Pakiet fit for 55 stanowi bazę dla wdrożenia zaktualizowanego celu unijnego odnośnie redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. Nowy cel stanowi wyzwanie, lecz też szansę na przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji gospodarki w Polsce, w tym przy wsparciu ze środków unijnych.
Wnioski przedstawione przez KE ukierunkowane zostały na niezbędne przyspieszenie redukcji emisji gazów cieplarnianych w najbliższym dziesięcioleciu. Łączą one nie tylko wymóg stosowania systemu handlu uprawnieniami do emisji w nowych sektorach, ale także zaostrzenie zasad obecnego systemu, większe wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, wyższą efektywność energetyczną, szybsze wprowadzanie niskoemisyjnych rodzajów transportu oraz infrastruktury i paliw, które je wspierają, dostosowanie polityki podatkowej do celów Europejskiego Zielonego Ładu, działania zapobiegające „ucieczce” emisji gazów cieplarnianych oraz narzędzia służące ochronie i rozwojowi naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla.
Zebraliśmy dla Państwa wszystkie najważniejsze zmiany zawarte w pakiecie i przygotowaliśmy seminarium, które będzie świetnym kompedium wiedzy w pigułce:
FIT FOR 55
– czyli rewolucja dla klimatu
9 września 2021 I Warszawa & @online
Seminarium poprowadzą praktycy, na co dzień zajmujący się zagadnieniami omawianymi w trakcie wydarzenia, a ponieważ wszystkie nasze spotkania odbywają się tylko i wyłącznie w czasie rzeczywistym, zatem istnieje możliwość pełnej interakcji z prowadzącymi.
Lokalizacja 📱💻🖥? Szkolenie odbędzie się hybrydowo stacjonarnie w Warszawie oraz online, zatem można wziąć udział z każdego dowolnego miejsca na świecie 📍, w którym mają Państwo dostęp do internetu 🌍
Zapraszam do udziału! Szczegóły poniżej ⤵⤵⤵
Renata Kalużna
Dyrektor Zarządzający
powermeetings.eu
Rejestracja / Logowanie do systemu
Fit for 55 – zasadnicze cele, kierunki i obszary zmian
Miłosz Tomasik
Local Partner
Członek Departamentu Ochrony Środowiska i Projektów
Kancelaria DWF Poland
Rewizja dyrektywy 2010/75/UE ws. emisji przemysłowych (IED) w kontekście EU Green Deal i Fit for 55
Marcin Wiśniewski
Radca Ministra
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Przerwa
EU ETS w świetle pakietu Fit for 55
Robert Jeszke
Kierownik Zespołu Strategii i Analiz
oraz Centrum Analiz Klimatycznych i Energetycznych (CAKE)
KOBiZE, IOŚ – PIB
Dyrektywa efektywnościowa EED i jej nowelizacja
Ewa Biniewicz
Prawnik, Aplikant radcowski
Kancelaria Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy
Przerwa
Fit for 55 i wynikające z niego zmiany w obszarach:
Katarzyna Szwed-Lipińska
Radca Prawny
Ekspert ds. systemów wsparcia
Wieloletni pracownik URE
Katarzyna Szwed – Lipińska — absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, radca prawny, specjalista z zakresu prawa handlowego, wieloletni pracownik Urzędu Regulacji Energetyki.
Czołowy ekspert do spraw systemów wsparcia, znakomity teoretyk i praktyk, zajmujący się na co dzień zagadnieniami problemowymi objętymi tematyką seminarium. Doświadczony administratywista w obszarze stosowania przepisów prawa dotyczących szeroko rozumianego wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w źródłach odnawialnych, w wysokosprawnej kogeneracji, a także w zakresie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej. Aktywny uczestnik szeregu prac legislacyjnych związanych z regulacją rynków paliw i energii.
Ekspert w zakresie emisji przemysłowych, posiadający 12-letnie doświadczenie związane z wdrażaniem przepisów prawa dotyczących pozwoleń zintegrowanych. Członek Technicznych Grup Roboczych pracujących nad rewizją dokumentów referencyjnych BAT.
Posiada tytuł mgr inż. ochrony środowiska uzyskany w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ukończył studia podyplomowa na wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej pn. Informatyka i zarządzanie w ochronie środowiska.
Doświadczony wykładowca prowadzący szkolenia dla organów administracji oraz zainteresowanego przemysłu z zakresu pozwoleń zintegrowanych oraz wymagań BAT.
Posiada prawie 20-letnie doświadczenie w zakresie polityki klimatyczno-energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Koordynator dwóch projektów LIFE: Climate CAKE PL i LIFE VIIEW2050. Ekspert rządowy w trakcie negocjacji unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego w 2008 r. i w trakcie jego implementacji w kolejnych latach 2009-2021. Współautor architektury mechanizmu finansowania w Polsce ochrony klimatu – Green Investment Scheme (GIS). Polski ekspert krajowy ds. oceny polityk i działań nominowanych do listy wiodących ekspertów UNFCCC (UNFCCC Roster of Experts). Członek delegacji rządowej na COP14, COP19 i COP25 negocjującej nowe międzynarodowe porozumienie w sprawie zmian klimatu w ramach procesu UNFCCC. Wcześniej w Ministerstwie Zdrowia koordynował prace związane ze zdrowiem środowiskowym, odpadami, REACH.
Uczestniczył w różnych grupach roboczych i zadaniowych zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym zajmujących się kwestiami polityki ochrony środowiska i klimatu, gospodarki i zmian klimatu oraz handlu emisjami. Pomysłodawca i redaktor naczelny miesięcznika “Raport z rynku CO2” wydawanego przez KOBiZE od 2012 r. oraz publikatora „GO2’50”. Autor i współautor wielu analiz i publikacji dotyczących zagadnień polityki klimatyczno-energetycznej, publikowanych zarówno w czasopismach krajowych, jak i międzynarodowych.
Miłosz Tomasik jest członkiem Departamentu Ochrony Środowiska i Projektów w Kancelarii DWF Poland. Specjalizuje się w prawie ochrony środowiska, w tym w zagadnieniach dotyczących emisji przemysłowych, ochrony klimatu, oceny oddziaływania na środowisko, pozwoleń na korzystanie ze środowiska, zanieczyszczeń powierzchni ziemi, prawa wodnego oraz gospodarowania odpadami. Doradza również w kwestiach związanych z prawem budowlanym, zagospodarowaniem przestrzennym i gospodarowaniem nieruchomościami. Z powodzeniem wspiera klientów w postępowaniach administracyjnych i sądowoadministracyjnych dotyczących decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, koncesji, pozwoleń zintegrowanych, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz opłat za korzystanie ze środowiska. Bierze udział w rozwijaniu projektów w kluczowych gałęziach polskiej gospodarki, w tym największych przedsięwzięć inwestycyjnych w sektorze energetyki konwencjonalnej, poszukiwaniu i eksploatacji kopalin, projektów infrastrukturalnych, oraz zakładów produkcyjnych z różnych dziedzin przemysłu. Wspiera klientów przy wdrażaniu nowych regulacji z zakresu ochrony środowiska i doradza przy opracowywaniu strategii adaptacji do nadchodzących wyzwań związanych m.in. z polityką klimatyczną i Europejskim Zielonym Ładem. Miłosz Tomasik uczestniczy aktywnie w charakterze prelegenta w różnych wydarzeniach branżowych, szkoleniach i konferencjach gospodarczych. Od kilku lat jest wykładowcą studiów podyplomowych Prawa Ochrony Środowiska na Uczelni Łazarskiego. Miłosz jest ekspertem rekomendowanym przez Chambers Europe.
Ewa Biniewicz, prawnik w Kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy. Posiada doświadczenie w doradztwie z zakresu prawa ochrony środowiska, prawa energetycznego oraz prawa budowlanego. Brała udział w projektach związanych ze złożonymi procesami inwestycyjnymi, działalnością na rynku regulowanym, transakcjami obrotu nieruchomościami oraz badaniach due diligence.
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE, Krajowy ośrodek) wykonuje zadania określone przede wszystkim dwoma ustawami:
Na mocy ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, realizacja zadań Krajowego ośrodka odbywa się w strukturze organizacyjnej Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie (IOŚ-PIB). Krajowy ośrodek został powołany do wypełniania zobowiązań, wynikających m.in. z dyrektyw unijnych i z uczestnictwa w systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z zapisami ustawowymi nadzór nad Krajowym ośrodkiem jest sprawowany przez Ministra Klimatu.
Jednym z podstawowych zadań KOBiZE jest administrowanie unijnym system handlu uprawnieniami do emisji (European Union Emission Trading System – EU ETS) w Polsce, w tym prowadzenie polskiej część unijnego rejestru uprawnień do emisji.
KOBiZE prowadzi Krajową bazę, w której zbierane są dane o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji. Baza ta jest stale udoskonalanym narzędziem oferującym unikalne informacje o źródłach emisji wraz z lokalizacją źródeł i parametrami działania poszczególnych instalacji. Umożliwia ona tym samym uzyskanie dokładnych informacji opartych na rzeczywistych danych przekazywanych przez podmioty w ramach corocznej sprawozdawczości.
Z uwagi na zobowiązania międzynarodowe i krajowe w zakresie sprawozdawczości, ważnym aspektem pracy KOBiZE jest wykonywanie corocznych, krajowych inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych i innych substancji W KOBiZE opracowywane są także analizy i raporty, a także zestawienia danych o emisjach na użytek administracji rządowej, samorządowej oraz zainteresowanych podmiotów.
Krajowy ośrodek działa także jako wsparcie merytoryczne Ministerstwa Klimatu oraz innych zainteresowanych resortów w zakresie funkcjonowania systemu handlu uprawnieniami do emisji, zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji oraz niektórych aspektów Ramowej Konwencji NZ w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), jak też innych, ratyfikowanych przez Polskę, konwencji związanych z jakością powietrza. Ważnym elementem codziennej pracy zespołu KOBiZE są bieżące kontakty z jednostkami samorządu terytorialnego i gospodarczego oraz podmiotami gospodarczymi a także udzielanie informacji i wyjaśnień w zakresie objętym działalnością KOBiZE.
KOBiZE wykonuje także zadania dotyczące m.in. przygotowywania projekcji emisji gazów cieplarnianych, określania metodyk szacowania wielkości emisji i wskaźników emisji oraz analiz dotyczących rozdziału uprawnień do emisji wśród uczestników EU ETS. Ponadto KOBiZE systematycznie organizuje szkolenia w zakresie funkcjonowania EU ETS czy Krajowej bazy danych o emisjach gazów cieplarnianych, dla instytucji i zainteresowanych podmiotów gospodarczych .
Kancelaria DWF Poland liczy obecnie ponad 100 specjalistów. Jako zespół prawników świadczymy usługi prawne w Polsce od 1991 roku.
Nasi prawnicy dysponują bogatym doświadczeniem w kompleksowej obsłudze prawnej przedsiębiorstw prywatnych, korporacji międzynarodowych i spółek skarbu państwa. Nasze osiągnięcia, wiedza i doświadczenie znajdują odzwierciedlenie w czołowych rankingach międzynarodowych. Doceniają je również nasi klienci, inne kancelarie i pozostali uczestnicy rynku.
Kluczowe obszary działalności warszawskiego biura to między innymi: prawo korporacyjne i handlowe, fuzje i przejęcia, rynki kapitałowe, energetyka, nieruchomości, budownictwo i infrastruktura, ochrona środowiska, bankowość, finanse i restrukturyzacja, własność intelektualna, rozstrzyganie sporów, prawo konkurencji i kwestie regulacyjne, podatki, prawo pracy, gry i zakłady oraz zamówienia publiczne/umowy rządowe.
Jesteśmy kancelarią zorientowaną na sprawy i transakcje trudne, precedensowe i niepowtarzalne. Wymagają one wiedzy prawniczej i biznesowej, doświadczenia, umiejętności i zdolności do szybkiego działania. Możemy pochwalić się udziałem w największych i najbardziej złożonych projektach i sporach na polskim i europejskim rynku. Naszym klientom oferujemy również wyspecjalizowaną wiedzę w sektorach, takich jak: energetyka konwencjonalna, odnawialna i atomowa, przemysł ciężki, górnictwo, przemysł lotniczy i zbrojeniowy, transport i logistyka, przemysł filmowy i mediowy, TMT oraz outsourcing.
Nasi prawnicy są rekomendowani przez niezależne międzynarodowe rankingi, takie jak Chambers Global, Chambers Europe, Lega 500, IFLR1000 oraz WTR1000 i Managing IP. Nasi prawnicy biorą aktywny udział w charakterze prelegentów w kluczowych konferencjach sektorowych, seminariach i warsztatach dotyczących m.in. zagadnień z zakresu prawa ochrony środowiska, energetycznego, budowlanego, sporów sądowych i arbitrażu.
Jesteśmy partnerami dla biznesu.
Kancelarię tworzą eksperci z różnych dziedzin prawa z wieloletnim doświadczeniem. Połączyliśmy siły, aby dostarczać Klientom kompleksowe rozwiązania i wspierać ich w realizacji założonych celów.
Każdy z nas ma swoją specjalizację i wnosi do zespołu inne kompetencje. Krzysztof Brysiewicz jest uznanym doradcą w zakresie pomocy publicznej i środków unijnych. Wojciech Bokina jest doświadczonym ekspertem w zakresie restrukturyzacji i prawa upadłościowego. Jan Sakławski od lat zajmuje się branżą energetyczną oraz budowlaną. Dr Magdalena Porzeżyńska jest radcą prawnym zajmującym się prawem ochrony środowiska i prawem energetycznym, zwłaszcza w zakresie OZE, łączącym tę wiedzę z praktyką prawa pomocy publicznej, z kolei adwokat Bartłomiej Pietruszka, odpowiada w Kancelarii za obszar prawa karnego, w szczególności tzw. white-collar crime.
Stawiamy na długoterminowe relacje z Klientami opierające się na wzajemnym zaufaniu. Dzięki temu znamy i rozumiemy ich biznes. Identyfikujemy kluczowe obszary prawne, które wymagają uwagi i wracamy z optymalnymi propozycjami rozwiązań. Wiodącym elementem każdej przygotowanej przez nas strategii jest zawsze ukierunkowanie na biznesowy cel Klienta.
stacjonarny: 1 290,00 PLN + VAT
online: 1 190,00 PLN + VAT
Seminarium odbędzie się hybrydowo
Stacjonarnie w Warszawie
&
@online
Dyrektor Zarządzający
powermeetings.eu
kom.: +48 603 386 917
e-mail: Renata.Kaluzna@powermeetings.eu
Manager Działu Energetyka
powermeetings.eu
Kontakt w sprawie merytoryki i współpracy
tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 505 659 477
e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
Specjalista ds. sprzedaży
powermeetings.eu
Kontakt w sprawie udziału
kom.: +48 690 144 776
e-mail: Jakub.Dolezal@powermeetings.eu
Zostaw swoje namiary, oddzwonię i razem sprawdzimy czy to wydarzenie jest dla Ciebie ❗
Do usłyszenia, Jakub Doleżał, powermeetings.eu