Rządowy projekt nowego Prawa wodnego skierowano do dalszych prac w Sejmie

Posłowie zdecydowali 25 maja, by rządowy projekt nowego Prawa wodnego skierować do dalszych pracach w komisjach. Przewiduje on wyższe opłaty za pobór wody dla rolników czy energetyki. Resort środowiska zapewnia, że mają one wzrosnąć dopiero od 2019 r.

Nowe prawo jest potrzebne z powodu niepełnego wdrożenia unijnych rozwiązań w tym Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW) z jej kontrowersyjnym art. 9 mówiącym o zwrocie kosztów usług wodnych. Polska była już upomniana przez Komisję Europejską za niewdrożenie tych przepisów.

Co oznacza zwrot kosztów usług wodnych? Chodzi o zbilansowanie przychodów i wydatków w gospodarce wodnej, tak by mogła się ona samofinansować. Więcej za wodę mają płacić m.in. rolnicy, branża energetyczna, hodowcy ryb, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, czy firmy wykorzystujące duże ilości wody do swojej produkcji.

Jak zapewnia resort środowiska, wyszczególnione w ustawie opłaty są stawkami maksymalnymi, a „dochodzenie” do nich zajmie kilka lat.

Projekt prawa wodnego zakłada też wprowadzenie opłaty „za utraconą wodę”. Taka opłata ma dotyczyć nieruchomości powyżej 3,5 tys. metrów kwadratowych, których powierzchnia w 75 proc. jest trwale zabudowana, uszczelniona. Chodzi np. o parkingi. Jeśli jednak przy takich obiektach powstawać będą instalacje pozwalające na retencję wody, to stawka opłaty ma być nawet dziesięciokrotnie niższa.

W trakcie majowej debaty w Sejmie  przedstawiciel resortu środowiska przyznał, że obecnie dokładnie nie wiadomo, ile wody w Polsce jest pobierane np. do produkcji przemysłowej. Niektóre firmy zużywają jej znacznie więcej niż zadeklarowały, a to z kolei przekłada się na ograniczenia dla innych podmiotów. Dlatego też – jak zadeklarował – pobór wody dla celów gospodarczych ma zostać opomiarowany. Pobór do 5 tys. litrów na dobę ma być bezpłatny.

Więcej na temat zapisów nowego Prawa wodnego dowiedzą się Państwo w trakcie seminarium organizowanego przez firmę partnerską industry-events.eu: 

21 czerwca 2017, Warszawa

Spotkanie to poprowadzą:
  • Zbigniew Kozłowski, Adwokat, Of Counsel K&L Gates
  • Miłosz Tomasik, Radca Prawny, Senior Associate, K&L Gates
  • Monika Kotynia, Konsultant ds Wody w Przemyśle, Starszy Specjalista ds Funduszy Unijnych, Arcadis
  • Jolanta Olbracht, Kierownik Projektu, Arcadis

 

Zapraszamy do udziału!

Więcej informacji: www.industry-events.eu

Zobacz również:

Taryfy dla ciepła w praktyce czerwiec 2021

Zmiany na rynku energii elektrycznej 2021

Aukcje OZE 2021

Obliczanie emisji GHG paliw biomasowych maj 2021

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 603 386 917
faks: +48 22 672 95 89

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Ewelina Nowakowska | Kontakt: 22 740 67 80, e-mail: newsroom@powermeetings.eu