Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) zaprasza do wzięcia udziału w procesie konsultacji publicznych projektu dokumentu „Strategia Inwestycyjna – inwestycje w technologie wodorowe”. Dokument został przygotowany na potrzeby realizacji inwestycji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) B2.1.1 „Inwestycje w technologie wodorowe, wytwarzanie, magazynowanie i transport wodoru”.
Najważniejsze informacje
- podmiotem realizującym wsparcie (Jednostką Wspierającą) jest Bank Gospodarstwa Krajowego,
- wsparcie w formie dotacji w ramach pomocy publicznej,
- budżet Programu to 640 mln euro,
- maksymalne wsparcie w przeliczeniu na 1 MW mocy instalacji do produkcji wodoru RFNBO to ok. 2 mln euro,
- wsparcie otrzyma instalacja do produkcji wodoru, jak i infrastruktura towarzysząca (m.in. źródło OZE),
- minimalna moc instalacji to 20 MW,
- start Programu przewidziano na koniec 2024 r.
Celem podjętego przez MKiŚ działania jest wsparcie inwestycji w produkcję wodoru zeroemisyjnego, łączna moc wybudowanych instalacji powinna wynosić co najmniej 315 MW. Eksperci Ministerstwa i Banku Gospodarstwa Krajowego wspólnie pracowali nad przygotowaniem Programu wsparcia, który pomógłby polskim przedsiębiorcom zrealizować powyższy cel. Strategia ma również za zadanie wesprzeć polski przemysł w spełnieniu celów znowelizowanej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED III). W przypadku sektora wodoru wynoszą one:
- udział co najmniej 42% wodoru odnawialnego pochodzenia w sektorze przemysłu w 2030 r. oraz 60% w 2035 r.;
- udział 5,5% zaawansowanych biopaliw oraz paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego w zużyciu końcowym w sektorze transportu (RFNBO), w tym udział minimum 1% paliw RFNBO w 2030 r.
Wynikiem prac ekspertów MKiŚ i BGK jest Strategia Inwestycyjna, która określa zasady działania Programu.
Inwestycje wodorowe stanowią kluczowy element transformacji energetycznej Polski i Unii Europejskiej, a także działań zmierzających do ochrony klimatu. Dzięki odblokowanym przez Rząd RP środkom z Krajowego Planu Odbudowy mamy szansę nadać nowy impet inwestycjom w odnawialny wodór, a zarazem przyspieszyć transformację energetyczną Polski. Dlatego serdecznie zachęcam wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w konsultacjach publicznych przygotowanej Strategii Inwestycyjnej, każdy głos będzie dla nas ważny
– mówi Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska.
Zapraszamy do zapoznania się z projektem Strategii
W celu zgłoszenia uwag bądź opinii do załączonego dokumentu prosimy o ich przekazywanie w terminie do 20.09.2024 r. na adres email: wodor@klimat.gov.pl w tytule wpisując: „Strategia Inwestycyjna – konsultacje”.
Dziękujemy za udział w procesie konsultacji i za poświęcony czas na zgłaszanie uwag. Państwa opinie są cenne i będą miały istotny wpływ na kształtowanie rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.
Do pobrania: Strategia_inwestycyjna_–_inwestycje_w_zeroemisyjne_technologie_wodorowe
źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nadchodzące wydarzenia powermeetings.eu