RFNBO – Renewable Fuel of Non-Biological Origin, czyli paliwa odnawialne pochodzenia niebiologicznego to temat kolejnego spotkania w temacie wodoru organizowanego w ramach www.powermeetings.eu oraz www.industry-events.eu Skrót ten pojawia się w Dyrektywie UE w sprawie odnawialnych źródeł energii II (RED II), a następnie RED III, kolejnych rozporządzeniach i regulacjach polskich i unijnych. Ponieważ temat jest stosunkowo nowy – po stronie regulacyjnej, biznesowej i technologicznej powstaje wiele pytań, a min.:
– Jakie jest otoczenie regulacyjne?
– Jakie są konkretne wymagania, aby zostać zaakceptowanym jako RFNBO?
– Jak można udowodnić, że wymagania są lub będą spełnione?
– Jakie schematy certyfikacji są już wdrożone i jakie są dalsze opcje wprowadzania na rynek zielonego wodoru?
– jakie są uwarunkowania biznesowe, szanse i zagrożenia?
Na te i wiele innych pytań będziemy starali się znaleźć odpowiedź w trakcie seminarium:
RFNBO – wodór jako paliwo odnawialne pochodzenia niebiologicznego.
Otoczenie prawne, biznesowe, wyzwania.
Organizowanym 20 lutego 2025 w Warszawie
O czym będą mówić zaproszeni Eksperci❓
– otoczenie prawne: strategia, cele, regulacje (dyrektywy, rozporządzenia)
– kryteria określające zasady produkcji zielonego wodoru
– bilans masy
– odnawialność
– emisyjność, w tym metodologia obliczania śladu węglowego dla paliw bazujących na wodorze
– wymagania redukcyjne
– uwarunkowania biznesowe
– umowy PPA
– wyzwania, szanse i zagrożenia związane z produkcją, transportem i konsumpcją wodoru wytwarzanego z udziałem energii odnawialnej
Do kogo skierowane jest seminarium❓
– producenci i użytkownicy paliw, wodoru i ich pochodnych,
– firmy handlujące i transportowe,
– prawnicy,
– doradcy i konsultanci, którzy chcieliby doradzać w różnych aspektach związanych z wodorem,
– analitycy biznesowi,
– audytorzy, przedstawiciele jednostek certyfikujących, firm i jednostek badawczych,
– inwestorzy, w tym firmy, banki, instytucje finansujące i ubezpieczeniowe,
– projektanci instalacji wodorowych,
– dostawcy technologii,
– osoby zainteresowane tematem.
Zapraszam do udziału❗
Renata Kałużna
Dyrektor Zarządzający
powermeetings.eu
Rejestracja i poranna kawa
Wprowadzenie do RFNBO poprzez taksonomię wodoru
Szymon Kołodziejczyk, Chief Renewable Fuel & Biomaterials
Specialist, Dział Sustainability, Bureau Veritas Polska
Wymagania prawne dla RFNBO c.d.
Delfina Rogowska, Kierownik Biura Systemu KZR INiG, Instytut Nafty i Gazu – PIB
Przerwa
Elżbieta Jarosławska-Deja, Technical Manager of Sustainability Certification Schemes / Biomass Global Product Manager, Bureau Veritas Polska
Dokumentowanie spełnienia wymagań
Delfina Rogowska, Kierownik Biura Systemu KZR INiG, Instytut Nafty i Gazu – PIB
Przerwa obiadowa
Proces certyfikacji
Elżbieta Jarosławska-Deja, Technical Manager of Sustainability Certification Schemes / Biomass Global Product Manager, Bureau Veritas Polska
Proces certyfikacji c.d.
Szymon Kołodziejczyk, Chief Renewable Fuel & Biomaterials
Specialist, Dział Sustainability, Bureau Veritas Polska
Współautor i kierownik Systemu KZR INiG – systemu certyfikacji zrównoważonej produkcji biopaliw i biopłynów, zatwierdzonego przez Komisję Europejską. Audytor oraz wieloletni trener w szkoleniach z zakresu Systemu KZR INiG, obliczania emisji gazów cieplarnianych. Autor ponad 70 prac badawczych, 30 publikacji, 35 referatów na konferencjach krajowych i zagranicznych. Główny obszar badań to ocena na zgodność z kryteriami zrównoważonego rozwoju, wpływu na środowisko, w tym szacowania emisji GHG w cyklu życia, technologii produkcji paliw i biopaliw silnikowych. Ekspert Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w Europejskim Komitecie Normalizacyjnym CEN/TC 383/WG 3 Biodiversity and environmental aspects. Członek Komitetu Technicznego nr 144 Koksu i Przetworzonych Paliw Stałych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Ekspert z ramienia Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w CEN/TC19 – Work Group WG 23 „Specification of automotive LPG and related test metod.
Absolwentka Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej w dziedzinie Inżynierii Procesowej. Doświadczenie w pracy naukowo-badawczej w Polskiej Akademii Nauk w zakresie inżynierii chemicznej oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w przemyśle biopaliwowym na stanowiskach związanych z badaniami, jakością i zrównoważonym rozwojem ukształtowały praktyka ze specjalistyczną wiedzą w zakresie laboratoryjnych metod badawczych, bilansowania procesów produkcyjnych, a przede wszystkim w zakresie potwierdzania kryteriów zrównoważonego rozwoju dla biomasy, bilansowania biomasy oraz obliczania emisji gazów cieplarnianych. Była jedną z pierwszych osób w Polsce, które wdrożyły systemy zrównoważonego rozwoju w największych spółkach produkujących biopaliwa, a także jedną z pierwszych osób wykonujących obliczenia emisji gazów cieplarnianych dla upraw biomasy, jej transportu i produkcji.
Audytorka Bureau Veritas Polska dla systemów zrównoważonego rozwoju takich jak KZR INiG, SURE, ISCC, RedCert, a także ekspertka, w Polsce i na świecie, w zakresie weryfikacji obliczeń emisji gazów cieplarnianych.
Szymon Kołodziejczyk jest profesjonalistą z dużym doświadczeniem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.
Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie certyfikacji w systemach ISCC, i KZR ING, REDcert i SURE, dedykowanych łańcuchowi dostaw paliw odnawialnych zgodnie z RED II/III.
Do niedawna pełnił funkcję Managera w International Competence Center dla ISCC i REDcert, odpowiadając za koordynację i zarządzanie ponad tysiącem procesów certyfikacyjnych (głównie ISCC) rocznie. Był również odpowiedzialny za aktywny rozwój ISCC PLUS promującego certyfikację materiałów bio i cyrkularnych w różnych gałęziach przemysłu na świecie.
Ukończył liczne szkolenia specjalistyczne: wodorowe, biometanowe, dotyczące gazów cieplarnianych, protokołu GHG i ISO 14064, dedykowane ISCC PLUS jak również ISCC CORSIA na potrzeby SAF.
Obecnie skupia się na projektach wodorowych, a jego ambicją jest zostanie międzynarodowym ekspertem w dziedzinie oceny zgodności procesów produkcyjnych w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Prowadzi prace związane z ropą naftową i gazem ziemnym, począwszy od poszukiwania i eksploatacji złóż węglowodorów, poprzez magazynowanie, transport, dystrybucję i użytkowanie gazu ziemnego, ropy naftowej i produktów naftowych, aż po rozwój i doskonalenie technologii wytwarzania paliw płynnych. Instytut realizuje prace w zakresie m.in.: oceny perspektyw poszukiwawczych ropy naftowej i gazu ziemnego, technologicznej oceny rop naftowych, kontroli jakości produktów naftowych, biokomponentów i ochrony środowiska. Kadra Instytutu liczy ponad 330 osób, z czego większość stanowią pracownicy naukowi i badawczo-techniczni, o specjalizacji zawodowej związanej z poszukiwaniem i eksploatacją, przesyłem ropy, gazu i paliw ciekłych oraz technologią przerobu ropy naftowej i wytwarzania specyfików naftowych.
Instytut jest organizatorem i właścicielem Systemu KZR INiG, jedynego polskiego systemu certyfikacji zrównoważonej produkcji biopaliw i biopłynów, Celem Systemu jest zapewnienie, że produkcja biopaliw i biopłynów odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego, w szczególności nie powoduje nadmiernej eksploatacji gruntów, a biopaliwa wykazują wysoką redukcję emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia względem odpowiednika kopalnego. Ponieważ zasięg Systemu KZR INiG jest globalny, certyfikacją może być objęty każdy podmiot, niezależnie od miejsca prowadzenia działalności, również z krajów spoza Unii Europejskiej.
1 590,00 PLN + VAT – cena promocyjna zamiast 1 890,00 przy zgłoszeniu do 24 stycznia 2025
1 890,00 PLN + VAT cena standardowa
Seminarium odbędzie się w
Warszawie
Dyrektor Zarządzający
powermeetings.eu
kom.: +48 603 386 917
e-mail: Renata.Kaluzna@powermeetings.eu
kom.: +48 505 659 477
e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
Zostaw swoje namiary, oddzwonię i razem sprawdzimy czy to wydarzenie jest dla Ciebie ❗
Do usłyszenia, Jola Szczepaniak, powermeetings.eu