Rusza przetarg na spalarnię dla Warszawy

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie rozpoczęło procedurę przetargową dotyczącą wyboru generalnego wykonawcy w związku z planami modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na na warszawskim Targówku. W ramach inwestycji ma powstać między innymi instalacja do termicznego unieszkodliwiania odpadów.

Przetarg w trybie nieograniczonym, przewidywany jest w formule „projektuj i buduj”. Termin składania ofert mija 10 sierpnia br. Uruchomienie rozbudowanego zakładu do termicznego przekształcania odpadów komunalnych zakończy definitywnie funkcjonowanie instalacji w Radiowie.
– Konsekwentnie realizujemy zakładane cele. Uruchomienie procedury przetargowej, to jeden z najważniejszych kamieni milowych w realizacji rozbudowy naszego zakładu na Targówku. Mamy już prawomocne pozwolenie na budowę. SIWZ pojawi się na naszych stronach lada dzień. Proces potrwa kilka miesięcy. Liczymy na duże zainteresowanie ze strony potencjalnych wykonawców – mówi Krzysztof Bałanda, prezes zarządu MPO w m. st. Warszawie sp. z o. o.

Projekt zakłada rozbudowę istniejącej instalacji do mocy przerobowych niezbędnych dla m.st. Warszawy. Będzie to z pewnością jedna z najnowocześniejszych instalacji tego typu w Europie, spełniająca wymogi środowiskowe, wyższe niż wymagane prawem. Autorami projektu są architekci z pracowni Sweco Consulting. Rozruch próbny instalacji i związane z tym dostarczenie odpadów planuje się w terminie 24 miesięcy od przekazania placu budowy generalnemu wykonawcy. Nowy zakład pozwoli efektywnie odzyskiwać energię z odpadów i zmienić sposób zagospodarowywania odpadów, który do tej pory jest prowadzonyw instalacji MBP (mechaniczno-biologicznej) w Radiowie, obsługującej Stolicę od ponad 60 lat.

Po rozbudowie obiekt będzie składał się z dwóch niezależnych od siebie elementów: instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów o wydajności ponad 300 tys., ton rocznie oraz  nowoczesnej, w pełni zautomatyzowanej sortowni odpadów selektywnie zebranych o wydajności 30 tys. ton rocznie. Będzie również dostarczał prąd i ciepło Warszawiakom.

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK), zlokalizowany jest przy ul. Zabranieckiej 2 w Warszawie, na terenie dzielnicy Targówek. ZUSOK funkcjonuje od 2001 roku jako wielofunkcyjna instalacja, której elementem jest sortownia ręczna o wydajności 30 tys. ton rocznie oraz instalacja termicznego unieszkodliwiania odpadów o możliwościach przerobowych 60 tys. ton w skali roku.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie sp. z o. o. działa od 90 lat i obsługuje ok. 58% rynku warszawskiego, odbierając odpady od miliona Warszawiaków z 46 000 punktów. Przedsiębiorstwo posiada 4 bazy transportowe i dysponuje flotą ponad 150 pojazdów dedykowanych odbiorowi odpadów, z tego blisko 100 pojazdów bezpylnych (w tym 33 napędzanych CNG) i około 50 samochodów kontenerowych, wyposażonych m.in. w systemy ważenia dynamicznego, lokalizacji i RFID.

Źródło: http://www.mpo.com.pl/aktualnosci/130-rusza-przetarg-na-rozbudowe-zusok-u

Zobacz również:

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie ceny referencyjnej energii z OZE w 2021 r.

Czy wodór i technologia P2G zoptymalizują system energetyczny? Kolejne rekomendacje ACER i CEER

Jak regulować sieci wodorowe i transport wodoru? ACER i CEER przedstawiają rekomendacje

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o efektywności energetycznej

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 603 386 917
faks: +48 22 672 95 89

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Ewelina Nowakowska | Kontakt: 22 740 67 80, e-mail: newsroom@powermeetings.eu