Zmiana paliwa na RDF szansą na transformację polskiego ciepłownictwa

W 2020 roku udało się w Polsce zagospodarować ponad 13 mln ton odpadów komunalnych, co oznacza, że na statystycznego  mieszkańca przypadło 342 kg. W Europie ten wskaźnik wyniósł w tym samym czasie – 502 kg.

Zważywszy na podobny poziom życia, już to porównanie wykazuje, że możliwości pozyskania RDF są w naszym kraju większe. Prawie 63 proc. odpadów komunalnych stanowiły u nas pozostałości po segregowaniu, a pozostałe odpady to bio, metale i tworzywa sztuczne oraz szkło.Specjaliści wskazują na kilka wyzwań, niezbędnych, żeby w większym stopniu postępowała transformacja polskiego ciepłownictwa w kierunku uzyskiwania energii cieplnej ze spalania RDF i zmniejszania spalania paliw kopalnych. Do takich wyzwań ograniczających zalicza się wysokie koszty zagospodarowania pre-RDF w przetargach publicznych, dążenie do osiągnięcia recyklingu odpadów komunalnych do poziomu 65 proc, w 2035 roku, nadpodaż nierecyklingowanych frakcji resztkowych, pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych oraz ustawowy zakaz składowania pre-RDF o wartości opałowej powyżej 6 MJ/kg.

Niedoskonałości systemu gromadzenia pre-RDF objawiają się w postaci „płonących” tymczasowych magazynów tych paliw. Za mało jest u nas zakładów odzysku energii z odpadów. Oczekiwana technologia zagospodarowania RDF powinna obejmować zapobieganie, przygotowanie do ponownego wykorzystania, recykling, inne metody odzysku i likwidację pozostałości. Do zakładów odzysku energii powinna w systemie trafiać nierecyklingowana frakcja resztkowa powstała po procesach odzysku i recyklingu odpadów komunalnych.

W Europie jest ponad 520 elektrociepłowni i ciepłowni przekształcających termicznie w ciągu roku 105 mln ton odpadów z odzyskiem energii. W Polsce czynnych jest 9 takich zakładów o przerobie 1,4 mln ton i 5 zakładów w budowie, które mają zagospodarować 0,9 mln ton przekształcających termicznie odpadów z odzyskiem energii. W 14 miastach funkcjonują zakłady odzysku energii Grupy Veolia o mocach od 94 000 ton/ro do 305 200 ton/rok, a kolejne Veolia zamierza stawiać w Łodzi, Kraśniku, Chrzanowie, Zamościu i Wągrowcu. Kiedy powstaną, skoro przygotowania i realizacja inwestycji zajmuje od 5 do 10 lat? Bo tyle trwają procedury uzyskiwania decyzji środowiskowych i pozwoleń na budowę i użytkowanie.

Podczas jesiennego, XII jesiennego Forum Biomasy i RDF w Ciepłownictwie, Energetyce i Przemyśle, które odbędzie się w dniach 20 i 21 października 20022 – we Wrocławiu oraz online mówić będziemy między innymi o tym, że spalanie RDF jest szansą na transformację polskiego ciepłownictwa, ale też niezbędnym elementem Gospodarki Obiegu Zamkniętego, służącym środowisku. Będą wystąpienia o możliwościach dofinansowania inwestycji, o wymaganiach formalnoprawnych i o dialogu z lokalnym społeczeństwem. Zainteresowani będą mogli podczas Forum wymienić doświadczenia i pozyskać wiele cennych informacji.

Swój udział w Forum potwierdziło już ponad 160 uczestników reprezentujących odpowiednie urzędy, ministerstwa, lasy państwowe i prywatne, odbiorców biomasy i RDF – elektrownie, ciepłownie i zakłady przemysłowe, producentów biomasy i RDF oraz dostawcy usług i technologii.

 

Wystąpienie inaugurujące obrady Forum wygłosi Pan Minister Ireneusz Zyska – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Ministerstwo Klimatu i Środowiska

>>> Zobacz program Forum<<<

 

Nasze Forum to idealne połączenie merytoryki z networkingiem branży – zatem oprócz zdobywania wiedzy uczestnicy mogą utrwalać dotychczasowe oraz budować nowe relacje biznesowe, a to za sprawą obecności całego przekroju rynku.

>>Potwierdź swoją obecność na Forum Biomasy i RDF w Ciepłownictwie, Energetyce i Przemyśle we Wrocławiu<<

Zatem jeśli chcesz wziąć udział w NAJWAŻNIEJSZYM i NAJWIĘKSZYM jesiennym spotkaniu branży odbiorców-dostawców i producentów biomasy, pelletu i RDF na cele energetyczne i poczuć tą niepowtarzalna atmosferę naszych wydarzeń, za którą nas chwalą i dla której przyjeżdżają już od lat nasi uczestnicy – to dołącz do nas jeszcze dziś.

>Dołącz do nas 20 i 21 października 2022 i bądź tam gdzie jesienią spotyka się cała branża<<

 

Szczegóły i rejestracja dostępne są pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-technologi-w-cieplownictwie-energetyce-spalanie-biomasy/

 

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

DLACZEGO WARTO DO NAS DOŁĄCZYĆ

Jak co roku dwudniowe Forum stwarza doskonałą okazję do spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych relacji biznesowych z najważniejszymi przedstawicielami branży – którzy będą dostępni w jednym miejscu i czasie. 

 

CO ZYSKASZ BIORĄC UDZIAŁ W FORUM

➡ Przede wszystkim: Swój cenny czas!
– dostępność 200 przedstawicieli branży w jednym miejscu z pewnością pozwoli zaoszczędzić Twój czas oraz przebyte kilometry, które musiałbyś poświecić na dojazd na kolejne spotkania.

➡ Produkujesz lub dostarczasz surowiec, biomasę lub RDF?
Spotkasz swoich obecnych i przyszłych odbiorców

➡ Jesteś odbiorcą biomasy, RDF i usług?
Spotkasz wielu dostawców i będziesz miał okazję zapoznać się z ich ofertami aby wybrać tą najbardziej dla siebie odpowiednią

➡ Dostarczasz technologię?
Poznasz osoby chcące postawić nowe bloki lub zmodernizować swoje zakłady

➡ Budujesz nowy blok? Remontujesz lub modernizujesz stary?
Spotkasz dostawców technologii i usług

 

KOGO SPOTKASZ

👷‍♂️ Odbiorców paliwa i usług (elektrownie, ciepłownie – zawodowe i przemysłowe).

👷‍♂️ Producentów i dostawców biomasy, pelletu i RDF.

👷‍♂️ Odbiorców surowca drzewnego z zakładów przetwarzających drewno – producenci mebli, płyt i przemysł celulozowo-papierniczy.

👷‍♂️ Dostawców nowoczesnych technologii do pozyskiwania, przetwarzania i spalania biomasy, pelletu oraz RDF.

👷‍♂️ Przedstawicieli najważniejszych Ministerstw i urzędów regulujących rynek.

👷‍♂️ Przedstawicieli firm logistycznych i transportowych.

👷‍♂️ Przedstawicieli firm kontrolujących jakość i certyfikujących paliwa.

 

>>Potwierdź swoją obecność na Forum Biomasy i RDF w Ciepłownictwie, Energetyce i Przemyśle we Wrocławiu<<

 

W programie Forum między innymi:

👉 Najważniejsze aktualności z branży oraz KZR, certyfikacja, derogacja EU ETS, dostępność surowca, logistyka dostaw i finansowanie inwestycji – zarówno dla biomasy jak i RDF

👉 Case studies z nowych i funkcjonujących instalacji

👉 Kolacja networkingowa

👉 Zwiedzanie Wrocławia

👉 Warsztaty z Panią Katarzyną Szwed-Lipińską

 

Najlepszy networking, wiedza i merytoryka na najwyższym poziomie = Forum Biomasy i RDF powermeetings.eu❗

 

>>Dołącz do nas 20 i 21 października 2022 i bądź tam gdzie jesienią spotyka się cała branża<<

Szczegóły i rejestracja pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-technologi-w-cieplownictwie-energetyce-spalanie-biomasy/

Pytania? Zapraszam do kontaktu:

Jola Szczepaniak
Manager Działu Industry
powermeetings.eu
tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 505 659 477

e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
www.powermeetings.eu
https://www.facebook.com/powermeetings.eu/
https://www.instagram.com/renewableenergy_pl/
https://www.linkedin.com/company/powermeetingseu-industry


Nadchodzące wydarzenia powermeetings.eu!

Zobacz również:

Tomasz Legun z BERGMANN Polska wystąpi na Forum Drewna Poużytkowego

Konieczne odpowiednie sortowanie odpadów drzewnych dla efektywnego wykorzystywania

Kronospan oraz SILVA Recykling Gospodarzami Honorowymi FDP 2023

Niebezpieczne pozostałości drzewne, też…użyteczne

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 603 386 917
faks: +48 22 672 95 89

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu