Przerób drewna poużytkowego to oszczędność i ochrona środowiska

 

Specjaliści zajmujący się skupem drewna poużytkowego często zwracają uwagę na administracyjne bariery, ograniczające możliwości przemysłowego zagospodarowania drewna poużytkowego (inaczej mówiąc odpadowego czy z recyklingu) w naszym kraju. Między innymi przepisy nie dopuszczają importu z innych rynków wyeksploatowanych mebli czy innych produktów drzewnych, które by można w naszym kraju przerobić na surowiec do produkcji choćby płyt drewnopochodnych. Płyt, które w dużych ilościach trafiają do przemysłu meblarskiego, na meble eksportowane do tychże europejskich krajów.

 

 

Zważywszy na częste wymiany mebli przez społeczeństwa w bogatszych europejskich krajach, w rezultacie, eksport polskich mebli przekłada się z czasem na cenny surowiec, wykorzystywany w tychże krajach przez fabryki płyt czy w najgorszym wypadku stanowiących paliwo w kotłach energetycznych.

Dzieje się tak dlatego, że w kraju drewno poużytkowe nazywa się odpadem, choć nie jest odpadem w rozumieniu ustawy o odpadach, które zasadniczo powinny być utylizowane w określony sposób. Wyeksploatowane produkty drzewne takich procesów nie wymagają, gdyż mogą być w pełni wykorzystane do produkcji płyt drewnopochodnych, po usunięciu elementów metalowych, tworzywowych czy szklanych. A możliwości przeróbcze krajowego przemysłu płytowego są ogromne. Branżą ocenia, że ponad 7 mln ton materiału drzewnego i drewnopochodnego wysyłanego rocznie za granicę, z czasem powiększa bazę surowcową tych krajów.

Zmiana przepisów umożliwiałaby penetrację zagranicznych punktów skupu i powiększenie bazy surowcowej, uzupełniającej niedobory surowca drzewnego. Ale także mogłaby wpłynąć na rozwinięcie firm pozyskujących odpady komunalne pod względem wyposażenia technicznego dla skuteczniejszej ich segregacji i znaczniejszego pozyskiwania drewna poużytkowego na cele przemysłowe. Teraz w dużej części ten surowiec trafia na składowiska, a w najlepszym przypadku jest spalany jako #RDF.

Tematyka barier prawnych utrudniających wykorzystanie drewna poużytkowego w naszym kraju będzie więc podjęta przez specjalistów podczas Forum Drewna Poużytkowego, organizowanego w dniach 17-18 kwietnia 2023 w Warszawie przez powermeetings.eu. W Forum udział wezmą przedstawiciele branży płyt drewnopochodnych, ale też firm meblowych, transportowych i drzewnych, choćby związanych ze stolarką budowlaną i świadczących usługi jej wymiany. Rządowe programy wspierające wymianę starej stolarki na efektywniejszą, współczesną powinny zwiększyć odbiór tej wyeksploatowanej, żeby ją przekazać do dalszego wykorzystania. Także dlatego, że wykorzystanie drewna z recyklingu służy… poprawie klimatu. Stosując przesuszony surowiec poużytkowy, zużywa się w procesach mniej energii niż wykorzystując surowiec prosto z lasu. A mniejsza energochłonność, to mniejsza emisja gazów, w tym gazów cieplarnianych.

W trakcie wydarzenia będzie można zarówno podczas oficjalnej dyskusji jak również w kuluarach wymienić poglądy i poznać doświadczenia innych uczestników rynku recyklingu.


 

Nasze Forum to idealne połączenie merytoryki z networkingiem branży – zatem oprócz zdobywania wiedzy uczestnicy mogą utrwalać dotychczasowe oraz budować nowe relacje biznesowe, a to za sprawą obecności całego przekroju rynku 👍

>>Potwierdź swoją obecność na FDP 2023<<

Szczegóły i rejestracja dostępne są pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego/

 

DLACZEGO WARTO DO NAS DOŁĄCZYĆ

Forum stwarza doskonałą okazję do spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych relacji biznesowych z najważniejszymi przedstawicielami branży – którzy będą dostępni w jednym miejscu i czasie. 

 

CO ZYSKASZ BIORĄC UDZIAŁ W FORUM

➡ Przede wszystkim: Swój cenny czas!
– dostępność wielu przedstawicieli branży w jednym miejscu z pewnością pozwoli zaoszczędzić Twój czas oraz przebyte kilometry, które musiałbyś poświecić na dojazd na kolejne spotkania.

➡ Spotkasz się z przedstawicielami branży!

➡ Zdobędziesz lub uzupełnisz swoją wiedzę

➡ Zbudujesz nowe i utrwalisz dotychczasowe relacje biznesowe

➡ Poznasz najnowsze trendy

➡ Porozmawiasz o biznesie w sprzyjających warunkach

➡ Dowiesz się co inni robią w tym zakresie w jakim Ty działasz

Zatem obecność obowiązkowa 👍

 

W programie FDP2023 między innymi:

👉 Najważniejsze aktualności z branży

👉 Doświadczenia przedstawicieli rynku

👉 Kolacja networkingowa

👉 Dyskusja panelowa

👉 Warsztaty z obliczania śladu węglowego

 

Najlepszy networking, wiedza i merytoryka na najwyższym poziomie
= Forum Drewna Poużytkowego powermeetings.eu❗

 

>>Dołącz do nas 17 i 18 kwietnia 2023 i bądź tam gdzie spotyka się branża<<

Szczegóły i rejestracja pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego/

Pytania? Zapraszam do kontaktu:

Jola Szczepaniak
powermeetings.eu
tel.: +48 22 740 67 80

e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
www.powermeetings.eu
https://www.facebook.com/powermeetings.eu/
https://www.instagram.com/renewableenergy_pl/
https://www.linkedin.com/company/powermeetingseu-industry


Nadchodzące wydarzenia powermeetings.eu!

Zobacz również:

Kongres Technologii Wodorowych

Forum Biomasy i RDF – wiosna 2025

Magazyny energii 2024 – aktualne regulacje, rynek mocy i bilansujący, OZE, proces inwestycyjny, finansowanie

Konferencja Drewno materiałem przyszłości

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu