Eksperci pomogą przemyśleć strategię działań firm i branż drzewnych

Ponieważ szeroki zakres tematów interesujących branżę leśną i drzewną, poruszonych podczas pierwszego Forum Przemysłu Drzewnego, które odbyło się w Warszawie w dniach 21 i 22 czerwca, ubiegłego roku, okazał się być interesujący dla każdego ze 150 uczestników, którzy wyrażali wolę uczestnictwa w kolejnym, tak sprawnie zorganizowanym spotkaniu, powermeetings.eu organizuje II edycję FORUM PRZEMYSŁU DRZEWNEGO, która odbędzie się w dniach 20-21 czerwca 2023 w Warszawie i skoncentrowana będzie na tematyce rynku drewna, jego potencjale, cenach, prognozach, oraz tak aktualnych sprawach jak certyfikacja lasów i produktów drzewnych.

Uczestnicy zeszłorocznego Forum dowiedzieli się, że pozyskanie drewna w 2030 roku może łącznie wynieść 51,4 mln m3, w tym ponad 44 mln m3 z Lasów Państwowych. Tylko czy taka prognoza Janusza Dawidziuka, dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, pozostaje aktualna wobec kolejnych decyzji organów Unii Europejskiej dotyczących ochrony środowiska i klimatu? Wiemy, że nie grozi nam wylesianie, albowiem pozyskanie drewna odbywa się na podstawie 10 – letnich planów, tylko czy nadal zależeć one będą od decyzji jednostek LP? Projektowana nowelizacja Ustawy o lasach przewiduje możliwość zaskarżenia planu urządzenia lasu na drodze postępowania sądowo-administracyjnego. Prawo do zaskarżenia planu przysługiwałoby organizacji ekologicznej, jeżeli prowadzi ona działalność statutową w zakresie ochrony środowiska lub ochrony przyrody przez minimum dwanaście miesięcy przed dniem wniesienia skargi oraz Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Prawo do wniesienia skargi na zatwierdzenie uproszczonego planu przysługiwałoby również właścicielowi lasu. Zdaniem autorów projektu nowelizacja ma na celu usunięcie sprzeczności prawa polskiego z prawem Unii Europejskiej, które dotyczy braku zapewnienia możliwości zaskarżenia przed sądem przez organizacje ochrony środowiska planów urządzenia lasu, co jest niezgodne z postanowieniami Konwencji z 25 czerwca 1998 r. o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska. Wg opinii niektórych środowisk w obecnej sytuacji sposób prowadzenia gospodarki leśnej w Polsce pozostaje bez właściwej kontroli. Natomiast gwarancją adekwatnej kontroli miałby być udział organizacji ekologicznych oraz Rzecznika Praw Obywatelskich reprezentujących w postępowaniu stronę społeczną.

Jak na te propozycje zapatruje się przemysł drzewny, zabiegający o utrzymanie certyfikacji FSC przez regionalne dyrekcje Lasów Państwowych? Swoje problemy ma także krajowy sektor, skupiony w Stowarzyszeniu Leśników i Właścicieli Lasów, które pracuje nad nowelizacją ustawy o izbach rolniczych, aby wprowadzić w tej ustawie konkretne zapisy o izbach leśnych. Uważa się, że ustawodawstwo ogranicza wykorzystanie potencjału lasów prywatnych w Polsce, szczególnie w zakresie dostaw drewna wielkowymiarowego. które też wymagają usprawnienia.

Wciąż aktualnym tematem jest certyfikacja wyrobów drzewnych i potwierdzenie zgodności z regulacjami prawnymi oraz dobrowolnymi systemami. Wg niektórych odbiorców drewna brak certyfikowanego surowca drzewnego może spowodować utratę zagranicznych nabywców, w szczególności sieci handlowych. Co pogorszy i tak trudną sytuację branży drzewnej, trwającą od połowy zeszłego roku, ze względu na wysokie koszty nabycia surowca drzewnego, energii, płac oraz zobowiązań finansowych. A ponadto, pomimo restrykcji na produkty drzewne z Rosji i Białorusi – podobno wciąż trafiają one do Polski i krajów europejskich. Niektóre produkty konkurują cenowo z wyrobami krajowych wytwórców.

Tartakom, producentom płyt drewnopochodnych, sklejek, opakowań, zakładom usług leśnych, firmom dostarczających technologię oraz wyroby drzewne – domy, stolarkę otworową, materiały podłogowe, zrębki i pelety oraz inne produkty drzewne, mocno także doskwierają podwyżki stóp procentowych oraz rekordowy poziom inflacji.

Przygotowywany program prezentacji i tematy wystąpień na pewno zainteresuje leśników, właścicieli lasów prywatnych, przedstawicieli firm kupujących, przetwarzających i dostarczających drewno, zakładów usług leśnych, producentów materiałów drzewnych i surowców, gotowych wyrobów, ale także dostawców maszyn i technologii dla tej branży. Powinni więc skorzystać z zaproszenia na to Forum, gdyż na wiele pytań i wątpliwości będzie można uzyskać odpowiedzi po prezentacjach oraz podczas spotkań networkingowych od przedstawicieli Lasów Państwowych, stowarzyszeń branżowych oraz menedżerów firm i grup produkcyjnych, handlowych i zakupowych.

Istotną częścią Forum będzie dyskusja panelowa, a drugiego dnia – warsztaty prowadzone przez ekspertkę z zakresu innowacji, technologii energetycznych oraz zrównoważonego rozwoju.

Ponieważ w najbliższych miesiącach, a może i latach zajdą istotne zmiany na europejskim rynku drzewnym, warto wysłuchać ekspertów, żeby przemyśleć strategię działań swoich firm i branż. Taką płaszczyznę inspiracji i wymiany poglądów oraz sformułowania postulatów stwarza Forum Przemysłu Drzewnego, na które są już przyjmowane zapisy udziału stacjonarnego w Warszawie. 

Po więcej informacji o Forum oraz do rejestracji zapraszamy na www: https://powermeetings.eu/forum-przemyslu-drzewnego/ 


Nadchodzące wydarzenia powermeetings.eu!

Zobacz również:

Forum Przemysłu Drzewnego 2024

Forum Drewna Poużytkowego 2024

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2024 Roku!

Kongres o nowej sytuacji na rynku pelletu

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu