We wtorek 19 marca 2019 odbyła się kolejna edycja Forum Asset & Property & Facility Management. Tegoroczna edycja miała miejsce w inspirujących wnętrzach Brain Embassy przy ulicy Postępu 15.

Partnerem Honorowym było Stowarzyszenie IFMA Polska, Partnerem Strategicznym została firma Honeywell, natomiast Partnerem została firma Metro Properties.

Forum AM & PM & FM to już od lat jedno z najbardziej znanych wydarzeń w Polsce i niepowtarzalna konferencja dla branży nieruchomości komercyjnych. Poprzednie edycje z pewnością potwierdziły prestiż wydarzenia, nadając mu tym samym rangę jednej z najważniejszych imprez, skupiającej największe opiniotwórcze autorytety z branży.

Spotkanie rozpoczęła Pani Renata Kałużna, Dyrektor Zarządzająca, powermeetings.eu.

Pierwszy panel poświęcony był sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych i kierunkach rozwoju AD2019. Główne tematy, poruszone podczas dyskusji to:

  • Rynek najemcy czy rynek właściciela nieruchomości?
  • Zapotrzebowanie na nowe vs istniejące powierzchnie?
  • Jak oczekiwania najemców i sytuacja rynkowa wpływają na jakość przestrzeni biurowej?
  • Jak zarządzać nieruchomością, by efektywnie budować i podnosić jej wartość?

Moderatorem dyskusji była Pani Renata Kałużna, powermeetings.eu, a w panelu udział wzięli: Pan Sebastian Suchodolski, Globalworth, Pan Jakub Jarczewski, Metro Properties oraz Pan Wojciech Walania, Olivia Business Center/IFMA Polska.

Paneliści rozmawiali o zmianie jaka dotknęła rynek nieruchomości w ostatnich latach. Dyskutanci podkreślali zmianę nastawienia najemcy względem budynku i jego zarzadzaniem – ‘’to o czym nie pomyśleliśmy kiedyś, dziś staje się rzeczywistością’’ – powiedział Pan Jakub Jarczewski. O co pytają najemcy? ‘’Kilka lat temu checklista była bardzo krótka – podwieszane sufity, kontrola dostępu, klimatyzacja. Dzisiaj te udogodnienia są oczywiste dla najemcy, więc nawet o to nie pytają. Dla najemców ważne są certyfikaty, to czy w budynku są prysznice i ile jest stojaków na rowery. Poza tym, najemcy zwracają uwagę na ekologiczne rozwiązania stosowane w budynku. Istotne jest pierwsze wrażenie i percepcja. Najemcy chcą żeby było przyjemnie, żeby im się przyjemnie pracowało’’ – mówił Pan Sebastian Suchodolski. Według uczestników panelu, zarządca powinien mądrze zarządzać daną nieruchomością, a nie jedynie zabiegać o najemcę do momentu podpisania umowy najmu. Przede wszystkim, najemcy należy słuchać, nawet wtedy gdy jego propozycje udogodnień, zarządcy wydają się kosmiczne. Jak powiedział Pan Wojciech Walania: ,,Kiedyś jakby ktoś chciał zjeżdżalnię w biurze to popukalibyśmy się w głowę, a teraz to nie jest nic dziwnego’’.

W kolejnym punkcie programu zostały omówione ‘’chmurowe i predykcyjne systemy analityczne wspomagające systemy BMS’’. Prezentację przeprowadził Pan Mariusz Dudek z firmy Honeywell.

Podczas panelu drugiego, omówionych zostało kilka rozwiązań z zakresu ograniczania kosztów związanych z zarządzaniem nieruchomością. Pierwszy wystąpił Pan Daniel Więckowski, z firmy RSM z prezentacją dotyczącą zatorów płatniczych. Kolejną prezentację poprowadził Pan Wojciech Osiej z firmy Siemens. Pan Wojciech poruszył temat ,,efektywności energetycznej, jako przewagi konkurencyjnej’’. Dopełnieniem poprzedniej prezentacji stało się omówienie białych certyfikatów jako pomocy inwestycyjnej dla Przedsiębiorców inwestujących w efektywność energetyczną. Temat, z ramienia firmy Energy Solution, zaprezentował Pan Łukasz Gruszka. Ostatnią prezentacją tego dnia, była prezentacja firmy Supremis na temat: ‘’Jak Property Management dla SAP Business One wspiera biznes nieruchomości komercyjnych w regionie CEE?’’. Przedstawicielem firmy był Pan Jakub Wajda.

Trzeci panel to chwila dla kosztów zarządzania nieruchomościami komercyjnymi w 2019 roku. Głównymi tematami dyskusji były:

  • Składowe service charge – weryfikacja i rozliczenie
  • Przewidywane zmiany i uwarunkowania rynkowe
  • Koszty mediów i zmiany w prawie energetycznym

Moderatorem panelu została Pani Agnieszka Krzekotowska z firmy Colliers. W dyskusji udział wzięli: Pan Andrzej Borówka z Avestus Real Estate, Pan Tomasz Torłop z EPP Property Management, Pani Karolina Kucharczyk z GTC oraz Pan Łukasz Szacherski z Supremis.

Gorącym tematem okazało się ekologiczne podejście, chociażby w kwestii segregowania odpadów. Jak powiedziała Pani Karolina Kucharczyk: ‘’Koszty składowania odpadów rosną z roku na rok. Kwestią oczywistą jest segregacja odpadów. Ważna jest odpowiednia edukacja najemców w tym temacie. Nie wystarczy bowiem, ograniczyć się do wstawiania odpowiedniego koloru pojemnika, ale rozmawiać z najemcami, słuchać office managerów. Zarządca powinien cały czas uświadamiać najemców i wymuszać na nich aby segregacja była prowadzona w sposób prawidłowy. To co należy wprowadzić to jednolite oznaczanie pojemników. Oprócz segregacji sprawdzają się urządzenia zagęszczające frakcje odpadów’’. Dodatkowy nacisk, został również położony na oszczędnościach na mediach ,, pracujemy nad pewnym standardem BMS posiłkując się technologiami z zewnątrz. Wiemy jak bardzo ważny jest monitoring zużyć. Dzisiaj każda niepotrzebnie włączona centrala ma odzwierciedlenie w naszych rachunkach’’ – powiedział Pan Andrzej Borówka. Paneliści jednogłośnie apelowali – ‘’oszczędzanie zacznijmy od siebie’’.

Ostatni panel dotyczył tematów co-workingowych. Paneliści w składzie: Pan Wojciech Walania z Olivia Business Center, Pani Monika Kaczmarczyk z Adgar Poland, Pan Piotr Langowski z WeWork oraz Pan Przemysław Chimczak z think.co, pod czujnym okiem Moderatora – Pani Doroty Wierzbickiej – Kot, zgłębiali wiedzę na temat zmian pokoleniowych i związanych z tym zmianami stanowisk pracy. Dyskutanci poruszali się w obrębach tematów:

  • Jak zmiana sposobu użytkowania przekłada się na sposób zarządzania powierzchnią?
  • Czym? a może kim? zarządza zarządca nieruchomości?
  • Baby Boomers, Generacja X, Y, Z i Millenialsi, czyli zmiany pokoleniowe w przedsiębiorstwach
  • Czy i w jakim zakresie widoczne są zmiany oczekiwań względem użytkowanej powierzchni?
  • Wpływ zmian kadrowych / pokoleniowych w strukturach najemców na zarządzanie nieruchomościami.
  • Syndrom chorego biura – czyli jak samopoczucie pracownika może wpływać na kondycję firmy? Co powinien zrobić zarządca takiego budynku?

Kwestią nad jaką zastanawiali się prelegenci była między innymi mieszanka branż a często nawet kultur, które spotykają się na jednej przestrzeni. Bardzo istotnym pytaniem, okazał się sposób w jaki dobierane są osoby, które współpracują na jednej przestrzeni. Jedną z odpowiedzi, było spostrzeżenie Pani Moniki Kaczmarczyk: ,,Rynki zagraniczne pokazały ze dobór społeczności jest ważny i coraz więcej obiektów decyduje się na dobieranie użytkowników pod kryterium branży czy innych zmiennych. My takiej selekcji nie robimy. Pozwalamy na to, aby branże się mieszały, realizowały wspólne projekty’’. Niemniej jednak, targetowane co-workingi to w Polsce niedaleka przyszłość. Jak wspomniał Pan Piotr Lagowski zaczęły się tworzyć przestrzenie dla mam – ,,dobieramy co- workingi w ten sposób aby sfera pozabiznesowa również miała znaczenie’’ – dodał.

Według dyskutantów, przestrzenie wspólne w co-workingach, mają nie tylko wymiar praktyczny ale i integracyjny. Jak powiedziała Pani Monika Kaczmarczyk: ‘’Przestrzenie wspólne sprzyjają integracji. To przestrzeń nastawiona na przenikanie się różnych światów’’.

Ważną zaletą wspólnych miejsc pracy jest niewątpliwie więź i relacja jaką tworzą między sobą użytkownicy. Bardzo często bywa tak, że właśnie ta atmosfera jest głównym czynnikiem decydującym o rozpoczęciu współpracy w ramach danej przestrzeni.

Niewątpliwie ciekawym spostrzeżeniem była tendencja podglądania co-workingów przez tradycyjne biura. Okazuje się bowiem, że wiele zastosowań z przestrzeni dzielonej świetnie odnajduje się w tradycyjnej powierzchni biurowej. Czy w niedalekiej przyszłości okaże się, że biur co-workingowych będzie więcej niż tradycyjnych? Czas pokaże.

Zakończeniem Forum Asset & Property & Facility Management był koktajl, który był doskonałą okazją do spotkania z przyjaciółmi z branży, ale także przyczynił się do nawiązania wielu nowych kontaktów biznesowych.

Podczas koktajlu rozdane zostały nagrody dla Najlepszych Managerów Roku. Tytuł Osobowości Roku trafił do Pana Artura Filipiuka z Adgar Poland. Natomiast tytuł Najlepszego Property Managera Roku przypadł Pani Katarzynie Chudawskiej z Colliers oraz Pani Anecie Witkowskiej z WeCare. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy Forum Asset & Property & Facility Management bardzo dziękują wszystkim Moderatorom, Prelegentom, firmom partnerskim zaangażowanym w organizację marcowego wydarzenia, a w szczególności: IFMA Polska, Honeywell, Metro Properties, Siemens, RSM, Energy Solution, Supremis, GTC, Ghelamco, Globalworth, HB Reavis, Avestus Real Estate, Deloitte, EPP Property Management oraz CHO.

Dziękujemy redakcjom: www.budnet.pl, www.terenyinwestycyjne.info, www.renews.pl, www.wbj.pl oraz www.kreatorzy.eu  za wsparcie medialne Forum!

Do zobaczenia za rok!

Partnerzy

Organizator

Powermeetings

Firma powermeetings.eu działa na rynku energetycznym już od ośmiu lat. Wyłoniła się z firmy SC Consulting powstałej w 2004 roku i mającej na celu organizację profesjonalnych konferencji oraz szkoleń na rynku nieruchomości komercyjnych. W trakcie 12 lat istnienia zorganizowaliśmy ponad 350 wydarzeń (najczęściej autorskich), goszcząc prawie 30 tysięcy specjalistów.

Zespół powermeetings.eu odpowiedzialny jest za badanie rynku, dobór najbardziej aktualnych tematów i organizację spotkań w trakcie których skupiamy się zarówno na przekazaniu najlepszej wiedzy merytorycznej jak i kojarzeniu nowych partnerów biznesowych.

Partner Honorowy

IFMA Polska

Patrner Strategiczny

Honeywell

Partner

Metro Properties

Partner

Siemens

Współpraca

RSM Poland

RSM Poland to więcej niż biuro rachunkowe, kancelaria doradztwa podatkowego i firma audytorska. RSM Poland to profesjonalni doradcy i zaufani partnerzy w biznesie. Jako zespół specjalistów oferujemy przedsiębiorcom z sektora małych, średnich i dużych firm kompleksowe doradztwo podatkowe i gospodarcze. Rozbudowaną ofertę usług kierujemy do przedsiębiorstw polskich oraz spółek zagranicznych, które otwierają swoje oddziały w Polsce. Dla korporacji międzynarodowych i dynamicznie rozwijających się firm krajowych świadczymy najwyższej jakości usługi audytu, outsourcingu rachunkowości, dokumentacji kadrowo-płacowej i raportowania oraz doradztwa prawnego i transakcyjnego. Wspieramy inwestorów w zakładaniu i organizacji firm oraz pomagamy w ich rejestracji.

Współpraca

Energy Solution

Współpraca

Supremis

SUPREMIS to wiodący i najczęściej wybierany Partner SAP w zakresie produktu SAP Business One w regionie Europy Centralnej i Wschodniej (CEE). Jakość projektów, wiedza i doświadczenia konsultantów oraz efektywność współpracy z SAP powodują, że od 2006 roku SUPREMIS jest pierwszym Złotym Partnerem SAP. Jako Partner wdrożeniowy SAP od początku swojej działalności zaangażowany jest we wdrożenia systemu SAP Business One dla branży zarządzania nieruchomościami komercyjnymi.

Współpraca

GTC
GTC

GTC

Grupa GTC jest wiodącym deweloperem i inwestorem w sektorze nieruchomości,  koncentrującym swoje działania na rynku polskim oraz  stolicach Europy  Środkowo-Wschodniej. Prowadzi działalność w Polsce, Budapeszcie, Bukareszcie, Belgradzie, Zagrzebiu i Sofii. Grupa powstała w 1994 r. i od tego czasu prowadzi działalność na rynku nieruchomości komercyjnych.

Od momentu powstania Grupa :

  • wybudowała 68 nieruchomości komercyjne oferujące ponad 1 200 000 m kw. powierzchni do wynajmu,
  • nabyła 11 nieruchomości komercyjnych oferujących ok. 151 000 m kw. powierzchni do wynajmu,
  •  wybudowała dziesięć projektów mieszkaniowych oferujących ok. 400 000 m kw. powierzchni.

Dziś GTC jest właścicielem i zarządcą 43 budynków komercyjnych oferujących ponad 703 000 m kw. powierzchni biurowej i handlowej swoim klientom w Polsce, Budapeszcie, Bukareszcie, Belgradzie, Zagrzebiu i Sofii. Ponadto Grupa planuje zrealizować  425 000 m kw. powierzchni handlowej i biurowej w stolicach Europy Środkowo-Wschodniej, z których 103 000 jest w trakcie budowy.

Dodatkowo Grupa zarządza aktywami należącymi do podmiotów trzecich w Katowicach.

Struktura regionalna Grupy GTC, z siedziba główną w Warsza­wie oraz biurami regionalnymi w Rumunii, Serbii, Chorwacji, Bułgarii, i na Węgrzech, pozwala na zarządzanie portfelem nieruchomości komercyjnych w całym regionie. Podczas gdy biuro w Warszawie pełni funkcje zarządcze, to każdy z oddziałów regionalnych peł­ni funkcje zarządzania nieruchomościami, leasingu i rachunkowości, które są wspomagane przez zespół doświadczonych menedżerów, jak i renomowanych agentów nieruchomości i firm serwi­sowych.

GTC aktywnie zarządza rosnącym portfelem nieruchomości komer­cyjnych. Grupa rozwija go poprzez realizację wybranych projektów deweloperskich oraz zakup nieruchomości, jednocześnie zachowu­jąc zasady ograniczania ryzyka oraz optymalizacji wyników dzięki strukturze regionalnej Grupy.

GTC koncentruje swoje działania na polskim rynku ze względu na ce­chującą go stabilność makroekonomiczną, trwały wzrost PKB oraz nieustający popyt ze strony inwestorów i najemców.

Zakładając długoterminowy wzrost Grupy, GTC inwestuje również w pozostałych krajach Europy Wschodniej i Południowej, w tym w Serbii, na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. Kraje te, dzięki stosunkowo słabo rozwiniętym lokalnym rynkom nieru­chomości charakteryzuje długoterminowy potencjał wzrostu. Każ­da inwestycja, którą realizuje Grupa jest dokładnie analizowana pod względem korzyści i ryzyka, jakie za sobą pociąga.

Akcje Spółki są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu (inward listing) oraz wchodzą w skład indeksu mWIG40, Dow Jones STOXX Eastern Europe 300 Index.

Współpraca

Ghelamco Poland

W Ghelamco Poland wierzymy, że istotą i prawdziwą wartością budowania jest tworzenie nowej tkanki miejskiej. Tę wizję, już od 26 lat, staramy się realizować w naszych projektach – niezależnie od tego, czy są to biurowce, projekty mieszkaniowe, handlowe czy kompleksy sportowe. Dbamy o architekturę naszych inwestycji, tworzymy w nich efektywne i komfortowe powierzchnie do pracy, aranżujemy wokół nich przyjazne przestrzenie miejskie. Wiemy, że nie budujemy dla siebie – budujemy dla miast i ludzi, którzy w nich żyją i pracują. Między innymi dzięki konsekwentnemu przywiązaniu do tych wartości jesteśmy dziś wiodącą firmą rynku nieruchomości komercyjnych i liderem zrównoważonego budownictwa w Polsce. Nasze projekty zdobywają uznanie nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. W marcu 2017 roku Warsaw Spire, jako jedyny projekt z Polski, został wyróżniony tytułem „World’s Best Office Building”​ w konkursie MIPIM.

Współpraca

Adgar Poland

Adgar Poland jest doświadczonym inwestorem, deweloperem, właścicielem i zarządcą nieruchomości komercyjnych, przede wszystkim biurowych. To innowacyjna firma, która tworzy przyjazne koncepty biurowe, wspierające rozwój biznesu oraz integrację życia zawodowego i prywatnego. Spółka działa w Polsce od 1999 roku, a jej działalność koncentruje się na największym rynku biurowym w Polsce – w Warszawie. Portfolio firmy obejmuje wysokiej jakości nieruchomości w doskonałych lokalizacjach.

Adgar Poland jest właścicielem i zarządcą kompleksów biurowych o łącznej powierzchni najmu wynoszącej blisko 120 000 m.kw. Są one zlokalizowane w trzech warszawskich biznesowych dzielnicach: na Mokotowie – Adgar Plaza, Adgar Plaza One, Adgar Bit i Agdar Wave, na Ochocie – Adgar Park West oraz na Woli – Inchcape BMW Motor Polska.

Współpraca

Globalworth

Współpraca

HB Reavis

Współpraca

Avestus Real Estate

Współpraca

Deloitte

Współpraca

EPP Property Management

Współpraca

Chief Happiness Officer

Partner Medialny

ReNews.pl Nieruchomości

Partner Medialny

Tereny Inwestycyjne Info

Partner Medialny

Budnet.pl

Partner Medialny

kreatorzy.eu

Partner Medialny

Warsaw Business Journal

Poprzednie edycje

location

Lokalizacja

Brain Embassy

Kontakt

Inne wydarzenia dla branży