
Gwarancje pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii zostały wprowadzone do krajowego porządku prawnego wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013, poz. 984), zwanej małym „trójpakiem” energetycznym. W aktualnym stanie prawnym zagadnienia związane z gwarancjami pochodzenia regulują przepisy ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2020 r., poz. 261, z późn. zm.).
Mechanizm gwarancji pochodzenia zawitał w prawie wspólnotowym na początku ubiegłej dekady i korzystają z niego – oprócz producentów zielonej energii – także firmy, które kupując określoną ilość gwarancji dążą do ukształtowania „eko – wizerunku”, dokumentując przy ich pomocy fakt wspierania ekologicznej energii.
System gwarancji pochodzenia ma charakter transgraniczny. Oznacza to, że producenci zielonej energii w Polsce swoje gwarancje będą mogli sprzedać nie tylko podmiotom zarejestrowanym w naszym kraju, ale także poza jego granicami, tj. między innymi w takich krajach jak: Szwecja, Norwegia, Belgia, Niemcy, Holandia, Włochy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Szwajcaria, Austria, Dania, Portugalia, Irlandia, Wielka Brytania i Słowenia.
W Polsce gwarancje pochodzenia – w formie elektronicznej – wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Gwarancje te podlegają bezpośredniemu przekazaniu do właściwego rejestru prowadzonego obecnie przez Towarową Giełdę Energii S.A. Każda gwarancja pochodzenia oznaczana jest indywidualnym numerem i zawiera zakres danych tożsamy z danymi wskazanymi we wniosku o jej wydanie oraz posiada indywidualną dzienną datę ważności.
W aktualnym stanie prawnym, gwarancja pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii w instalacjach odnawialnego źródła energii, stanowi jedyny dokument poświadczający odbiorcy końcowemu wartości środowiskowe wynikające z unikniętej emisji gazów cieplarnianych oraz, że określona w tym dokumencie ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej lub sieci przesyłowej została wytworzona z odnawialnych źródeł energii w instalacjach odnawialnego źródła energii.
Dokonując przeglądu kilkuletniego funkcjonowania rynku gwarancji pochodzenia w Polsce, zapraszamy Państwa na szkolenie dedykowane zagadnieniom problemowym związanym z aktywizacją tego swoistego instrumentu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w źródłach odnawialnych.
Podczas szkolenia prowadząca zaprezentuje, między innymi, obowiązujące regulacje prawne, przedstawi zasady krajowego oraz międzynarodowego obrotu gwarancjami pochodzenia, dokona analizy typów zawieranych transakcji oraz struktury podażowo – popytowej tego rynku.
Niezwykle istotnym punktem szkolenia będzie próba odpowiedzi na pytania dotyczące przesłanek warunkujących rozwój krajowego rynku gwarancji pochodzenia. Kwestie problemowe analizowane w trakcie szkolenia ukierunkowane zostaną przede wszystkim na przybliżenie uczestnikom zajęć specyfiki tego rynku, w tym wskazanie koniecznych zmian legislacyjnych, które wydają się niezbędne z punktu widzenia jego ożywienia.
Chcąc przybliżyć Państwu swoisty mechanizm wsparcia energii elektrycznej wytwarzanej w źródłach odnawialnych, jaki stanowią gwarancje pochodzenia, zapoznać z wszelkimi procedurami, wymaganiami formalnymi oraz przedstawić najbardziej aktualny stan tego rynku, w tym dotyczące go zagadnienia problemowe, zespół powermeetings.eu serdecznie zaprasza Państwa do udziału w seminarium:
Rynek gwarancji pochodzenia
– prawo, praktyka, obrót transgraniczny, postulowane zmiany legislacyjne
28 stycznia 2021
Spotkanie poprowadzi znany i ceniony ekspert ds. systemów wsparcia – radca prawny Pani Katarzyna Szwed – Lipińska wieloletni pracownik Urzędu Regulacji Energetyki.
Lokalizacja 📱💻🖥? Seminarium odbędzie się w formie webinaru online, zatem można wziąć udział z każdego dowolnego miejsca na świecie 📍, w którym mają Państwo dostęp do internetu 🌍
Zapraszam do udziału! Szczegóły poniżej ⤵⤵⤵
Renata Kalużna
Dyrektor Zarządzający
powermeetings.eu
Rejestracja / Logowanie do systemu
Regulacje europejskie – Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia
11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (Dz. U. UE z 2018 r. seria L, Nr 328, s.82) – termin i zakres implementacji, podstawowe założenia
Gwarancje pochodzenia w ustawie o odnawialnych źródłach energii
Przerwa
Zasady obrotu gwarancjami pochodzenia – obrót krajowy
Zasady obrotu gwarancjami pochodzenia – obrót międzynarodowy – AIB – warunki i koszty członkostwa – transgraniczny charakter gwarancji pochodzenia
Przerwa
Case study – analiza wybranych stanów faktycznych w kontekście uprawnienia podmiotu do uzyskania gwarancji pochodzenia
Zakres niezbędnych zmian legislacyjnych, warunkujących rozwój rynku gwarancji pochodzenia – oczekiwane kierunki nowelizacji
Szczegółowy program spotkania dostępny jest na prośbę osób zainteresowanych pod adresem: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
Katarzyna Szwed – Lipińska — absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, radca prawny, specjalista z zakresu prawa handlowego, wieloletni pracownik Urzędu Regulacji Energetyki.
Czołowy ekspert do spraw systemów wsparcia, znakomity teoretyk i praktyk, zajmujący się na co dzień zagadnieniami problemowymi objętymi tematyką seminarium. Doświadczony administratywista w obszarze stosowania przepisów prawa dotyczących szeroko rozumianego wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w źródłach odnawialnych, w wysokosprawnej kogeneracji, a także w zakresie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej. Aktywny uczestnik szeregu prac legislacyjnych związanych z regulacją rynków paliw i energii.
1 190,00 1 090,00 PLN + VAT
Wychodząc naprzeciw aktualnie panującej sytuacji i dbając o Państwa bezpieczeństwo a jednocześnie nie chcąc, aby tracili Państwo możliwość udziału w naszym interesującym wydarzeniu – zapraszamy do udziału w szkoleniu w formie webinaru online.
Co to oznacza?
Że nie wychodząc z domu lub firmy i na każdym nośniku z dostępem do internetu (komputer, tablet, smartfon) mogą Państwo brać czynny udział w naszym wydarzeniu
Dyrektor Zarządzający
powermeetings.eu
kom.: +48 603 386 917
e-mail: Renata.Kaluzna@powermeetings.eu
Manager Działu Energetyka
powermeetings.eu
Kontakt w sprawie merytoryki i współpracy
tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 505 659 477
e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
Specjalista ds. sprzedaży
powermeetings.eu
Kontakt w sprawie udziału
kom.: +48 690 144 776
e-mail: Jakub.Dolezal@powermeetings.eu
Zostaw swoje namiary, oddzwonię i razem sprawdzimy czy to wydarzenie jest dla Ciebie ❗
Do usłyszenia, Jakub Doleżał, powermeetings.eu