Recykling, czyli wtórny obieg cennych surowców

 

Jednym z patronów wspierających FORUM DREWNA POUŻYTKOWEGO, organizowanego w dniach 17-18 kwietnia 2023 w Warszawie przez powermmetings.eu, będzie Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce, które wraz z firmami członkowskimi należy do najbardziej aktywnych środowisk w zakresie pozyskiwania i produkcyjnego przetwarzania drewna poużytkowego.

 

 

Od lat nie tylko zabiega o uznanie pyłów drzewnych i innych pozostałości z produkcji płyt drewnopochodnych za produkty uboczne dla branży przemysłu płyt drewnopochodnych oraz o warunki dalszego z nimi postępowania, zapewniające wysokie standardy ochrony środowiska oraz funkcjonowanie przemysłu płytowego. Prace nad krajowym aktem wykonawczym są prowadzone od dwóch lat, stąd postulaty o opracowanie rozwiązania legislacyjnego, które powinno w sposób jednoznaczny i konkretny określić sposób postępowania oraz status pozostałości z produkcji płyt drewnopochodnych dla branży producentów płyt drewnopochodnych. Pozwoliłoby to na funkcjonowanie naszego przemysłu, z zachowaniem zasad zdrowej konkurencji w stosunku do zakładów płyt drewnopochodnych, zlokalizowanych w pozostałych krajach Unii Europejskiej.  

Stowarzyszenie zabiega także w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska o odblokowanie systemu wydawania zezwoleń na międzynarodowe przemieszczanie odpadów drzewnych. Firmy zrzeszone w Stowarzyszeniu zainteresowane są zakupem odpadów drewnianych/drewnopochodnych wymienionych pod kodem AC170 w części II załącznika IV do rozporządzenia nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady, w sprawie przemieszczania odpadów, które wykorzystywane są do produkcji płyt drewnopochodnych. Wykorzystanie drewna poużytkowego do produkcji płyt drewnopochodnych niesie bowiem za sobą zarówno istotne korzyści ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Drewno poużytkowe powinno być wykorzystywane w pierwszej kolejności do produkcji mebli, płyt drewnopochodnych i innych wyrobów, tworząc w ten sposób wartość dodaną dla gospodarki. Surowiec zdatny do dalszego przetworzenia nie powinien być przerabiany na biomasę energetyczną i spalany, tylko wykorzystywany zgodnie z zasadą kaskadowego wykorzystania i hierarchii odpadów. Zapisanie przez UE zasady kaskadowości są szczególnie ważne ze względu na obecne trudności w łańcuchu dostaw i niedobory materiałowe oraz kluczowe dla uniknięcia zakłóceń na rynku i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw surowców dla przemysłu.

Podczas Forum z prezentacjami na ten temat wystąpią przedstawiciele krajowych producentów płyt drewnopochodnych, którzy mają już wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu drewna poużytkowego i stworzeniu dla swoich potrzeb profesjonalnych punktów ich przerobu na zrębki, wykorzystywane w procesach wytwarzania płyt. Drewno poużytkowe jest bowiem istotnym surowcem do produkcji płyt drewnopochodnych, a możliwość jego zakupu poza krajem jest szczególnie istotna w obliczu obecnego poważnego deficytu drewna oraz produktów ubocznych przerobu tartacznego. Popyt wciąż przewyższa podaż, stąd tak znaczące wsparcie Forum Drewna Poużytkowego, dla uświadomienia skali problemu recyklingu i dostępności drewna do recyklingu z rynku krajowego i zagranicznego. Dlatego tak dokuczliwe są dla tej branży problemy z uzyskiwaniem pozwoleń na transgraniczne przemieszczanie drewna poużytkowego i brak krajowej jego klasyfikacji.

Na pewno podczas Forum zostanie zwrócona uwaga na zalety gospodarki obiegu zamkniętego, w którym wyeksploatowane produkty drzewne są przetwarzane na surowiec do produkcji płyt, z których wytwarza się nowe modele mebli, ale też płyty budowlane, typu OSB, które po latach znowu można poddać recyklingowi. Trudno o lepszy przykład ekologiczności technologii.

 


 

Nasze Forum to idealne połączenie merytoryki z networkingiem branży – zatem oprócz zdobywania wiedzy uczestnicy mogą utrwalać dotychczasowe oraz budować nowe relacje biznesowe, a to za sprawą obecności całego przekroju rynku 👍

>>Potwierdź swoją obecność na FDP 2023<<

Szczegóły i rejestracja dostępne są pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego/

 

DLACZEGO WARTO DO NAS DOŁĄCZYĆ

Forum stwarza doskonałą okazję do spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych relacji biznesowych z najważniejszymi przedstawicielami branży – którzy będą dostępni w jednym miejscu i czasie. 

 

CELE ZWIĄZANE Z ORGANIZACJĄ FORUM:

👉 promocja wykorzystania drewna poużytkowego,
👉 przedstawienie drewna poużytkowego jako bezpiecznego poprodukcyjnego materiału drzewnego,
👉 promocja Gospodarki Obiegu Zamkniętego,
👉 szerzenie wiedzy z zakresu ustawodawczego i regulacyjnego,
👉 podjęcie dyskusji na temat dostępności drewna poużytkowego i źródeł jego pochodzenia,
👉 wymiana doświadczeń w kwestii kolekcjonowania i segregowania drewna poużytkowego,
👉 wspólne zastanowienie się nad możliwością zniesienia barier w zakresie pozyskania i wykorzystania drewna poużytkowego.

 

CO ZYSKASZ BIORĄC UDZIAŁ W FORUM

➡ Przede wszystkim: Swój cenny czas!
– dostępność wielu przedstawicieli branży w jednym miejscu z pewnością pozwoli zaoszczędzić Twój czas oraz przebyte kilometry, które musiałbyś poświecić na dojazd na kolejne spotkania.

➡ Spotkasz się z przedstawicielami branży!

➡ Zdobędziesz lub uzupełnisz swoją wiedzę

➡ Zbudujesz nowe i utrwalisz dotychczasowe relacje biznesowe

➡ Poznasz najnowsze trendy

➡ Porozmawiasz o biznesie w sprzyjających warunkach

➡ Dowiesz się co inni robią w tym zakresie w jakim Ty działasz

Zatem obecność obowiązkowa 👍

 

W programie FDP2023 między innymi:

👉 Najważniejsze aktualności z branży

👉 Doświadczenia przedstawicieli rynku

👉 Kolacja networkingowa

👉 Dyskusja panelowa

👉 Warsztaty z obliczania śladu węglowego oraz klasyfikacji i oceny jakości odpadów poużytkowych do recyclingu

 

Najlepszy networking, wiedza i merytoryka na najwyższym poziomie
= Forum Drewna Poużytkowego powermeetings.eu❗

 

>>Dołącz do nas 17 i 18 kwietnia 2023 i bądź tam gdzie spotyka się branża<<

Szczegóły i rejestracja pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego/

Pytania? Zapraszam do kontaktu:

Jola Szczepaniak
powermeetings.eu
tel.: +48 22 740 67 80

e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
www.powermeetings.eu
https://www.facebook.com/powermeetings.eu/
https://www.instagram.com/renewableenergy_pl/
https://www.linkedin.com/company/powermeetingseu-industry


Nadchodzące wydarzenia powermeetings.eu!

Zobacz również:

XIV jesienne Forum Biomasy i RDF 2024

Forum Przemysłu Drzewnego 2024

Forum Drewna Poużytkowego 2024

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2024 Roku!

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu