Czy będą aukcje mocowe?

Ustawa o rynku mocy została ogłoszona 3 stycznia br, a wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli niebawem. Jednak nie w całości.

Zdaniem ekspertów, w stosunku do niektórych przepisów ustawy wymienionych w jej art. 104, znajduje zastosowanie tzw. klauzula standstill, co oznacza, że ta część przepisów nie znajduje zastosowania do momentu wydania decyzji przez KE (notyfikacja).

Przepisy, które muszą poczekać na decyzję Komisji Europejskiej, dotyczą zasad wynagradzania dostawcy mocy za wykonanie obowiązku mocowego, a zatem samej istoty rynku mocy, oraz ulg w obliczaniu opłaty mocowej dla odbiorców przemysłowych. Zdaniem obserwatorów rynku, proces notyfikacji nie powinien mieć wpływu na przebieg zaplanowanych na 2018 rok aukcji mocy; klauzula standstill wskazuje jedynie, że do momentu zaaprobowania ustawy przez KE umowy mocowe nie podlegają wykonaniu.

Jakie jeszcze niespodzianki kryje nowe prawo o rynku mocy? Więcej na ten temat dowiedzą się Państwo w trakcie organizowanego przez Zespół powermeetings.eu seminarium: 

RYNEK MOCY – najnowsze regulacje i ich wpływ na funkcjonowanie rynku energii w Polsce

które odbędzie się 8 lutego 2018 w Warszawie

W trakcie spotkania nasi Eksperci postarają się przybliżyć Państwu wszystkie najistotniejsze zmiany jakie czekają branżę po wejściu w życie nowych przepisów, jak również odpowiedzieć na nurtujące Państwa pytania.

 

Więcej na ten temat: https://powermeetings.eu/konferencja/rynek-mocy-pakiet-zimowy/

 

Zobacz również:

Zmiany na rynku energii elektrycznej lipiec 2021

Ślad węglowy w praktyce lipiec 2021

Taksonomia – zrównoważone finansowanie lipiec 2021

Pozwolenia zintegrowane i Konkluzje BAT dla spalania odpadów oraz dla dużych obiektów spalania

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 603 386 917
faks: +48 22 672 95 89

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu