Nowy system opłat za usługi wodne to jedna z szeregu zmian jakie niesie ze sobą nowa ustawa. Przełom w daninach publicznych polega między innymi na rozbiciu opłaty za usługi wodne na opłatę stałą i opłatę zmienną. Wprowadzenie zaś opłaty stałej, mającej charakter swoistego abonamentu, może skłonić wiele zakładów do aktualizacji posiadanych pozwoleń wodnoprawnych i pozwoleń zintegrowanych.
Wątpliwości budzi również sposób kwestionowania wysokości opłat za usługi wodne.
Nie mniej znamiennym przełomem będzie stworzenie od podstaw nowego pionu administracji publicznej odpowiedzialnego za gospodarkę wodną. Wody Polskie – bo tak ma się nazywać nowa struktura – będą nie tylko organem administracji odpowiedzialnym za wydawanie zgód wodnoprawnych. Wody Polskie staną się również uczestnikiem obrotu cywilnoprawnego prowadzącym działalność gospodarczą.
Ambicją ustawodawcy jest wprowadzenie w życie nowego Prawa wodnego już 1 lipca 2017 r. Oznacza to, że rewolucja w regulacjach o gospodarce wodnej nastąpi już wkrótce.
Wszystkich chcących zapoznać się ze szczegółami realiów w jakich znajdą się lada dzień polskie przedsiębiorstwa zapraszamy do udziału w seminarium:
Nowe Prawo wodne – konsekwencje dla energetyki i przemysłu,
które odbędzie się 21 czerwca 2017 w Warszawie
Więcej na ten temat: www.industry-events.eu