MiFID II miesza na TGE?

W lipcu na Towarowej Giełdzie Energii odnotowano rekordowy wolumen obrotu gazem ziemnym na rynku terminowym. Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, może to być to wynikiem sytuacji związanej z dyrektywą MiFID II, a konkretnie – tak wysokie obroty mogą być efektem zamieszania wokół wdrażania dyrektywy MiFID II, której regulacje muszą być wprowadzone do krajowego prawa od stycznia. TGE chcąc rozwiązać problemy związane z jej wdrożeniem planuje przekształcenie Rynku Terminowego Towarowego w OTF, na którym kontrakty terminowe nie będą traktowane jako instrumenty finansowe.

Cytowany przez „DGP” przedstawiciel jednej z firm obracających gazem na TGE uważa, że zostało już za mało czasu, żeby do nowych przepisów w terminie dostosowała się izba rozliczająca (IRGT) transakcje na TGE. Jak tłumaczy obawy o to jak rynek będzie funkcjonował od początku przyszłego roku sprawiają, ze kto może, zawiera transakcje teraz.

MiFID II jest kolejnym, po REMIT i EMIR, przykładem rozszerzenia na przedsiębiorstwa z sektora energii regulacji o charakterze zarezerwowanym wcześniej przede wszystkim dla instytucji finansowych. Nakładają one m.in. na uczestników rynku energii rygorystyczne wymogi mające na celu poprawę przejrzystości obrotu instrumentami finansowymi, do których zaliczać się będą również towarowe instrumenty pochodne i uprawnienia do emisji CO2.

W związku z powyższym Zespół powermeetings.eu zaprasza do udziału w specjalistycznym szkoleniu:

MIFID II – wpływ Dyrektywy na branżę energetyczną

Termin: 7 września 2017

Lokalizacja: Warszawa

Nasze spotkanie ma na celu  przekazanie Państwu najbardziej istotnych i problematycznych kwestii jakie obowiązywać będą branżę energetyczną po wejściu w życie Dyrektywy jak również rozwiać wszelkie wątpliwości co do interpretacji jej zapisów.

Więcej informacji: https://powermeetings.eu/konferencja/szkolenie-mifid-ii-wplyw-dyrektywy-na-branze-energetyczna/

 Źródło informacji wstępnej: http://www.cire.pl/item,149902,1.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=newsletter&utm_medium=link&apu=27001

Zobacz również:

Zmiany na rynku energii elektrycznej lipiec 2021

Ślad węglowy w praktyce lipiec 2021

Taksonomia – zrównoważone finansowanie lipiec 2021

Pozwolenia zintegrowane i Konkluzje BAT dla spalania odpadów oraz dla dużych obiektów spalania

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 603 386 917
faks: +48 22 672 95 89

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu