Nowy model wsparcia dla elektrociepłowni

Minister energii chce wypracowania nowego modelu wsparcia dla elektrociepłowni. Mimo że będą oparte głównie na węglu, smog ma być mniejszy – informuje „Rzeczpospolita”.

Nowy model miałby zastąpić system certyfikatów (żółtych dla produkcji energii i ciepła z gazu oraz czerwonych dla węgla), który kończy się w 2018 r. „Chcielibyśmy, by przynajmniej założenia do ustawy były gotowe po wakacjach” – potwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Andrzej Kaźmierski, dyr. Departamentu Energii Odnawialnej w ME. „Jest taka potrzeba. Inwestorzy muszą wiedzieć, czego oczekiwać” – dodał, pytany o duże tempo prac.

Będzie to zgodne z doktryną UE, która widzi potencjał kogeneracji, preferując efektywne źródła wytwarzania.

Jak podaje gazeta, w Brukseli będziemy jednocześnie rozmawiać o systemie wsparcia dla wytwarzania konwencjonalnego, tj. rynku mocy i dla elektrociepłowni.

„Chcemy w rozmowach przedwstępnych z przedstawicielami Komisji Europejskiej zbadać, na jakie rafy można się natknąć w czasie procesu zatwierdzania nowego rodzaju pomocy dla elektrociepłowni, by ich uniknąć” – zaznacza w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP). „Chodzi o jego zgodność z nowymi zasadami wsparcia ze środków publicznych (emisja nie może przekraczać 550 g CO2/kWh – red.). Ten przygotowany przez branżę leży na półce od roku. Trzeba go dostosować do nowych wymogów środowiskowych, które wejdą w życie w kolejnej dekadzie” – dodaje.

W ocenie cytowanego przez „Rz” Andrzeja Rubczyńskiego, dyr. ds. badań i analiz Forum Energii, wsparcie dla kogeneracji ma większe szanse na akceptację Brukseli niż rynek mocy. Jak tłumaczy wynika to z faktu, że KE widzi potencjał w kogeneracji, a ponadto węglowa kogeneracja mieści się w wyznaczonym przez UE limicie 550 g CO2/kWh.

Jednak jak zwraca uwagę dziennik eksperci obawiają się, że nowych przepisów nie uda się wprowadzić w życie z początkiem 2019 r.

Źródło: PAP/CIRE/”Rz”

Zobacz również:

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie ceny referencyjnej energii z OZE w 2021 r.

Czy wodór i technologia P2G zoptymalizują system energetyczny? Kolejne rekomendacje ACER i CEER

Jak regulować sieci wodorowe i transport wodoru? ACER i CEER przedstawiają rekomendacje

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o efektywności energetycznej

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 603 386 917
faks: +48 22 672 95 89

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Ewelina Nowakowska | Kontakt: 22 740 67 80, e-mail: newsroom@powermeetings.eu