W niedalekiej przyszłości kolejne zmiany w systemie certyfikacji biomasy

 

– Jak powszechna jest dzisiaj certyfikacja biomasy i RDF – zapytaliśmy dr inż. Ilonę Olsztyńską z firmy SGS Polska, która jest Partnerem Strategicznym 12 wiosennej edycji Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych w Ciepłownictwie, Energetyce i Przemyśle, organizowanego przez powermeetings.eu w dniach 23-24 marca 2023 w Olsztynie.

 



Szacuje się, że obecnie w Polsce udzielonych jest przeszło 1000 certyfikatów w obszarze stałych oraz gazowych paliw z biomasy, w tym zdecydowana większość została udzielona w systemie KZR INiG. Jest to jedyny polski system, który uzyskał pełne uprawnienia udzielone przez Komisje Europejską, a którego właścicielem jest Instytut Nafty i Gazu – PIB w Krakowie.

Na skutek wdrożenia zapisów dyrektywy RED II do przepisów regulujących obszar handlu prawami do emisji (EU ETS), certyfikacja producentów i dostawców biomasy bardzo szybko się rozwija w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej.

Instalacje, których łączna moc cieplna wynosi co najmniej 20 MW (w przypadku paliw stałych) mają obowiązek wykazania spełnienia Kryteriów Zrównoważonego Rozwoju dla biomasy, z której paliwa zostały wyprodukowane.

Dodatkowo nowe instalacje, które zostały uruchomione po 1 stycznia 2021 roku, mają dodatkowy obowiązek wykazania spełnienia kryterium ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) przy zastosowaniu właśnie paliw z biomasy.

Wobec powyższego poszczególne ciepłownie, elektrociepłownie, a także zakłady wytwarzające ciepło i energię do celów technologicznych (np. cementownie), które spełniają wymóg prawny dotyczący zainstalowanej mocy cieplej, poszukują dostawców z certyfikatem udzielonym na oferowane i dostarczane paliwa z biomasy.

Jednocześnie także te instalacje posiadają własne certyfikaty w zakresie wytwarzania ciepła i/lub energii. Innymi systemami rozpoznawalnymi na polskim rynku, na zgodność z którymi udzielane są certyfikaty dla paliw z biomasy są systemy: SURE, REDcert, ISCC, a także SBP.



– Podczas wcześniejszych edycji Forum Biomasy padały niekiedy pytania, czy tylko ze względu na KZR certyfikacja biomasy jest konieczna i korzystna?

– Bardzo ambitna polityka klimatyczna narzuca konieczność rozwijania źródeł odnawialnej energii, do których należy również energia z biomasy – odpowiada Ilona Olsztyńska, prelegentka olsztyńskiego Forum. – Jednak, żeby ten rozwój nie odbywał się kosztem zasobów naturalnych, w tym redukcji lesistości czy też wzrostu konkurencyjności o grunty rolne, w przypadku upraw energetycznych, dopuszcza się produkowanie paliw z biomasy wyłącznie z legalnych i udokumentowanych źródeł surowców, które dodatkowo muszą spełniać wymagania wynikające z dyrektywy RED II. Ponadto, europejski oraz krajowy cel OZE w zakresie wytwarzania ciepła i energii może być wykazywany wyłącznie o certyfikowaną biomasę. 

Systemy certyfikacji opracowane na podstawie wytycznych prawnych Unii Europejskiej, które uzyskały zatwierdzenie przez Komisję Europejską lub dany organ w kraju członkowskim, wskazują jakie narzędzia należy wdrożyć aby móc we właściwy sposób udokumentować pochodzenie surowców i spełnienie wymagań dyrektywy RED II. O tym właśnie podczas Forum w Olsztynie będzie mówiła przedstawicielka SGS, przekazując wiedzę dotyczącą wdrożenia dokumentacji wymaganej przez dany system certyfikacji, w zakresach odpowiadających działaniu danego podmiotu. Dokumentacja systemu certyfikacji zawiera szczegółowe wytyczne, które pozwalają na opracowanie i wdrożenie poszczególnych procedur w organizacji, a także zawiera wytyczne dla zbierania poświadczeń spełnienia kryteriów zrównoważonego rozwoju dla konkretnego rodzaju biomasy.

Ponieważ przygotowanie się do certyfikacji oraz prowadzenie nadzoru nad wdrożonym w organizacji systemem wymaga sporego wysiłku i zaangażowania ze strony firmy ubiegającej się lub posiadającej już certyfikat, na pewno pożyteczna będzie wiedza pozyskana na Forum Biomasy i RDF, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem branży i na które jeszcze przyjmowane są zgłoszenia. Wszak w niedalekiej przyszłości czekają przedsiębiorców kolejne zmiany w systemie wynikające z publikacji kolejnych rozporządzeń wykonawczych do dyrektywy RED II przez Komisję Europejską, a także z nowelizacji samej dyrektywy RED, która jako dyrektywa RED III ma zacząć obowiązywać od 2025 roku. Procedowane obecnie zmiany zapisów w tej dyrektywie mają na celu przyspieszenie implementacji strategii Fit for 55 package do europejskiej gospodarki, co w efekcie ma przyczynić się do uzyskania neutralności klimatycznej Europy w wyznaczonym przez PE i KE okresie czasu.

Wdrażaniu nowych wymogów, które w tym obszarze są wymaganiami prawnymi, choć określanymi jako „dobrowolne”, będzie uczestnikom Forum łatwiej rozumieć i wdrażać.  



XII edycja to już tradycja❗ Zatem już dziś zarezerwuj w swoim kalendarzu termin

📅 23 i 24 marca 2023 i dołącz do nas w Olsztynie

>> Sprawdź szczegóły i zgłoś swój udział <<<

 

Już od 1️⃣2️⃣ lat nasze Forum to NAJWAŻNIEJSZE i NAJWIĘKSZE wiosenne spotkanie branży ODBIORCÓW – DOSTAWCÓW – PRODUCENTÓW biomasy i RDF na cele energetyczne w trakcie, którego oprócz zdobywania wiedzy buduje się nowe i utrwala dotychczasowe relacje biznesowe 🤝  Zatem stało się już wydarzeniem typu MUST BE dla przedstawicieli rynku❗

 

DLACZEGO WARTO DO NAS DOŁĄCZYĆ

Jak co roku dwudniowe Forum stwarza doskonałą okazję do spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych relacji biznesowych z najważniejszymi przedstawicielami branży – którzy będą dostępni w jednym miejscu i czasie. 

 

CO ZYSKASZ BIORĄC UDZIAŁ W FORUM

➡ Przede wszystkim: Swój cenny czas!
– dostępność 200 przedstawicieli branży w jednym miejscu z pewnością pozwoli zaoszczędzić Twój czas oraz przebyte kilometry, które musiałbyś poświecić na dojazd na kolejne spotkania.

➡ Produkujesz lub dostarczasz surowiec, biomasę lub RDF?
Spotkasz swoich obecnych i przyszłych odbiorców

➡ Jesteś odbiorcą biomasy, RDF i usług?
Spotkasz wielu dostawców i będziesz miał okazję zapoznać się z ich ofertami aby wybrać tą najbardziej dla siebie odpowiednią

➡ Dostarczasz technologię?
Poznasz osoby chcące postawić nowe bloki lub zmodernizować swoje zakłady

➡ Budujesz nowy blok? Remontujesz lub modernizujesz stary?
Spotkasz dostawców technologii i usług

 

KOGO SPOTKASZ

👷‍♂️ Odbiorców paliwa i usług (elektrownie, ciepłownie – zawodowe i przemysłowe).

👷‍♂️ Producentów i dostawców biomasy, pelletu i RDF.

👷‍♂️ Odbiorców surowca drzewnego z zakładów przetwarzających drewno – producenci mebli, płyt i przemysł celulozowo-papierniczy.

👷‍♂️ Dostawców nowoczesnych technologii do pozyskiwania, przetwarzania i spalania biomasy, pelletu oraz RDF.

👷‍♂️ Przedstawicieli najważniejszych Ministerstw i urzędów regulujących rynek.

👷‍♂️ Przedstawicieli firm logistycznych i transportowych.

👷‍♂️ Przedstawicieli firm kontrolujących jakość i certyfikujących paliwa.

 

>>Potwierdź swoją obecność na Forum Biomasy i RDF w Ciepłownictwie i Energetyce w Olsztynie<<

 

W programie Forum między innymi:

👉 Najważniejsze aktualności z branży 

👉 Case studies z nowych i funkcjonujących instalacji

👉 Kolacja networkingowa

👉 Warsztaty z Panią Katarzyną Szwed-Lipińską

👉 Zwiedzanie biomasowej instalacji

 

Najlepszy networking, wiedza i merytoryka na najwyższym poziomie
= Forum Biomasy i RDF powermeetings.eu❗

 

>>Dołącz do nas 23 i 24 marca 2023 i bądź tam gdzie na wiosnę spotyka się cała branża<<

📢 Przypominamy, iż wcześniejsza rejestracja = niższa cena 👍

 

Szczegóły i rejestracja pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-biomasy/ 

Pytania? Zapraszam do kontaktu:

Jola Szczepaniak
Manager Działu Industry
powermeetings.eu
tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 505 659 477

e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
www.powermeetings.eu
https://www.facebook.com/powermeetings.eu/
https://www.instagram.com/renewableenergy_pl/
https://www.linkedin.com/company/powermeetingseu-industry


Nadchodzące wydarzenia powermeetings.eu!

Zobacz również:

Forum Przemysłu Drzewnego 2024

Forum Drewna Poużytkowego 2024

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2024 Roku!

Kongres o nowej sytuacji na rynku pelletu

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu