyli osoby lub instytucji wykazującej duże zaangażowanie w temacie problematyki lasów prywatnych w Polsce poznany pierwszego dnia Konferencji, podczas uroczystości wręczenia statuetki nagrody im. Kazimierza Szeptyckiego.

W części merytorycznej Konferencji wygłoszone zostaną referaty naukowe o lasach prywatnych w Polsce, o przygotowywanej ustawie dotyczącej powołania Izb Leśnych, która powinna znacząco polepszyć sytuację polskich lasów prywatnych oraz ich właścicieli. Stan prawny lasów na gruntach prywatnych omówi mecenas Marek Geszprycha, a społeczny i ekonomiczny aspekt lasów prywatnych omówi dr hab. Piotr Gołos. O istotnym problemie dokumentacji urządzeniowej w lasach prywatnych będzie natomiast mówił Bogusław Popis, przedstawiając obecny stan tego typu dokumentacji.

W programie spotkania przewidziano również dłuższy panel naukowo-dyskusyjny z udziałem uczestników Konferencji oraz wieczorne spotkanie networkingowe.

Atrakcją drugiego dnia konferencji będzie wizyta terenowa w lasach i obiektach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Katowice.

Spodziewamy się dużego zainteresowania Konferencją ze strony leśników oraz właścicieli lasów prywatnych z całej Polski, którzy są żywo zainteresowani projektem ustawy o Izbach Leśnych – mówi Stefan Traczyk. – Projekt stosownej ustawy przygotował mecenas Marek Geszprych, który z pewnością podzieli się swoją merytoryczną wiedzą w tym zakresie. Spodziewamy się obecności zaproszonych przedstawicieli władz centralnych i samorządowych, co będzie okazją omówienia zadań publicznych realizowanych przez nasze Stowarzyszenie, którego zadaniem statutowym jest również działalność wspomagającą przedsiębiorczość, rozwój gospodarczy i naukowy oraz oświatowy.

Jako organizacja społeczna wspieramy oraz upowszechniamy nowe rozwiązania gospodarcze i techniczne w dziedzinie leśnictwa i drzewnictwa. Prowadzimy doradztwo oraz fachowe wsparcie dla właścicieli lasów.

Honorowanie kolejnych osób i instytucji działających na rzecz podnoszenia świadomości społeczeństwa dotyczącej lasów prywatnych w Polsce wpływa na dostrzeganie ważności tego zasobu w krajowej gospodarce leśnej. Trzeba również pamiętać, że unijna strategia leśna dotyczy także właścicieli lasów prywatnych. Tymczasem niedawny raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje na braki związane z nadzorem nad lasami prywatnymi w Polsce. Jest wiele do zrobienia w zakresie świadomości właścicieli i ich możliwości. Niewątpliwie problemem jest rozdrobnienie gruntów i presja związana z inwestycjami.  Izby Leśne poprawiłyby sprawowanie nadzoru oraz zarządzanie lasami prywatnej własności. Izby w swych założeniach miałyby być wsparciem starostw w prowadzaniu nadzoru, a także zwiększyłyby dochody Skarbu Państwa i właścicieli.

Powołanie Izb Leśnych, będących reprezentacją właścicieli lasów prywatnych oraz formą grup producenckich, jest ważnym postulatem Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów. Katowicka konferencja adresowana jest nie tylko do członków, ale do wszystkich właścicieli lasów i podmiotów związanych gospodarką leśną – włączając tu także Lasy Państwowe, będące Patronem wydarzenia. Lasy prywatne zajmują jedną piątą powierzchni krajowego zasobu leśnego, jednak dobrze zarządzane mogą stanowić istotne źródło surowca drzewnego i dochodów dla ich właścicieli oraz przemysłu drzewnego.

Szczegóły konferencji i możliwość rejestracji dostępne są pod linkiem: https://powermeetings.eu/konferencja-lasy-prywatne-w-polsce/

SLiWL


Nadchodzące wydarzenia powermeetings.eu!

Zobacz również:

Michał Strzelecki z OIGPM na FPD 2023

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Patronem Honorowym FPD 2023

Łączy nas drewno

Certyfikacja łańcucha dostaw KZR dla paliw alternatywnych oraz odpadów 2023

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 603 386 917
faks: +48 22 672 95 89

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu