Recykling, to korzyść biznesowa i środowiskowa

 

Nie tylko branże kupujące w lasach surowiec drzewny zainteresowane są obecnie wykorzystaniem do celów produkcyjnych drewna poużytkowego. Jego zagospodarowaniem interesują się także takie branże jak odpadowa czy komunalna, ponieważ elementy drewniane, oddzielone od innych pozostałości mogą być surowcem do sprzedaży i źródłem dochodu. Podobnie zaczyna spoglądać na opakowania drewniane czy wykorzystane drewniane szalunki branża budowlana. Firmy regenerujące drewniane palety, których część nie jest klasyfikowana do naprawy, tylko do utylizacji, też mogą znaleźć na nie odbiorców.

 

 

Z programem Czyste Powietrze, powiązana jest obecnie termomodernizacja domów i mieszkań, której częścią jest wymiana drewnianej stolarki budowlanej. Nie powinna ona trafiać na wysypiska, tylko do punktów zagospodarowania drewna poużytkowego, żeby móc zostać zagospodarowane przy produkcji płyt drewnopochodnych, w branży papierniczej, biomasowej, ale też wykorzystane w innych, dla których istotny jest surowiec drzewny.

Przedstawiciele wszystkich tych branż spotkają się na premierowej odsłonie FORUM DREWNA POUŻYTKOWEGO, które odbędzie się 3-4 października 2024 w Warszawie.

– Do szerokiego przedstawienia całego spektrum tematów zaprosiliśmy specjalistów zajmujących się pozyskiwaniem drewna poużytkowego oraz jego wykorzystywaniem, a także przedstawicieli branży paletowej, która jest przykładem gospodarki obiegu zamkniętego – mówi Renata Kałużna, dyrektor zarządzająca powermeetings.eu, która jest organizatorem przedsięwzięcia integrującego branże recyklingu drewna. – Chcemy przekonać, że w interesie gospodarki jest recykling drewna poużytkowego, czyli zużytych mebli, stolarki drewnianej, opakowań, szalunków, konstrukcji drewnianych, produktów programu ogrodowego, a dopiero w dalszej kolejności termiczne przekształcanie pozostałości. W związku z tym będzie mowa o bilansie drewna poużytkowego w Polsce, o transgranicznym przemieszczaniu pozostałości drzewnych, które jest obecnie ograniczone przez mało precyzyjne przepisy, ale też prelegenci pokażą, czego w tym zakresie możemy nauczyć się od sąsiadów. Są kraje, które mają rozwiniętą sieć pozyskiwania drewna poużytkowego, systemy przerobu i dużo doświadczeń w przemysłowym wykorzystaniu przetworzonego drewna poużytkowego, które w związku z tym nie trafia na śmietniska, czy wyłącznie do spalania, co dodatkowo sprzyja ochronie środowiska.

Są i u nas branże z doświadczeniami w tym zakresie, więc podzielą się nimi: Paweł Hudaniec, Kierownik ds. zakupów drewna z recyklingu w firmie Silva Recycling (Grupa Kronospan), Bogdan Warchoł z firmy Pfleiderer, produkującej płyty drewnopochodne, Marcin Ferdycz – Kierownik Działu Zakupów Drewna Odpadowego firmy EGGER z Biskupca oraz Roman Malicki, prezes Polskiego Komitetu Narodowego EPAL, skupiającego ponad 100 producentów i firm naprawiających palety poolu EPAL. Są to branże od lat aktywne w zakresie pozyskiwania i wykorzystywania drewna poużytkowego, które stanowi dla nich istotną część surowca do dalszej produkcji. Doskonale więc wiedzą, dlaczego to drewno jest lub powinno być ważne dla celów gospodarczych.

Specjalistyczne FORUM DREWNA POUŻYTKOWEGO, które zainteresowało tak liczne branże, to okazja do zaprezentowania najnowszych rozwiązań w instalacjach przekształcania drewna poużytkowego, ergonomii i optymalizacji składowania oraz jego transportu, omówienia możliwości dofinansowania inwestycji związanych z wykorzystaniem drewna poużytkowego, ale także przybliżenia zagadnień klasyfikacji i oceny jakości odpadów poużytkowych do recyclingu czy śladu węglowego dla drewna poużytkowego jako istotnego elementu dekarbonizacji dla organizacji i produktów oraz budowania przewagi konkurencyjnej.

– Stworzymy podczas Forum warunki do omówienia podczas panelu dyskusyjnego bieżących wyzwań i szans na rozwój rynku drewna poużytkowego – podsumowuje Renata Kałużna. –  Zapytamy specjalistów, w jakim kierunku idzie branża, czego jej brakuje, co należy zrobić, jakie postulaty spełnić oraz dlaczego warto działać razem. Imprezie debiutującej w naszym programie branżowych imprez szkoleniowo-dyskusyjnych przyświeca kilka celów. Najważniejszy, to promocja wykorzystania drewna poużytkowego i przedstawienie tego materiału jako bezpiecznego poprodukcyjnego materiału drzewnego. Wszak to przykład wdrażanej w Europie i świecie  gospodarki obiegu zamkniętego, wymagającej szerzenia wiedzy z zakresu ustawodawstwa i unijnych regulacji, ale również wymiany doświadczeń w kwestii pozyskiwania i segregowania drewna poużytkowego oraz wspólnego zastanowienie się nad możliwością zniesienia barier w zakresie pozyskania i wykorzystania drewna poużytkowego. Nasze przedsięwzięcie już zmobilizowało różne branże, których przedstawiciele zgłosili wolę uczestnictwa w przedsięwzięciu o dużym znaczeniu gospodarczym. Można jeszcze znaleźć się w gronie doceniającym znaczenie recyklingu dla biznesu i środowiska.

 


 

Nasze Forum to idealne połączenie merytoryki z networkingiem branży – zatem oprócz zdobywania wiedzy uczestnicy mogą utrwalać dotychczasowe oraz budować nowe relacje biznesowe, a to za sprawą obecności całego przekroju rynku 👍

>>Potwierdź swoją obecność na FDP 2024<<

Szczegóły i rejestracja dostępne są pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego/

 

DLACZEGO WARTO DO NAS DOŁĄCZYĆ

Forum stwarza doskonałą okazję do spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych relacji biznesowych z najważniejszymi przedstawicielami branży – którzy będą dostępni w jednym miejscu i czasie. 

 

CELE ZWIĄZANE Z ORGANIZACJĄ FORUM:

👉 promocja wykorzystania drewna poużytkowego,
👉 przedstawienie drewna poużytkowego jako bezpiecznego poprodukcyjnego materiału drzewnego,
👉 promocja Gospodarki Obiegu Zamkniętego,
👉 szerzenie wiedzy z zakresu ustawodawczego i regulacyjnego,
👉 podjęcie dyskusji na temat dostępności drewna poużytkowego i źródeł jego pochodzenia,
👉 wymiana doświadczeń w kwestii kolekcjonowania i segregowania drewna poużytkowego,
👉 wspólne zastanowienie się nad możliwością zniesienia barier w zakresie pozyskania i wykorzystania drewna poużytkowego.

 

CO ZYSKASZ BIORĄC UDZIAŁ W FORUM

➡ Przede wszystkim: Swój cenny czas!
– dostępność wielu przedstawicieli branży w jednym miejscu z pewnością pozwoli zaoszczędzić Twój czas oraz przebyte kilometry, które musiałbyś poświecić na dojazd na kolejne spotkania.

➡ Spotkasz się z przedstawicielami branży!

➡ Zdobędziesz lub uzupełnisz swoją wiedzę

➡ Zbudujesz nowe i utrwalisz dotychczasowe relacje biznesowe

➡ Poznasz najnowsze trendy

➡ Porozmawiasz o biznesie w sprzyjających warunkach

➡ Dowiesz się co inni robią w tym zakresie w jakim Ty działasz

Zatem obecność obowiązkowa 👍

 

W programie FDP2023 między innymi:

👉 Najważniejsze aktualności z branży

👉 Doświadczenia przedstawicieli rynku

👉 Kolacja networkingowa

👉 Dyskusja panelowa

👉 Warsztaty z obliczania śladu węglowego oraz klasyfikacji i oceny jakości odpadów poużytkowych do recyclingu

 

Najlepszy networking, wiedza i merytoryka na najwyższym poziomie
= Forum Drewna Poużytkowego powermeetings.eu❗

 

>>Dołącz do nas 3 i 4 października 2024 i bądź tam gdzie spotyka się branża<<

Szczegóły i rejestracja pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego/

Pytania? Zapraszam do kontaktu:

Jola Szczepaniak
powermeetings.eu
tel.: +48 505 659 477

e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
www.powermeetings.eu
https://www.facebook.com/powermeetings.eu/
https://www.instagram.com/renewableenergy_pl/
https://www.linkedin.com/company/powermeetingseu-industry


Co organizujemy w najbliższym czasie?

Zobacz również:

Emisje GHG dla odpadów/RDF – wytyczne, obliczanie, raportowanie

RFNBO – wodór jako paliwo odnawialne pochodzenia nie biologicznego

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2025 Roku!

Kongres Technologii Wodorowych

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu