W 2020 roku udało się w Polsce zagospodarować ponad 13 mln ton odpadów komunalnych, co oznacza, że na statystycznego mieszkańca przypadło 342 kg. W Europie ten wskaźnik wyniósł w tym samym czasie – 502 kg.
Zważywszy na podobny poziom życia, już to porównanie wykazuje, że możliwości pozyskania RDF są w naszym kraju większe. Prawie 63 proc. odpadów komunalnych stanowiły u nas pozostałości po segregowaniu, a pozostałe odpady to bio, metale i tworzywa sztuczne oraz szkło.
Specjaliści wskazują na kilka wyzwań, niezbędnych, żeby w większym stopniu postępowała transformacja polskiego ciepłownictwa w kierunku uzyskiwania energii cieplnej ze spalania RDF i zmniejszania spalania paliw kopalnych. Do takich wyzwań ograniczających zalicza się wysokie koszty zagospodarowania pre-RDF w przetargach publicznych, dążenie do osiągnięcia recyklingu odpadów komunalnych do poziomu 65 proc, w 2035 roku, nadpodaż nierecyklingowanych frakcji resztkowych, pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych oraz ustawowy zakaz składowania pre-RDF o wartości opałowej powyżej 6 MJ/kg.
Niedoskonałości systemu gromadzenia pre-RDF objawiają się w postaci „płonących” tymczasowych magazynów tych paliw. Za mało jest u nas zakładów odzysku energii z odpadów. Oczekiwana technologia zagospodarowania RDF powinna obejmować zapobieganie, przygotowanie do ponownego wykorzystania, recykling, inne metody odzysku i likwidację pozostałości. Do zakładów odzysku energii powinna w systemie trafiać nierecyklingowana frakcja resztkowa powstała po procesach odzysku i recyklingu odpadów komunalnych.
W Europie jest ponad 520 elektrociepłowni i ciepłowni przekształcających termicznie w ciągu roku 105 mln ton odpadów z odzyskiem energii. W Polsce czynnych jest 9 takich zakładów o przerobie 1,4 mln ton i 5 zakładów w budowie, które mają zagospodarować 0,9 mln ton przekształcających termicznie odpadów z odzyskiem energii. W 14 miastach funkcjonują zakłady odzysku energii Grupy Veolia o mocach od 94 000 ton/ro do 305 200 ton/rok, a kolejne Veolia zamierza stawiać w Łodzi, Kraśniku, Chrzanowie, Zamościu i Wągrowcu. Kiedy powstaną, skoro przygotowania i realizacja inwestycji zajmuje od 5 do 10 lat? Bo tyle trwają procedury uzyskiwania decyzji środowiskowych i pozwoleń na budowę i użytkowanie.
Podczas jesiennego, XII jesiennego Forum Biomasy i RDF w Ciepłownictwie, Energetyce i Przemyśle, które odbędzie się w dniach 20 i 21 października 20022 – we Wrocławiu oraz online mówić będziemy między innymi o tym, że spalanie RDF jest szansą na transformację polskiego ciepłownictwa, ale też niezbędnym elementem Gospodarki Obiegu Zamkniętego, służącym środowisku. Będą wystąpienia o możliwościach dofinansowania inwestycji, o wymaganiach formalnoprawnych i o dialogu z lokalnym społeczeństwem. Zainteresowani będą mogli podczas Forum wymienić doświadczenia i pozyskać wiele cennych informacji.
Swój udział w Forum potwierdziło już ponad 160 uczestników reprezentujących odpowiednie urzędy, ministerstwa, lasy państwowe i prywatne, odbiorców biomasy i RDF – elektrownie, ciepłownie i zakłady przemysłowe, producentów biomasy i RDF oraz dostawcy usług i technologii.
Wystąpienie inaugurujące obrady Forum wygłosi Pan Minister Ireneusz Zyska – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nasze Forum to idealne połączenie merytoryki z networkingiem branży – zatem oprócz zdobywania wiedzy uczestnicy mogą utrwalać dotychczasowe oraz budować nowe relacje biznesowe, a to za sprawą obecności całego przekroju rynku.
Zatem jeśli chcesz wziąć udział w NAJWAŻNIEJSZYM i NAJWIĘKSZYM jesiennym spotkaniu branży odbiorców-dostawców i producentów biomasy, pelletu i RDF na cele energetyczne i poczuć tą niepowtarzalna atmosferę naszych wydarzeń, za którą nas chwalą i dla której przyjeżdżają już od lat nasi uczestnicy – to dołącz do nas jeszcze dziś.
>Dołącz do nas 20 i 21 października 2022 i bądź tam gdzie jesienią spotyka się cała branża<<
Szczegóły i rejestracja dostępne są pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-technologi-w-cieplownictwie-energetyce-spalanie-biomasy/
DLACZEGO WARTO DO NAS DOŁĄCZYĆ❓
Jak co roku dwudniowe Forum stwarza doskonałą okazję do spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych relacji biznesowych z najważniejszymi przedstawicielami branży – którzy będą dostępni w jednym miejscu i czasie.
CO ZYSKASZ BIORĄC UDZIAŁ W FORUM❓
➡ Przede wszystkim: Swój cenny czas!
– dostępność 200 przedstawicieli branży w jednym miejscu z pewnością pozwoli zaoszczędzić Twój czas oraz przebyte kilometry, które musiałbyś poświecić na dojazd na kolejne spotkania.
➡ Produkujesz lub dostarczasz surowiec, biomasę lub RDF?
Spotkasz swoich obecnych i przyszłych odbiorców
➡ Jesteś odbiorcą biomasy, RDF i usług?
Spotkasz wielu dostawców i będziesz miał okazję zapoznać się z ich ofertami aby wybrać tą najbardziej dla siebie odpowiednią
➡ Dostarczasz technologię?
Poznasz osoby chcące postawić nowe bloki lub zmodernizować swoje zakłady
➡ Budujesz nowy blok? Remontujesz lub modernizujesz stary?
Spotkasz dostawców technologii i usług
KOGO SPOTKASZ❓
👷♂️ Odbiorców paliwa i usług (elektrownie, ciepłownie – zawodowe i przemysłowe).
👷♂️ Producentów i dostawców biomasy, pelletu i RDF.
👷♂️ Odbiorców surowca drzewnego z zakładów przetwarzających drewno – producenci mebli, płyt i przemysł celulozowo-papierniczy.
👷♂️ Dostawców nowoczesnych technologii do pozyskiwania, przetwarzania i spalania biomasy, pelletu oraz RDF.
👷♂️ Przedstawicieli najważniejszych Ministerstw i urzędów regulujących rynek.
👷♂️ Przedstawicieli firm logistycznych i transportowych.
👷♂️ Przedstawicieli firm kontrolujących jakość i certyfikujących paliwa.
W programie Forum między innymi:
👉 Najważniejsze aktualności z branży oraz KZR, certyfikacja, derogacja EU ETS, dostępność surowca, logistyka dostaw i finansowanie inwestycji – zarówno dla biomasy jak i RDF
👉 Case studies z nowych i funkcjonujących instalacji
👉 Kolacja networkingowa
👉 Zwiedzanie Wrocławia
👉 Warsztaty z Panią Katarzyną Szwed-Lipińską
Najlepszy networking, wiedza i merytoryka na najwyższym poziomie = Forum Biomasy i RDF powermeetings.eu❗
>>Dołącz do nas 20 i 21 października 2022 i bądź tam gdzie jesienią spotyka się cała branża<<
Szczegóły i rejestracja pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-technologi-w-cieplownictwie-energetyce-spalanie-biomasy/
Pytania? Zapraszam do kontaktu:
Jola Szczepaniak
Manager Działu Industry
powermeetings.eu
tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 505 659 477
e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
www.powermeetings.eu
https://www.facebook.com/powermeetings.eu/
https://www.instagram.com/renewableenergy_pl/
https://www.linkedin.com/company/powermeetingseu-industry
Nadchodzące wydarzenia powermeetings.eu!