Czy wodór i technologia P2G zoptymalizują system energetyczny? Kolejne rekomendacje ACER i CEER

Sposoby regulacji technologii Power-to-Gas (P2G) to temat kolejnej Białej Księgi – drugiego dokumentu z serii rekomendacji europejskich regulatorów odnoszących się do wybranych zagadnień objętych Europejskim Zielonym Ładem.

Jest to drugi, po Białej Księdze dotyczącej regulacji sieci wodorowych, dokument europejskich organów regulacyjnych. ACER i CEER prezentują w nich regulacyjne aspekty związane z wdrażaniem Europejskiego Zielonego Ładu. Celem jest wsparcie Komisji Europejskiej w ocenie dostępnych wariantów działań w ramach przygotowania prawodawstwa dotyczącego integracji wodoru i systemu energetycznego.

Power-to-Gas (P-to-G lub P2G) to technologia, polegająca na przekształceniu energii elektrycznej w gazy odnawialne, w tym wodór albo, przy dodatkowym procesie metanizacji, w metan syntetyczny (czyli wytworzony, a nie wydobyty). Technologia ta umożliwia przekształcenie energii elektrycznej wytwarzanej z mniej stabilnych odnawialnych źródeł energii (OZE) w okresach ich dostępności w inne formy energii.

W tego typu instalacjach w procesie przekształcenia energii elektrycznej można uzyskać wodór (elektroliza), którego wykorzystanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wodór charakteryzuje się wysoką gęstością energii, a także pozwala na stosunkowo długi okres przechowywania paliwa oraz możliwość szybkiego wykorzystania na potrzeby systemu. Wykorzystanie elektrolizerów m.in. w układach P2G umożliwia zagospodarowanie nadwyżek energii pochodzącej z OZE i elektrowni jądrowych oraz pozwala na integrację systemu gazowego z systemem elektroenergetycznym. Przyczynia się zatem do optymalizacji całego systemu energetycznego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Opublikowany 11 lutego 2021 r. dokument White Paper pt. Regulatory Treatment of Power-to-Gas to drugi dokument Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki ( Agency for Cooperation of Energy Regulators, ACER) i Rady Europejskich Regulatorów Energii (The Council of European Energy Regulators, CEER) i dotyczący procesów transformacji energetyki w kontekście zagadnień Europejskiego Zielonego Ładu.

Biała Księga zawiera zalecenia dotyczące sposobu regulacji instalacji Power-to-Gas. Regulatorzy w dokumencie wskazują m.in. że:

  • należy zrewidować definicje działań w kontekście zintegrowanych sektorów gazu i energii elektrycznej;
  • należy uznać inwestycje i zarządzanie instalacjami Power-to-Gas za działania rynkowe otwarte na konkurencję pomiędzy uczestnikami rynków;
  • ewentualne zaangażowanie operatorów systemów w rozwój i eksploatację instalacji Power-to-Gas jest możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach – na podstawie decyzji i kontroli regulatorów;
  • wykorzystanie instalacji Power-to-Gas oraz ich odpowiednia lokalizacja powinny być uwzględnione w analizie potrzeb systemu;
  • należy określić odzwierciedlające koszty taryfy sieciowe, które powinny być stosowane do porównywalnych działań w sektorach energii elektrycznej i gazu w sposób niezależny od zastosowanej technologii;
  • należy zapewnić, aby system podatków i opłat nie blokował tworzenia zintegrowanego systemu energetycznego;
  • należy zapewnić identyfikowalność elementu niskoemisyjności w nośniku energii w całym zintegrowanym systemie energetycznym.

Zgodnie z opinią autorów dokumentu, wykorzystanie technologii Power-to-Gas ma fundamentalne znaczenie dla pomyślnego wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu.

***

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska na przełomie stycznia i lutego br. prowadziło konsultacje społeczne projektu Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.
  • ACER – Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (Agency for Cooperation of Energy Regulators) jest unijną agencją z siedzibą w Lublanie. Działa od 2011 roku. Celem działań Agencji jest koordynacja i wspieranie współpracy krajowych organów regulacyjnych. Działania Agencji ukierunkowane są przede wszystkim na integrację rynków krajowych w jeden wspólny unijny rynek energii.
  • CEER – Rada Europejskich Regulatorów Energii (The Council of European Energy Regulators) jest niezależnym, dobrowolnym stowarzyszeniem zrzeszającym regulatorów energetyki z krajów UE. CEER wspiera rozwój konkurencyjnego jednolitego rynku energii i gazu w Europie stanowiąc platformę współpracy oraz wymiany informacji i najlepszych praktyk pomiędzy europejskimi regulatorami. W sprawach wspólnotowej polityki energetycznej, CEER ściśle współpracuje z ACER.
  • Polski regulator jest członkiem obu organizacji i aktywnie uczestniczy w ich pracach.

źródło: www.ure.gov.pl


Jeśli temat wodoru jest dla Państwa ważny i interesujący zapraszamy 25 marca 2021 na seminarium online: Wodór paliwem przyszłości w kierunku dekarbonizacji przemysłu.

Po szczegóły seminarium zapraszam do kontaktu: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu


 

  

Zobacz również:

Inwestycje w zeroemisyjne technologie wodorowe – konsultacje publiczne strategii Inwestycyjnej

Projekt rozporządzenia MKiŚ – obowiązek mocowy, rozliczanie, rynek wtórny

Magazynowanie energii elektrycznej – pierwszy raport Prezesa URE

FSC – nowy standard odpowiedzialnej gospodarki leśnej dla Polski

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu