Drewno poużytkowe cennym surowcem dla przemysłu

Cechą charakterystyczną drzewnych odpadów poużytkowych jest ich zróżnicowanie postaci. Wynika to z różnorodności produktów drzewnych oraz z wielości miejsc, w których powstają. Powszechnie uważa się, że źródłem drewna poużytkowego są zużyte fizycznie lub ekonomicznie drzewne wyroby. Są nimi meble, okna i drzwi, materiały podłogowe, ale też wyroby należące do grupy małej architektury drewnianej, stare drewniane domy mieszkalne i letniskowe czy drewniane konstrukcje budowlane. Ten asortyment drewna poużytkowego jest efektem stosowania ich przez indywidualnych konsumentów, ale sporym źródłem surowca poużytkowego jest działalność gospodarcza. Wiąże się to nie tylko z procesami modernizacji publicznych placówek, takich jak szkoły, przedszkola czy biura, ale też z wymianą więźb dachowych, belek stropowych. szalunków, podestów rusztowaniowych, słupów energetycznych i telekomunikacyjnych, podkładów kolejowych, a przede wszystkim opakowań drewnianych, czyli skrzyń i palet. W rolnictwie też okresowo wymienia się słupy chmielowe, pale, czy paliki młodych drzew.

 

 

Baza surowcowa nie jest zatem mała, natomiast jest bardzo rozproszona i rozmaicie traktowana. Często jako odpad śmieciowy, kierowany na wysypiska śmieci, ze względu na brak systemu zbiórki drewna poużytkowego, wątłą bazę przeróbczą, niską opłacalność segregacji i dostaw do nielicznych firm.

Praktycznie tylko sektor produkcji płyt drewnopochodnych od lat tworzy zalążki sieci skupu i przerobu drewna poużytkowego na surowiec do ich produkcji. Z analiz sprzed kilku lat, prowadzonych w Instytucie Technologii Drewna w Poznaniu wynikało bowiem, że potencjał drewna poużytkowego określano na około 4 mln m3 rocznie. Pod hasłem „Szacunek dla natury” firma Kronospan znacząco rozwinęła przetwarzanie drewna poużytkowego na swoje produkty. Bardzo poważnie zajęła się recyklingiem, czyli odzyskaniem surowca wtórnego do ponownego przetworzenia w procesie produkcji. Zorganizowano w kraju kilka miejsc zbiórki i przerobu., wyposażając je w nowoczesne rębaki i z każdym rokiem zwiększając liczbę dostawców. Zaowocowało to sporą ilością surowca, uzupełniającego potrzeby surowcowe fabryk. W procesie recyklingu drewno poużytkowe jest rozdrabniane do postaci zrębki, która jakościowo nie odbiega do zrębki uzyskiwanej z drewna pełnowartościowego.

Dokonania tej spółki w poprzednim dziesięcioleciu wskazały kierunek, ale nie przetarły wszystkich szlaków. Mogą być jednak inspiracją wystąpień i dyskusji podczas Forum Drewna Poużytkowego, organizowanego w dniach 17 i 18 kwietnia 2023 w Warszawie – stacjonarnie i on-line przez powermeetings.eu Wszak każdy wyrób drzewny charakteryzuje się określoną trwałością fizyczną i czasem użytkowania, spełniających wymagania wytrzymałościowe i estetyczne, więc z czasem jest wymieniany. Ale nie powinien być marnowany. Nawet jeśli wiąże się to z uciążliwymi zabiegami związanymi z eliminacją szkła i okuć oraz łączników. Są możliwości zmechanizowania tych procesów w odpowiednio przygotowanych jednostkach przerobowych. Wykorzystanie drzewnych odpadów poużytkowych jest bowiem rozwinięte w wielu krajach zachodniej Europy, w których dokonano podziału wyrobów drzewnych w zależności od okresu ich użytkowania, co pozwala na kształtowanie rynku popytu i zbytu drewna poużytkowego, istotnego dla przedsiębiorców podejmujących się tej działalności. Niewątpliwie, wymaga on obecnie wsparcia finansowego, ale popyt na surowce energetyczne, w tym właśnie drewno poużytkowe sprzyja programom inwestowania w tego typu przedsięwzięcia.

Forum stwarza przedsiębiorcom, środowiskom naukowym oraz wykorzystującym drewno poużytkowe możliwość określenia stanowisk, oczekiwań i sformułowania wniosków dla stworzenia efektywnych rozwiązań. 


 

Nasze Forum to idealne połączenie merytoryki z networkingiem branży – zatem oprócz zdobywania wiedzy uczestnicy mogą utrwalać dotychczasowe oraz budować nowe relacje biznesowe, a to za sprawą obecności całego przekroju rynku 👍

>>Potwierdź swoją obecność na FDP 2023<<

Szczegóły i rejestracja dostępne są pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego/

 

DLACZEGO WARTO DO NAS DOŁĄCZYĆ

Forum stwarza doskonałą okazję do spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych relacji biznesowych z najważniejszymi przedstawicielami branży – którzy będą dostępni w jednym miejscu i czasie. 

 

CO ZYSKASZ BIORĄC UDZIAŁ W FORUM

➡ Przede wszystkim: Swój cenny czas!
– dostępność wielu przedstawicieli branży w jednym miejscu z pewnością pozwoli zaoszczędzić Twój czas oraz przebyte kilometry, które musiałbyś poświecić na dojazd na kolejne spotkania.

➡ Spotkasz się z przedstawicielami branży!

➡ Zdobędziesz lub uzupełnisz swoją wiedzę

➡ Zbudujesz nowe i utrwalisz dotychczasowe relacje biznesowe

➡ Poznasz najnowsze trendy

➡ Porozmawiasz o biznesie w sprzyjających warunkach

➡ Dowiesz się co inni robią w tym zakresie w jakim Ty działasz

Zatem obecność obowiązkowa 👍

 

W programie FDP2023 między innymi:

👉 Najważniejsze aktualności z branży

👉 Doświadczenia przedstawicieli rynku

👉 Kolacja networkingowa

👉 Dyskusja panelowa

👉 Warsztaty z obliczania śladu węglowego

 

Najlepszy networking, wiedza i merytoryka na najwyższym poziomie
= Forum Drewna Poużytkowego powermeetings.eu❗

 

>>Dołącz do nas 17 i 18 kwietnia 2023 i bądź tam gdzie spotyka się branża<<

Szczegóły i rejestracja pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego/

Pytania? Zapraszam do kontaktu:

Jola Szczepaniak
powermeetings.eu
tel.: +48 22 740 67 80

e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
www.powermeetings.eu
https://www.facebook.com/powermeetings.eu/
https://www.instagram.com/renewableenergy_pl/
https://www.linkedin.com/company/powermeetingseu-industry


Nadchodzące wydarzenia powermeetings.eu!

Zobacz również:

Łączy nas drewno

Certyfikacja łańcucha dostaw KZR dla paliw alternatywnych oraz odpadów 2023

Certyfikacja łańcucha dostaw KZR dla paliw biomasowych 2023

Rynek energii 2023

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 603 386 917
faks: +48 22 672 95 89

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu