Reformy i oczekiwania – dostępność surowca kluczowa dla przemysłu drzewnego

 

Dostępność surowca kluczowa dla przemysłu drzewnego

Zrozumiałe i zgodne z powszechnymi oczekiwaniami jest wsłuchanie się obecnych włodarzy Lasów Państwowych w głos obywateli, żeby priorytetowo traktować określone obszary leśne. Tylko czy wyznaczenie do ochrony 20% najbardziej wartościowych lasów bez szerszej konsultacji choćby z przemysłem drzewnym, to dobra droga?

Leśnicy przekonują, że jest to propozycja bezpieczna, sprawiedliwa i uwzględniająca aktualnie obowiązujące regulacje prawne no i że harmonogram obniżania pozysku o 20 % będzie uwzględniać akceptowalne tempo procesu transformacji w sektorze leśno-drzewnym. Przemysłowi nabywcy drewna zgadzają się z ideą, ale w kolejnych wystąpieniach do PGL Lasy Państwowe, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz do premiera kwestionują sposób realizacji zobowiązań podjętych w ubiegłorocznej kampanii do parlamentu.

 

Wpływ strategii leśnej UE na LP

Nie bez powodu więc podczas III edycji Forum Przemysłu Drzewnego organizowanego w dniach 13-14 czerwca w Warszawie przez powermeetings.eu, pod hasłem „Łączy nas drewno” inauguracyjne wystąpienie zostanie poświęcone sytuacji w LP i wpływowi strategii unijnej na lasy w UE pod kątem holistycznego podejścia do branży drzewnej.

Propozycja Lasów Państwowych uwzględniająca strategię na lasy w UE obejmuje podział lasów na trzy kategorie: lasy wyłączone z użytkowania, do których zaliczone zostaną obszary cenne przyrodniczo, lasy częściowo wyłączone z użytkowania (o dominującej funkcji przyrodniczej lub społecznej) oraz lasy użytkowane gospodarczo. Przedstawiły kryteria zaliczenia obszarów do odpowiedniej kategorii, ale propozycje budzą wątpliwości przemysłu drzewnego, który pyta: czy ochrona niektórych wyłączonych obszarów jest w takim zakresie niezbędna, czy nie odbywa się kosztem gospodarki narodowej i nie spowoduje za pewien czas społecznego niezadowolenia z powodu wzrostu cen mebli, podłóg, stolarki otworowej, ale też opakowań drewnianych i innych produktów?

Zapewne uczestnicy Forum będą mieli swoje zdanie na ten temat, które będą mogli przedstawić w dyskusji.

W tym temacie wypowie się też dr inż. Janusz Dawidziuk, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego, a w przeszłości wieloletni dyrektor generalny Lasów Państwowych, który przedstawi prezentację związaną z prowadzonymi reformami w leśnictwie i ich wpływem na funkcjonowanie krajowego i europejskiego sektora leśno-drzewnego.

>> Sprawdź szczegóły i potwierdź swój udział w Forum<<<

Gospodarcze i pozagospodarcze funkcje lasów wobec przemysłu

Zasady sprzedaży drewna z Lasów Państwowych i propozycje ich zmian przedstawią przedstawiciele stowarzyszeń branżowych skupiających przetwórców drewna, wykonujących usługi leśne oraz wytwarzających płyty drewnopochodne, celulozę i tarcicę.

Wszystkie branże w jakiejś części i w miarę możliwości sprowadzają też surowiec drzewny z innych krajów, więc zainteresuje ich prezentacja Karola Łagody, Wood Procurement Coordinator w PLWD poświęcona przepływowi surowca drzewnego w Europie.

W tej części dwudniowego Forum będą też wystąpienia o gospodarczych i pozagospodarczych funkcjach lasów oraz o aspektach prawnych i regulacyjnych związane z funkcjonowaniem przemysłu drzewnego.

Więcej… gorszego drewna liściastego?

Natomiast w panelu dyskusyjnym poświęconym bieżącym wyzwaniom w branży drzewnej zapewne pojawią się wypowiedzi dotyczące projektu „Warunków technicznych dla drewna wielkowymiarowego w postaci kłód liściastych”, przedstawionego ostatnio przez Lasy Państwowe.

W okresie 2021-2023 ogółem sprzedano w PGL LP ponad 192 000 m3 surowca wielkowymiarowego kłodowanego liściastego. Zmiany w warunkach technicznych koncentrują się na określaniu jakości sortymentów z wykorzystaniem wad widocznych na czołach sztuk, ze względu na ograniczoną możliwość oceny wad występujących na pobocznicy. Propozycja zmian w warunkach technicznych na drewno wielkowymiarowe kłodowane liściaste związana jest z koniecznością reagowania na potrzeby rynku drzewnego w powiązaniu z możliwościami mechanizacji prac leśnych oraz rosnącymi kosztami pracowniczymi.

– Technologia pozyskiwania, w której dominującą rolę odgrywają harwestery, pozostaje nie bez znaczenia dla sortymentacji – argumentują przedstawiciele LP. – Obecnie około 50 % drewna pozyskiwane jest z wykorzystaniem maszyn wielooperacyjnych i należy spodziewać się wzrostu tej wartości. Tendencje zmian dążą do uproszczeń w zasadach pomiaru w kierunku pomiaru drewna w stosach. Dlatego rewizja warunków technicznych jest kluczowa dla racjonalnego połączenia możliwości zwiększenia wydajności pracy w lesie z jakością nie ograniczającą przemysłowego wykorzystania drewna.

– Tylko dlaczego ma to odbywać się kosztem nabywców – reagują przedsiębiorcy. – Wygodne są stwierdzenia, że klasa D stanowi ofertę obejmującą surowiec kłodowany o jakości pozwalającej na podjęcie decyzji przez kupującego co do wykorzystania w sposób odmienny niż produkcja elementów tartych, a klasa C stanowi ofertę obejmującą surowiec kłodowany o minimalnych cechach jakościowo-wymiarowych pozwalających na podjęcie decyzji przez kupującego w zakresie wykorzystania do przerobu mechanicznego (np. tarcica, fryzy itp.). W praktyce może oznaczać dostępność do drogiego surowca… niskiej jakości, wymagającego wysokich kosztów optymalizacji, cięcia i klejenia w płyty czy belki i listwy. Może nowe warunki zwiększą dostępność surowca wielkowymiarowego, którego jakość pozwala na mechaniczny przerób, ale zostanie ograniczona ilość poszukiwanego drewna średniowymiarowego. Zmiany mogą oznaczać dla nabywców obniżenie jakości okrzesywania dla kłód w klasie D i z tego powodu możliwe utrudnienia technologiczne w przerobie, konieczność dodatkowego sortowania kłód, obniżenie jakości surowca przez większe dopuszczalne sęki, krzywizny, zabitki, zaparzenia, zgniliznę wewnętrzną i rozproszoną czy chodniki owadzie, powodujące spadek jakości produktów. Ale też powstanie możliwość lepszego dopasowania surowca do potrzeb, jeśli będzie możliwe zwiększenie maksymalnej długości kłód z 3 m do 4 m.

>> Sprawdź szczegóły i potwierdź swój udział w Forum<<<

Zapewnione wszechstronne spojrzenie

Dostępność do surowca drzewnego staje się kluczowym zagadnieniem dla przemysłu drzewnego, więc wszechstronne spojrzenie na ten problem podczas branżowego Forum i wymiana poglądów oraz doświadczeń warte są uczestnictwa w III edycji Forum Przemysłu Drzewnego – stwierdza Renata Kałużna, dyrektor zarządzająca powermeetings.eu – I to nie tylko przedstawicieli przemysłu drzewnego, ale i podmiotów zarządzających lasami. Ekosystemowe podejście do ochrony lasów i zaspokajanie potrzeb przemysłu nie może pomijać faktu, że ok. 25 % lasów w Polsce jest zarządzana przez inne podmioty niż LP. To zarówno lasy prywatne, gminne czy pozostające w gestii instytucji państwowych, jak Urzędy Morskie czy parki narodowe. Łącznie to ponad 2 mln ha lasów. Byćmoże dążenie do wyłączenia z pozyskania drewna w 20% lasach powinno uwzględniać wszystkie obszary leśne, bez względu na formę własności i podmiot zarządzający?

– Te oraz wiele innych tematów omówimy podczas III edycji Forum Przemysłu Drzewnego, organizowanego 13-14 czerwca w Warszawie. Tymczasem poza chęcią omówienia wielu ważnych tematów – mamy jeszcze jedną okazję do spotkania, i – świętowania – w trakcie tego Forum będziemy bowiem obchodzili 20-lecie naszej firmy – podkreśla Renata Kałużna – zatem już dziś zapraszam wszystkich przedstawicieli przemysłu drzewnego na Forum oraz na nasze Urodziny.


 

FPD 2024 to trzecia edycja jedynego konferencyjno-networkingowego wydarzenia w PL dedykowanego dla całego przekroju rynku – firm skupionych wokół surowca drzewnego i wykorzystujących drewno w swojej działalności.

Brzmi ciekawie❓ Ty też możesz do nas dołączyć 13 i 14 czerwca w Warszawie i wziąć udział w strategicznym spotkaniu podejmującym dyskusje na temat przyszłości branży drzewnej w Polsce – bo #ŁączyNasDrewno 🔝

>> Sprawdź szczegóły i potwierdź swój udział w Forum<<<

 

Jak było na pierwszej edycji ❓ Obejrzyj relację z FPD 2022 ⤵⤵⤵


 

Nasze Forum to idealne połączenie merytoryki z networkingiem branży – zatem oprócz zdobywania wiedzy uczestnicy mogą utrwalać dotychczasowe oraz budować nowe relacje biznesowe, a to za sprawą obecności całego przekroju rynku – branż skupionych wokół surowca drzewnego, a m.in.:

➡ lasów państwowych i prywatnych

➡ firm kupujących, przetwarzających i dostarczających drewno

➡ tartaków

➡ zakładów usług leśnych

➡ przemysłu: płytowego, meblowego, celulozowo-papierniczego, opakowaniowego, paletowego

➡ producentów domów drewnianych, podłóg, drzwi i okien

➡ producentów biomasy i pelletu oraz firm przetwarzających surowiec drzewny na cele energetyczne i ciepłownicze

➡ firm dostarczających innowacyjne rozwiązania i technologie

➡ firm dostarczających wiedzę, narzędzia i urządzenia służące optymalizacji kosztów i zużycia mediów, a głównie energii elektrycznej

➡ firm certyfikujących, transportowych, doradczych

➡ i innych skupionych wokół surowca drzewnego, w tym dostarczających usługi dla przemysłu drzewnego

 

>>Potwierdź swoją obecność na FPD 2024<<

 

 

DLACZEGO WARTO DO NAS DOŁĄCZYĆ

Forum stwarza doskonałą okazję do spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych relacji biznesowych z najważniejszymi przedstawicielami branży – którzy będą dostępni w jednym miejscu i czasie. 

 

CO ZYSKASZ BIORĄC UDZIAŁ W FORUM

➡ Przede wszystkim: Swój cenny czas!
– dostępność wielu przedstawicieli branży w jednym miejscu z pewnością pozwoli zaoszczędzić Twój czas oraz przebyte kilometry, które musiałbyś poświecić na dojazd na kolejne spotkania.

➡ Spotkasz się z przedstawicielami branży!

➡ Zdobędziesz lub uzupełnisz swoją wiedzę

➡ Zbudujesz nowe i utrwalisz dotychczasowe relacje biznesowe

➡ Poznasz najnowsze trendy

➡ Porozmawiasz o biznesie w sprzyjających warunkach

➡ Dowiesz się co inni robią w tym zakresie w jakim Ty działasz

Zatem obecność obowiązkowa 👍

 

W programie FDP2024 między innymi:

👉 Najważniejsze aktualności z branży

👉 Doświadczenia przedstawicieli rynku

👉 Kolacja networkingowa

👉 Dyskusja panelowa

👉 Warsztaty 

 

Najlepszy networking, wiedza i merytoryka na najwyższym poziomie
= Forum Przemysłu Drzewnego powermeetings.eu❗

Dołącz do nas 13 i 14 czerwca 2024 w Warszawie
i bądź tam gdzie spotyka się branża<<

 

Szczegóły i rejestracja pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-przemyslu-drzewnego/

Pytania? Zapraszam do kontaktu:

Jola Szczepaniak
powermeetings.eu
tel.: +48 505 659 477

e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
www.powermeetings.eu
https://www.facebook.com/powermeetings.eu/
https://www.instagram.com/renewableenergy_pl/
https://www.linkedin.com/company/powermeetingseu-industry


Co organizujemy w najbliższym czasie?

Zobacz również:

Emisje GHG dla odpadów/RDF – wytyczne, obliczanie, raportowanie

RFNBO – wodór jako paliwo odnawialne pochodzenia nie biologicznego

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2025 Roku!

Kongres Technologii Wodorowych

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu