Szanowni Państwo,
w dniu 14 lipca 2018 weszły w życie przepisy ustawy z dnia 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 1276), które obok szeregu modyfikacji zasad funkcjonowania systemu aukcyjnego, wprowadziły nowe formy wsparcia wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych tj. tzw. system taryf gwarantowanych (feed-in-tariff) oraz system dopłat do ceny rynkowej (feed-in premium).
Komisja Europejska decyzją z dnia 13 grudnia 2017 r. zatwierdziła polski program wsparcia energii ze źródeł odnawialnych oraz zmniejszania obciążeń odbiorców energochłonnych w tym zakresie. Niemniej, warto pamiętać, iż analiza i ocena programu przewidzianego w przepisach ustawy o odnawialnych źródłach energii, w aspekcie wspólnotowych zasad pomocy państwa, w tym w szczególności przyjętych w 2014 r. wytycznych w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska na cele związane z energią w latach 2014-2020 (Dz. Urz. UE seria C, nr 200, s. 1), nie objęła systemów FIT/FIP.
W aktualnym stanie prawnym istnieje zatem wątpliwość, czy systemy FIT/FIP będą podlegały procedurze pełnej notyfikacji, kończącej się wydaniem przez Komisję Europejską stosownej decyzji, czy też proces ten będzie realizowany w drodze zgłoszenia dokonywanego w oparciu o przepisy Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE seria L, nr 187, s. 1, z późn. zm.) – jako program pomocowy, który winien zostać wyłączony z obowiązku notyfikacji ze względu na jego zgodność z przepisami tego Rozporządzenia.
W piśmie z dnia 23 lipca 2018 r., Minister Energii wyjaśnił m.in., że dokona „(…) zgłoszenia pomocy publicznej w zakresie FIT oraz FIP do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodnie z procedurą.”. W tym kontekście warto podkreślić, że zgłoszenie ma charakter wyłącznie informacyjny, a Komisja w ramach prowadzonego monitoringu jest uprawniona podjąć czynności sprawdzające, zmierzające do weryfikacji zgodności pomocy udzielanej w ramach „wyłączeń grupowych” z regulacjami wspólnotowymi.
Chcąc przybliżyć Państwu status prawny systemów FIT/FIP, zasady ich funkcjonowania, a także procedury i wymagania formalne dotyczące obecnych oraz przyszłych beneficjentów przywołanych form pomocy publicznej, Zespół powermeetings.eu serdecznie zaprasza Państwa do udziału w seminarium:
FIT i FIP – nowe systemy wsparcia energii z OZE,
które odbędzie się 19 lutego 2019 w Warszawie
W trakcie spotkania, które w całości dedykujemy systemom FIT/FIP, przedstawimy szczegółowe zasady składania deklaracji o zamiarze sprzedaży niewykorzystanej energii elektrycznej po stałej cenie zakupu, korzyści, a także ryzyka wynikające z udziału w tych systemach, dokonamy porównania zakresu uprawnień i obowiązków wynikających z systemów FIT/FIP oraz z systemu aukcyjnego, a nadto w przystępny sposób wyjaśnimy:
Z pewnością nie zabraknie również czasu na rzeczową i ekspercką dyskusję, w tym omówienie praktycznych aspektów zgłaszanych przez Państwa zagadnień problemowych!
Prowadząca omówi dodatkowo najnowsze modyfikacje w zakresie zasad udziału w systemach FIT/FIP instalacji biogazowych, wytwarzających energię elektryczną z wysokosprawnej kogeneracji, które stanowią konsekwencję zmian wprowadzonych w ostatnich dniach do ustawy o odnawialnych źródłach energii, na mocy ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji.
Spotkanie poprowadzi Pani Katarzyna Szwed-Lipińska – radca prawny, wieloletni pracownik URE, znany i ceniony ekspert ds. systemów wparcia, wykładowca Uczelni Łazarskiego – na kierunku MBA Energetyka. Aktywny uczestnik szeregu prac legislacyjnych związanych z regulacją rynków paliw i energii.
Serdecznie zapraszam do udziału!
Renata Kałużna
Dyrektor Zarządzający
powermeetings.eu
Rejestracja i poranna kawa
I. Systemy FIT/FIP w ustawie o odnawialnych źródłach energii
Przerwa kawowa
II. Istota systemów FIT/FIP
Przerwa kawowa
III. Zakres uprawnień i obowiązków w systemach FIT/FIP
IV. Regulacje przejściowe – akty wykonawcze
Lunch i zakończenie seminarium
Szczegółowy program spotkania dostępny jest na prośbę osób zainteresowanych pod adresem: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
Katarzyna Szwed – Lipińska — absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, radca prawny, specjalista z zakresu prawa handlowego, wieloletni pracownik Urzędu Regulacji Energetyki.
Czołowy ekspert do spraw systemów wsparcia, znakomity teoretyk i praktyk, zajmujący się na co dzień zagadnieniami problemowymi objętymi tematyką seminarium. Doświadczony administratywista w obszarze stosowania przepisów prawa dotyczących szeroko rozumianego wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w źródłach odnawialnych, w wysokosprawnej kogeneracji, a także w zakresie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej. Aktywny uczestnik szeregu prac legislacyjnych związanych z regulacją rynków paliw i energii.
1 390,00 PLN netto + VAT dla osób zgłoszonych / wpłat dokonanych od 13.02.2019
Dyrektor Zarządzający
powermeetings.eu
tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 603 386 917
e-mail: Renata.Kaluzna@powermeetings.eu
Project Manager
powermeetings.eu
Kontakt w sprawie merytoryki i współpracy
tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 505 659 477
e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
Specjalista ds. sprzedaży
powermeetings.eu
Kontakt w sprawie udziału
tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 512 278 714
e-mail: Ewelina.Nowakowska@powermeetings.eu