Niebezpieczne pozostałości drzewne, też…użyteczne

 

Współczesne technologie przetwarzania poprodukcyjnych pozostałości drzewnych pozwalają na różnorodne wykorzystanie produkcyjne i energetyczne praktycznie każdego kilograma trocin, zrębków, wyeksploatowanych produktów, a nawet pozostałości płyt HDF i MDF, powstałych w trakcie wyrobu mebli czy drzwi. Problemem jest stworzenie sieci odbioru takich poprodukcyjnych materiałów drzewnych, ich segregacja i przetwarzanie nie powodujące szkód w środowisku naturalnym.

Takim przykładem są właśnie kawałki płyt wiórowych, które nie powinny być paliwem w standardowym kotle węglowym, natomiast można energetycznie wykorzystać te niebezpieczne „odpady” w kotłach, w których temperatura gazów powstających w trakcie spalania była utrzymywana przez co najmniej 2 sekundy na poziomie nie niższym niż 850 st. C, mierzonym od ostatniego podania powietrza do spalania.

Obowiązujące wymagania dotyczące prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów, określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z   21 stycznia 2016 r. powinny być częstą lekturą prowadzących firmy meblowe czy stolarki budowlanej. A to w związku z aktywnością inspektorów ochrony środowiska, podległych obecnie wojewodom, spowodowaną ukazaniem się katalogu odpadów obowiązującego od 7 stycznia 2020 roku, stanowiącego załącznik do Rozporządzeniu Ministra Klimatu z 2 stycznia 2020 r.

Odpady z przetwórstwa drewna oraz z produkcji płyt i mebli, masy celulozowej, papieru i tektury znalazły się w grupie 03, podzielonej na 27 podgrup. Niektóre odpady z tych podgrup zostały wyszczególnione gwiazdką jako odpady niebezpieczne, wymagające termicznego procesu przekształcania, co wynika z wymienionego wyżej rozporządzenia z 21 stycznia 2016 r.

 Z tego katalogu wynika, że „odpady z przetwórstwa drewna oraz z produkcji płyt i mebli, podobnie jak z kory i korka nie są niebezpieczne, natomiast za niebezpieczne uznano „trociny, wióry, ścinki, drewno, płyta wiórowa i fornir zawierające substancje niebezpieczne”, podobnie jak „odpady z chemicznej przeróbki drewna, zawierające substancje niebezpieczne”. Niebezpieczne są też wymienione w katalogu „środki konserwacji i impregnacji drewna”.

Ponieważ w katalogu nie wymieniono płyt pilśniowych MDF i sklejek, to są niekiedy wątpliwości, czy odpady z produkcji tych materiałów są niebezpieczne i muszą podlegać termicznemu przekształceniu w spalarniach, spełniających określone warunki, czy mogą być nadal spalane w powszechnie eksploatowanych kotłach biomasowych, które nie spełniają warunków instalacji spalarni?

Odpowiedzialni za ochronę środowiska uważają, że aktualna pozostaje interpretacja z 2018 roku, że odpady płyt wiórowych, pilśniowych, MDF i HDF nie są odpadami z drewna i nie podlegają pod wyłączenia z obowiązku stosowania przepisów dotyczących prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów. Czyli, że są odpadami „niebezpiecznymi”. A skoro tak, to wszyscy producenci, u których po procesie produkcji np. mebli czy drzwi, powstają pozostałości MDF i HDF, są zobowiązani do ich bezpiecznego przekształcania w spalarniach. W takich obiektach termiczne przekształcanie, czyli spalanie, musi być prowadzone w sposób wyżej opisany.

Nawet jeśli właścicielowi takich pozostałości płytowych nie opłaci się stawiać odpowiedniej instalacji u siebie, to powstaje w kilku miastach sieć spalarni, spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa, przekształcające takie niebezpieczne pozostałości w energię cieplną i często w elektryczną.

Nie są to problemy teoretyczne, ale istotne dla wielu branż, dla których powermeetings.eu organizuje w dniach 3-4 października w Warszawie FORUM DREWNA POUŻYTKOWEGO, poświęcone źródłom jego pozyskania, dostępności i możliwości wykorzystania. Będzie można w ramach prezentacji i wymiany doświadczeń dowiedzieć się m.in. jakie firmy zajmują się zbiórką odpadów drzewnych, na jakich warunkach, jakie są ich oczekiwania jakościowe i możliwości zbytu drewna poużytkowego. Najbardziej aktywne firmy cechuje indywidualne podejście do każdego z partnerów, który zdecydował się jej zaufać, powierzając kompleksową obsługę odpadową.

Pozostałości drzewne nie muszą być problemem, natomiast mogą być dochodem firmy. Zgłaszając swoje uczestnictwo w Forum, czyni się duży krok w kierunku prawidłowej gospodarki poprodukcyjnymi i poużytkowymi materiałami. Niezależnie od tego, czy jest się ich posiadaczem, przetwórcą czy firmą zajmującą się skupem drewna poużytkowego.   


 

Nasze Forum to idealne połączenie merytoryki z networkingiem branży – zatem oprócz zdobywania wiedzy uczestnicy mogą utrwalać dotychczasowe oraz budować nowe relacje biznesowe, a to za sprawą obecności całego przekroju rynku 👍

>>Potwierdź swoją obecność na FDP 2024<<

Szczegóły i rejestracja dostępne są pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego/

 

DLACZEGO WARTO DO NAS DOŁĄCZYĆ

Forum stwarza doskonałą okazję do spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych relacji biznesowych z najważniejszymi przedstawicielami branży – którzy będą dostępni w jednym miejscu i czasie. 

 

CO ZYSKASZ BIORĄC UDZIAŁ W FORUM

➡ Przede wszystkim: Swój cenny czas!
– dostępność wielu przedstawicieli branży w jednym miejscu z pewnością pozwoli zaoszczędzić Twój czas oraz przebyte kilometry, które musiałbyś poświecić na dojazd na kolejne spotkania.

➡ Spotkasz się z przedstawicielami branży!

➡ Zdobędziesz lub uzupełnisz swoją wiedzę

➡ Zbudujesz nowe i utrwalisz dotychczasowe relacje biznesowe

➡ Poznasz najnowsze trendy

➡ Porozmawiasz o biznesie w sprzyjających warunkach

➡ Dowiesz się co inni robią w tym zakresie w jakim Ty działasz

Zatem obecność obowiązkowa 👍

 

W programie FDP2023 między innymi:

👉 Najważniejsze aktualności z branży

👉 Doświadczenia przedstawicieli rynku

👉 Kolacja networkingowa

👉 Dyskusja panelowa

👉 Warsztaty z obliczania śladu węglowego

 

Najlepszy networking, wiedza i merytoryka na najwyższym poziomie
= Forum Drewna Poużytkowego powermeetings.eu❗

 

>>Dołącz do nas 3-4 października 2024 i bądź tam gdzie spotyka się branża<<

Szczegóły i rejestracja pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego/

Pytania? Zapraszam do kontaktu:

Jola Szczepaniak
powermeetings.eu
tel.: +48 505 659 477

e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
www.powermeetings.eu
https://www.facebook.com/powermeetings.eu/
https://www.instagram.com/renewableenergy_pl/
https://www.linkedin.com/company/powermeetingseu-industry


Co organizujemy w najbliższym czasie?

Zobacz również:

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2025 Roku!

Kongres Technologii Wodorowych

Forum Biomasy i RDF – wiosna 2025

Konferencja Drewno materiałem przyszłości

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu