Wykorzystanie RDF na cele energetyczne

W czasach ograniczania produkcji energii cielnej i elektrycznej z węgla, gazu czy ropy, nabiera także w naszym kraju znaczenia termiczne przekształcanie odpadów komunalnych, których produkuje się rocznie około 14 mln ton. Ocenia się, że około 30 % tej masy nie nadaje się do recyklingu i powinno być spalone a nie składowane na wysypiskach, których powiększanie budzi coraz większe protesty społeczne.



Już kilka większych miast pobudowało sprzyjające środowisku spalarnie odpadów, których wydajność wynosi 1,1 Mg/rok. W procesach spalania odzyskuje się w nich 5 528 720 GJ energii. Po uruchomieniu nie budzą one większych kontrowersji, natomiast problemem, poruszanym już podczas wiosennych spotkań branży biomasy i RDF, organizowanych od lat przez powermeetings.eu, są długie cykle uzyskiwania zezwoleń i konsultacji społecznych, sięgające niekiedy 10 lat.

Ponieważ obecnie odnotowuje się ogromne zainteresowanie budową instalacji termicznego przetwarzania odpadów, czego dowodem jest 78 wniosków do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie budowy 39 instalacji termicznego przetwarzania odpadów, w dużej części również i tej tematyce zostanie poświęcona 12 edycja Forum Biomasy i RDF w Ciepłownictwie, Energetyce i Przemyśle, organizowana przez powermemtings.eu w Olsztynie. Zainteresowanie rządowym programem priorytetowym „Racjonalna gospodarka odpadami” przekroczyło trzykrotnie zaplanowany budżet, więc podejmowane są starania o powiększenie budżetu, żeby można było zrealizować 39 instalacji termicznego przetwarzania odpadów, w jakimś stopniu nadganiającym nasze zaległości w stosunku do Europy. Pod tym względem wydajność spalarni odpadów w Polsce znacząco odstaje od krajów Europy Zachodniej.



– Wskaźnik wydajności spalarni w Polsce w przeliczeniu na 1 mieszkańca to 29 kg, podczas gdy w Niemczech wskaźnik ten wynosi 326 kg, we Francji 211 kg, w Szwecji 610 kg, a w Holandii 738 kg – informowano niedawno w NFOŚiGW. – Energia pozyskana z zagospodarowanej frakcji palnej odpadów pozwalałaby zaspokoić nawet do 10 % zapotrzebowania na ciepło sieciowe. Natomiast zrealizowanie zgłoszonych do dofinansowania 39 inwestycji oznaczałoby stworzenie bazy produkcji blisko 600 MW dodatkowych mocy jednostek kogeneracyjnych.

To zainteresowanie powinno się zatem przełożyć na frekwencje w 12 edycji wiosennego Forum Biomasy i RDF w Ciepłownictwie, Energetyce i Przemyśle, podczas którego zaproszeni praktycy przedstawią rozwiązania problemów technicznych, technologicznych i finansowych dla zrealizowania programu budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów, które pozwolą przerabiać łącznie ok. 4,2 mln Mg/rok RDF.

Skoro inwestycje zmierzające do wykorzystania paliw alternatywnych na cele energetyczne budzą zrozumiałe, olbrzymie zainteresowanie wśród inwestorów, to będą mogli podczas Forum poszerzyć swoją wiedzę o przekształcaniu RDF na energię, o dostępnych technologiach i urządzeniach i systemach pomocy finansowej z Funduszu Modernizacyjnego stanowiącego nowe narzędzie wsparcia modernizacji sektora energetycznego w UE. Z tego wsparcia korzystają już inwestycje realizowane w Siedlcach, Kraśniku, Suwałkach i Koszalinie.

Nie zabraknie podczas Forum prelegentów, którzy rozwieją wątpliwości, że termiczne przetwarzanie odpadów nie stanowi konkurencji dla recyklingu, a jedynie dla składowania odpadów, bo do termicznego przetwarzania – jak przekonuje Polska Izby Gospodarki Odpadami, trafiają jedynie te odpady, które nie nadają się do recyklingu, lub których nie opłaca się poddawać recyklingowi ze względu na koszty czy ślad węglowy takich procesów. Natomiast ograniczenie składowania odpadów komunalnych jest zgodnie z wymogami unijnych dyrektyw, nakazujących, żeby w 2035 r. masa odpadów, którą będzie można zdeponować na składowiskach, wynosiła maksymalnie 10 % wytwarzanych odpadów.



XII edycja to już tradycja❗ Zatem już dziś zarezerwuj w swoim kalendarzu termin

📅 23 i 24 marca 2023 i dołącz do nas w Olsztynie

>> Sprawdź szczegóły i zgłoś swój udział <<<

 

Już od 1️⃣2️⃣ lat nasze Forum to NAJWAŻNIEJSZE i NAJWIĘKSZE wiosenne spotkanie branży ODBIORCÓW – DOSTAWCÓW – PRODUCENTÓW biomasy na cele energetyczne w trakcie, którego oprócz zdobywania wiedzy buduje się nowe i utrwala dotychczasowe relacje biznesowe 🤝  Zatem stało się już wydarzeniem typu MUST BE dla przedstawicieli rynku❗

 

DLACZEGO WARTO DO NAS DOŁĄCZYĆ

Jak co roku dwudniowe Forum stwarza doskonałą okazję do spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych relacji biznesowych z najważniejszymi przedstawicielami branży – którzy będą dostępni w jednym miejscu i czasie. 

 

CO ZYSKASZ BIORĄC UDZIAŁ W FORUM

➡ Przede wszystkim: Swój cenny czas!
– dostępność 200 przedstawicieli branży w jednym miejscu z pewnością pozwoli zaoszczędzić Twój czas oraz przebyte kilometry, które musiałbyś poświecić na dojazd na kolejne spotkania.

➡ Produkujesz lub dostarczasz surowiec, biomasę lub RDF?
Spotkasz swoich obecnych i przyszłych odbiorców

➡ Jesteś odbiorcą biomasy, RDF i usług?
Spotkasz wielu dostawców i będziesz miał okazję zapoznać się z ich ofertami aby wybrać tą najbardziej dla siebie odpowiednią

➡ Dostarczasz technologię?
Poznasz osoby chcące postawić nowe bloki lub zmodernizować swoje zakłady

➡ Budujesz nowy blok? Remontujesz lub modernizujesz stary?
Spotkasz dostawców technologii i usług

 

KOGO SPOTKASZ

👷‍♂️ Odbiorców paliwa i usług (elektrownie, ciepłownie – zawodowe i przemysłowe).

👷‍♂️ Producentów i dostawców biomasy, pelletu i RDF.

👷‍♂️ Odbiorców surowca drzewnego z zakładów przetwarzających drewno – producenci mebli, płyt i przemysł celulozowo-papierniczy.

👷‍♂️ Dostawców nowoczesnych technologii do pozyskiwania, przetwarzania i spalania biomasy, pelletu oraz RDF.

👷‍♂️ Przedstawicieli najważniejszych Ministerstw i urzędów regulujących rynek.

👷‍♂️ Przedstawicieli firm logistycznych i transportowych.

👷‍♂️ Przedstawicieli firm kontrolujących jakość i certyfikujących paliwa.

 

>>Potwierdź swoją obecność na Forum Biomasy i RDF w Ciepłownictwie i Energetyce w Olsztynie<<

 

W programie Forum między innymi:

👉 Najważniejsze aktualności z branży 

👉 Case studies z nowych i funkcjonujących instalacji

👉 Kolacja networkingowa

👉 Warsztaty z Panią Katarzyną Szwed-Lipińską

👉 Zwiedzanie biomasowej instalacji

 

Najlepszy networking, wiedza i merytoryka na najwyższym poziomie = Forum Biomasy, Pelletu i RDF powermeetings.eu❗

 

>>Dołącz do nas 23 i 24 marca 2023 i bądź tam gdzie na wiosnę spotyka się cała branża<<

📢 Przypominamy, iż wcześniejsza rejestracja = niższa cena 👍

 

Szczegóły i rejestracja pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-biomasy/ 

Pytania? Zapraszam do kontaktu:

Jola Szczepaniak
Manager Działu Industry
powermeetings.eu
tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 505 659 477

e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
www.powermeetings.eu
https://www.facebook.com/powermeetings.eu/
https://www.instagram.com/renewableenergy_pl/
https://www.linkedin.com/company/powermeetingseu-industry


Nadchodzące wydarzenia powermeetings.eu!

Zobacz również:

Efektywne zarządzanie energią oraz technologie i wytwarzanie energii z biomasy i paliw alternatywnych

Wielokierunkowe spojrzenie na dekarbonizacje ciepłownictwa i przemysłu

Magazyny energii 2024 – usługi regulacyjne, rynek mocy, OZE, proces inwestycyjny, finansowanie

XIV jesienne Forum Biomasy i RDF 2024

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu