Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. jest dostawcą ciepła systemowego i prowadzi działalność na terenie miasta Biała Podlaska w zakresie produkcji, przesyłu, przetwarzania energii cieplnej dla potrzeb komunalnych – ciepło grzewcze, produkcja ciepłej wody użytkowej w sposób przyjazny dla ludzi i środowiska. Nieustannie dążymy do zapewnienia mieszkańcom naszego miasta dostaw ciepła w sposób ciągły, bezpieczny, niezawodny, z poszanowaniem środowiska naturalnego, w oparciu o najwyższą jakość świadczonych usług. Chcemy być postrzegani jako firma nowoczesna, dobrze zarządzana, jako pożądany kontrahent i pracodawca.
Aktualnie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Białej Podlaskiej eksploatuje
– cztery kotły wodne o mocy zainstalowanej 81,07 MW w Ciepłowni K-1 oraz
– dwa kotły wodne o mocy zainstalowanej 17 MW w Ciepłowni K-1B opalanej biomasą.
Z Ciepłowni znajdujących się przy ul. Sidorskiej 102G ciepło dostarczane jest siecią ciepłowniczą o długości ok. 67 km do 401 węzłów wymiennikowych, z czego 205 jest własnością Spółki. Na koniec 2022 roku dostawca zaspokajał potrzeby cieplne 356 Odbiorców, w tym mieszkańców domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, przedsiębiorstw, urzędów i instytucji. Moc zamówiona na koniec 2022 roku to 74,5 MW i systematycznie rośnie. Roczna sprzedaż ciepła to blisko 500 tys. GJ (w 2022 roku: 475 788,56 GJ).
Szybki rozwój ciepłownictwa na terenie miasta stawia przed przedsiębiorstwem potrzebę powiększania potencjału, który udoskonalany jest poprzez ciągły rozwój technologii i umiejętności.
W 2022 roku zakończono budowę ciepłowni na biomasę o mocy 17 MW na terenie istniejącej ciepłowni K1 przy ul. Sidorskiej 102G. Ciepłownia opalana biomasą wybudowana została w oparciu o najnowsze rozwiązania techniczne i spełnia restrykcyjne normy dyrektywy MCP (Medium Combustion Plant) w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania oraz spełnia wymóg efektywnego systemu ciepłowniczego. Zastosowanie kotłów wodnych o parametrach pracy zgodnych z istniejącymi kotłami węglowymi pozwala na wyprowadzenie wyprodukowanego ciepła bezpośrednio do sieci ciepłowniczej, ograniczając w ten sposób ilość ciepła produkowanego z miału węglowego o 60%. Szacowany na kolejne lata roczny spadek emisji gazów cieplarnianych to 47 258 ton równoważnika CO2.
Wspomniana inwestycja jest wynikiem realizacji strategii Przedsiębiorstwa polegającej na realizacji dostarczania ciepła ze znaczącym wykorzystaniem paliw odnawialnych, w tym biomasy. Przedsiębiorstwo zgłosiło swoje źródła do derogacji ciepłowniczej, której celem było umożliwienie dostosowania źródeł do zaostrzonych norm w zakresie emisji dwutlenku siarki, azotu i pyłów. W okresie obowiązywania derogacji Przedsiębiorstwo podjęło działania inwestycyjne w kierunku zastosowania środków technicznych pozwalających na uzyskanie dopuszczalnych emisji zanieczyszczeń na poziomie wymaganym przepisami w okresie rozpoczynającym się od dnia 1 stycznia 2023 roku. W drugiej połowie 2022 r. rozpoczęto więc budowę instalacji odpylania spalin kotła WR-25 nr 1, w celu uzyskania standardu emisyjnego poniżej 100 mg/Nm3 przy zawartości 6 % O2 w gazach odlotowych (do 31.12.2022 r. obowiązywał standard emisyjny 400 mg/Nm3 przy zawartości 6 % O2 w gazach odlotowych). Instalacja ma na celu ograniczenie emisji pyłów w spalinach odlotowych w celu spełnienia zaostrzonych norm oraz zmniejszenia uwalniania ich do środowiska.
Zgodnie z obowiązującym pozwoleniem zintegrowanym od dnia 01.01.2023 r. kocioł WR-25 Nr 3 został wstrzymany z eksploatacji (zgodnie z decyzją UDT) do momentu przeprowadzenia modernizacji polegającej na zmniejszeniu mocy kotła poniżej 15 MW. Obecnie cała instalacja jest średnim obiektem energetycznego spalania i podlega działaniu dyrektywy MCP.
W wyniku realizacji inwestycji instalacji odpylania spalin nastąpi zmniejszenie emisji pyłów
do atmosfery o ok. 39%.
W ramach rozbudowy systemu ciepłowniczego Spółka realizuje przedsięwzięcia wynikające z potrzeb głównych inwestorów działających na terenie Białej Podlaskiej, a także z perspektyw poszczególnych stref miasta. Nowe inwestycje kubaturowe związane są z rozwojem budownictwa wielorodzinnego oraz budowy kompleksu wojskowego na terenie byłego lotniska przy ul. Łomaskiej. Przyrost mocy zamówionej z tytułu ww. inwestycji wyniesie około 10 MW, co pozwala nie tylko na niwelowanie efektu obniżania zapotrzebowania na ciepło wskutek ocieplenia klimatu oraz zrealizowanych przez odbiorców procesów termomodernizacyjnych ale również na rozwój przedsiębiorstwa.
W celu ograniczenia strat ciepła na przesyle oraz zwiększenia niezawodności dostaw energii cieplnej zaplanowano, że Spółka prowadzić będzie działania polegające na termomodernizacji sieci kanałowych lub zastępowaniu ich rurociągami preizolowanymi, tworzeniu większych możliwości sterowania pracą sieci ciepłowniczej poprzez m.in. sukcesywną modernizację strategicznych komór ciepłowniczych i modernizację węzłów wymiennikowych, kontynuowaniu procesu likwidacji węzłów grupowych na rzecz doprowadzenia wysokoparametrowego czynnika grzewczego do każdego obiektu i budowy indywidualnych węzłów wymiennikowych. Realizacja zadań w tym zakresie uzależniona jest m in. od woli Odbiorców, uzgodnień i procedur związanych z realizacją inwestycji oraz możliwości finansowych Spółki. Spółka będzie starała się o uzyskania dofinansowania do inwestycji związanych z termomodernizacją i rozbudową sieci.
W 2020 roku podjęto prace koncepcyjne dotyczące strategicznej inwestycji w dodatkowe źródło ciepła, tj. budowę elektrociepłowni w technologii wysokosprawnej kogeneracji na paliwo alternatywne (RDF).
Jednak w związku ze znaczącym wzrostem zapotrzebowania na ciepło w systemie ciepłowniczym, długim cyklem realizacji budowy elektrociepłowni na paliwo alternatywne (RDF), a także jego kosztem (wartość inwestycji oszacowano na 81,5mln zł netto) zdecydowano o budowie kotłowni gazowej na terenie bazy przy ul. Pokoju, która pełnić będzie rolę źródła szczytowego.