Zapraszamy do udziału w specjalnej edycji seminarium, w trakcie którego otrzymają Państwo kompedium wiedzy o obowiązujących przepisach,
które tworzą rynek energetyczny w Polsce.
ABC RYNKU ENERGII
– wademekum obowiązujących przepisów
2 marca 2021, @online
Seminarium jest pierwszą częścią z serii wydarzeń skierowanych zarówno do osób, które chcą uporządkować i poszerzyć swoją wiedzę z racji wciąż zmieniających się regulacji, jak i do tych którzy chcą się wdrożyć w temat i dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkiem energetycznym.
Zapraszam do udziału!
Renata Kałużna
Dyrektor Zarządzający
powermeetings.eu
Kolejne wydarzenia z serii:
Logowanie do systemu i rejestracja uczestników
I część seminarium
Bartłomiej Ślemp
Prawnik, Praktyka Infrastruktury i Finansowania Projektów
Kancelaria CMS
Przerwa
II część seminarium
Ada Szon
Prawnik, Departament Energetyki i Projektów Infrastrukturalnych
Kancelaria CMS
Przerwa
III część seminarium
Wojciech Szopiński
Prawnik, Praktyka Prawa Ochrony Środowiska
Kancelaria CMS
Sesja Q & A
Wojciech Szopiński jest radcą prawnym i prawnikiem w Praktyce Prawa Ochrony Środowiska, w Departamencie Energetyki i Projektów Infrastrukturalnych w kancelarii CMS.
Specjalizuje się w polskim oraz unijnym prawie ochrony środowiska, doradzając przedsiębiorstwom w kwestiach regulacyjnych, kontraktowych oraz w aspektach środowiskowych transakcji nieruchomościowych, fuzji i przejęć oraz procesów finansowania. Jego doświadczenie obejmuje również reprezentowanie klientów w postępowaniach sądowych dotyczących prawa ochrony środowiska.
Wojciech Szopiński uczestniczy w realizacji projektów w zakresie ochrony środowiska dotyczących w szczególności uzyskiwania pozwoleń środowiskowych (w tym pozwoleń zintegrowanych) i decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Zajmuje się też opracowywaniem memorandów i opinii w tym obszarze. Jego doświadczenie obejmuje również zagadnienia związane z postępowaniami administracyjnymi i sądowoadministracyjnymi dotyczącymi uzyskiwania i zmiany pozwoleń środowiskowych, opłat za korzystanie ze środowiska, gospodarowania odpadami oraz gospodarowania wodami. Doradzał w projektach z zakresu historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi i wód gruntowych, szkód w środowisku, ocen oddziaływania na środowisko, ochrony powierza (w tym dostosowania instalacji do standardów w dyrektywach IED, konkluzjach BAT, MCP oraz udzielania odstępstw i derogacji w tym zakresie). Posiada również doświadczenie w zakresie kwestii prawnych związanych z ochroną klimatu (climate change), w tym handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (EU ETS) i f-gazów.
Wojciech brał udział w wielu badaniach prawnych (due diligence) w zakresie ochrony środowiska, obejmujących zarówno transakcje na prawach udziałowych (share deal) jak i na aktywach (asset deal), dotyczące w szczególności instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym farm wiatrowych, spółek z sektora energetycznego, chemicznego, budowlanego, przemysłu ciężkiego i wytwórczego oraz branży FMCG.
Ada Szon jest adwokatem i prawnikiem w Departamencie Energetyki i Projektów Infrastrukturalnych w kancelarii CMS.
Ada specjalizuje się w doradztwie świadczonym na rzecz podmiotów z sektora energetycznego w zakresie szeroko rozumianych kwestii regulacyjnych, w tym kwestii związanych z koncesjami i taryfami biznesowymi, energią odnawialną i mechanizmami zdolności przesyłowych. Doradzała polskim wytwórcom energii w odniesieniu do pakietu legislacyjnego Komisji Europejskiej „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”.
Ada udziela również wsparcia przedsiębiorstwom sektora energetycznego w postępowaniach pomiędzy nimi a Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, na ich etapie administracyjnym oraz na etapie odwołania od decyzji Urzędu Regulacji Energetyki przed sądami powszechnymi.
Ada posiada również doświadczenie w zakresie prawa ochrony środowiska, głównie kwestii związanych z emisjami przemysłowymi, handlem uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, gospodarką odpadami oraz gospodarką wodno-ściekową. Brała udział w wielu procesach badania due diligence dotyczących m.in. sieci oczyszczalni ścieków.
Bartłomiej Ślemp jest prawnikiem w Praktyce Infrastruktury i Finansowania Projektów, w Departamencie Energetyki i Projektów Infrastrukturalnych w kancelarii CMS.
Specjalizuje się w doradztwie dla podmiotów prywatnych i sektora publicznego w całościowej realizacji projektów inwestycyjnych. Był członkiem zespołów doradczych w ramach realizacji pionierskich na rynku polskim projektów infrastrukturalnych, w szczególności opartych o formułę partnerstwa publiczno-prywatnego lub koncesji. Jego doświadczenie obejmuje między innymi doradztwo na różnych etapach projektów PPP i koncesyjnych, od ich przygotowania przez realizację, po zakończenie. Brał udział w doradztwie w ramach projektów budowy i eksploatacji spalarni odpadów w Poznaniu, Gdańsku i Olsztynie. Ponadto świadczył bieżące doradztwo przy pierwszym w Polsce projekcie PPP budowy i utrzymania linii tramwajowej w Krakowie. Doradzał w ramach wykonania umowy koncesji na budowę wiat przystankowych w Warszawie. Przygotowywał pierwszy w Polsce projekt koncesyjny portu morskiego w Gdyni. Posiada także doświadczenie w realizacji projektów kubaturowych.
Doradzał również przy projektach transakcyjnych z branży energetycznej i infrastrukturalnej, w szczególności z sektora wodno-kanalizacyjnego.
Bartłomiej specjalizuje się także w prawie zamówień publicznych. Brał udział w doradztwie zarówno dla wykonawców, jak i zamawiających na każdym etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz przygotowywał środki ochrony prawnej, jak również reprezentował klientów przed Krajową Izbą Odwoławczą w projektach realizowanych w formule PPP, koncesji jak i tradycyjnej.
Jest również specjalistą z zakresu finansów publicznych. Wielokrotnie przygotowywał analizy z zakresu finansów budżetu państwa i samorządu terytorialnego na rzecz instytucji publicznych i podmiotów prywatnych. Jest autorem opinii prawnych w zakresie oceny kwalifikacji zobowiązań z umów PPP w dług publiczny, emisji obligacji skarbowych czy zaciągania innych zobowiązań dłużnych przez podmioty sektora finansów publicznych, w tym wykonywanych na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Posiada także doświadczenie w doradztwie z zakresu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
Zajmuje się także tematyką samorządu terytorialnego, gospodarki komunalnej oraz zarządzania mieniem państwowym. Przygotowywał między innymi analizy, opinie prawne, uchwały, a także umowy związane z działalnością spółek komunalnych i jednostek samorządu terytorialnego, w tym z zakresu możliwości powoływania przez nie spółek zależnych. Doradzał w pierwszej w Polsce transakcji przeniesienia przedsiębiorstwa szpitala z udziałem jednostki samorządu terytorialnego na rzecz ZOZ.
Bartłomiej jest doktorantem w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW oraz pracownikiem naukowym i wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji w Zakładzie Praw Człowieka. Przygotowuje rozprawę naukową z zakresu konstytucyjnego ujęcia finansów samorządowych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jest autorem lub współautorem wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych z zakresu prawa publicznego.
CMS jest międzynarodową kancelarią prawną świadczącą kompleksowe usługi prawne i podatkowe, działającą w ramach sieci ponad 70 biur zlokalizowanych w ponad 40 krajach na całym świecie.
Jesteśmy jedną z największych i najbardziej doświadczonych międzynarodowych kancelarii prawnych w Polsce – działamy na polskim rynku od ponad 25 lat. W biurach CMS w Warszawie i Poznaniu jest zatrudnionych ponad 170 prawników, którzy świadczą usługi doradztwa prawnego i podatkowego we wszystkich obszarach prawa i sektorach gospodarki. Nasi klienci otrzymują najwyższej jakości pomoc prawną dotyczącą rynków, na których prowadzą lub zamierzają prowadzić działalność biznesową, a także wsparcie międzynarodowych zespołów. Do naszych klientów należą zarówno międzynarodowe koncerny, jak i największe polskie przedsiębiorstwa oraz firmy rodzinne, instytucje finansowe i sektor publiczny. Dzięki specjalizacji sektorowej prawników oferujemy kompleksową wiedzę o aktualnych wyzwaniach i trendach w danej branży, a także wsparcie zespołu, który rozumie specyfikę prowadzenia działań biznesowych w poszczególnych sektorach gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem sektorów regulowanych.
Eksperci z Praktyki Energetyki i Projektów Infrastrukturalnych CMS specjalizują się w doradztwie z zakresu:
Skala i prestiż projektów realizowanych przez zespół przekłada się na wiodącą pozycję kancelarii w międzynarodowych rankingach Chambers & Partners, Legal 500 EMEA oraz IFLR1000.
1 090,00 PLN + VAT
Seminarium odbędzie się w wersji
@online
w czasie rzeczywistym, zatem istnieje możliwość pełnej interakcji z prowadzącym – pytania zadawać można na czacie oraz po włączeniu mikrofonu.
Dyrektor Zarządzający
powermeetings.eu
kom.: +48 603 386 917
e-mail: Renata.Kaluzna@powermeetings.eu
Manager Działu Industry
powermeetings.eu
Kontakt w sprawie merytoryki i współpracy
tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 505 659 477
e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
Specjalista ds. sprzedaży
powermeetings.eu
Kontakt w sprawie udziału
kom.: +48 690 144 776
e-mail: Jakub.Dolezal@powermeetings.eu
Zostaw swoje namiary, oddzwonię i razem sprawdzimy czy to wydarzenie jest dla Ciebie ❗
Do usłyszenia, Jakub Doleżał, powermeetings.eu