Sejm uchwalił w czwartek 24.06 b.r. nowelizację ustawy o rynku mocy, m.in. dającą przedsiębiorstwom energochłonnym możliwość obniżenia opłaty mocowej.

Za ustawą głosowało 397 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 34 posłów.
Nowelizacja dostosowuje polskie regulacje do Rozporządzenia PE i Rady UE 2019/943. Zakłada, że po 1 lipca 2025 r. jednostki wytwórcze o emisji powyżej 550 kg CO2 na MWh nie będą mogły korzystać ze wsparcia w postaci rynku mocy. Jednak – jak przewiduje Rozporządzenie – kontrakty mocowe zawarte przed końcem 2019 r. będą dalej obowiązywać.
Nowelizacja zakłada wprowadzenie specjalnych rozwiązań dla odbiorców energochłonnych. Będą oni mogli płacić niższą opłatę mocową, jeżeli ich profil zużycia jest odpowiednio płaski, czyli różnice między poborem w godzinach szczytu i poza nimi są odpowiednio małe.
Pojawi się możliwość zmiany technologii wytwarzania energii elektrycznej w odniesieniu do jednostki posiadającej zawartą umowę mocową i niespełniającej limitu emisji 550 kg CO2 na MWh, na jednostkę w technologii spełniającej ten limit. Ma to być wsparciem dla budowy nowych, niskoemisyjnych źródeł.
źródło: cire.pl
Nadchodzące wydarzenia powermeetings.eu!






Zobacz również:
Bo dobre rozwiązania rodzą się tam, gdzie pokrewne branże uczą się od siebie nawzajem. II Branżowy Kongres HR – podsumowanie wydarzenia
Rozmowa ze związkami zawodowymi to nie wojna. To dialog, który wymaga cierpliwości, szacunku i próby zrozumienia perspektywy drugiej strony
Nowa rzeczywistość HR: rola lidera, komunikacja i motywacja w cyfrowym środowisku pracy
Liderzy i HR ramię w ramię – o współczesnych wyzwaniach w zarządzaniu ludźmi w dużych organizacjach
Więcej informacji