Przewodnik CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało bezpłatny „Przewodnik CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy”.

Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa ma szczególne znaczenie dla jego interesariuszy wewnętrznych – pracowników. „Przewodnik CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy” to źródło wielu praktycznych wskazówek, jak rozwijać odpowiedzialne praktyki pracownicze oraz działać na rzecz poprawy psychospołecznych warunków pracy.

Do pobrania:

Przewodnik_CSR_po_bezpiecznym_i_zrównoważonym_środowisku_pracy

Jako inspiracja do działań wspierających dobrostan, zdrowie i bezpieczeństwo pracowników może posłużyć uniwersalna baza dobrych praktyk. Dotyczą one takich zagadnień jak: poprawa psychospołecznego środowiska pracy, poprawa równowagi praca – życie osobiste,  rozwiązania na rzecz wspierania grup szczególnie wrażliwych, promocja zdrowia wśród pracowników oraz identyfikacja, ograniczanie i eliminacja ryzyk dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

Praktycznymi narzędziami są zawarte w poniższym załączniku: zestawienie przykładów odpowiedzialnych praktyk w obszarze pracowniczym (tabela A) oraz lista pytań kontrolnych (tabela B), która będzie przydatna do samooceny procesów w przedsiębiorstwie:

Przewodnik_CSR_po_bezpiecznym_i_zrównoważonym_środowisku_pra_Przykłady_praktyk_Tabela_A

Przewodnik_CSR_po_bezpiecznym_i_zrównoważonym_środowisku_pracy_Lista_kontrolna_Tabela_B

Publikacja powstała w ramach prac Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw – organu pomocniczego Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

Przewodnik podpowiada, jakie działania powinny podejmować firmy, aby rozwijać odpowiedzialne polityki pracownicze służące zdrowiu i bezpieczeństwu pracowników. Wskazuje i zachęca do inwestycji, które budują i rozwijają właściwe relacje pracownicze, zwiększają bezpieczeństwo i higienę pracy oraz wspierają równowagę w obszarze praca-życie, podnosząc jakość pracy i zadowolenie pracowników. Dzięki takiej postawie firmy zyskują przewagę konkurencyjną na rynku, łatwiej zdobywają i utrzymują zaangażowanych pracowników, ograniczają koszty wypadków przy pracy i nieobecności, a ponadto umiejętnie dostosowują się do trendów demograficznych i zmian na rynku pracy, a także zmieniających się oczekiwań pracowników.

Publikacja zawiera bazę dobrych praktyk oraz listę pytań kontrolnych, które pomogą zweryfikować, czy firma podejmuje działania, do których jest zobowiązana zgodnie z przepisami prawa oraz działania, które warto podejmować dobrowolnie w ramach polityki społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w obszarze pracowniczym.

Przewodnik został przygotowany przez interdyscyplinarny zespół ekspertów i praktyków Grupy roboczej ds. relacji z osobami świadczącymi pracę działającej przy Zespole ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw. W skład grupy roboczej weszli przedstawiciele zarówno administracji publicznej, związków zawodowych, przedsiębiorstw i organizacji je zrzeszających, jak i organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele świata nauki. Koordynatorem prac było Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

źródło: www Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej


 

 

 

Zobacz również:

Dzień Efektywności Energetycznej

Komisja Europejska opublikowała projekt nowej dyrektywy ws. Corporate Sustainability Reporting

Co to jest Audyt Efektywności Energetycznej i Audyt Energetyczny Przedsiębiorstwa?

Jakich cen energii się spodziewać?

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu