Drewno poużytkowe i poprodukcyjne – nie są odpadem – to cenny surowiec

 

Co prawda w Słowniku Współczesnego Języka Polskiego przed paru laty słowo „odpadki” tłumaczone jest jako „część materiału, surowca, produktu niewykorzystanego podczas wytwarzania, zużywania czegoś i nie nadające się do zużycia lub niekiedy przeznaczone do dalszego wykorzystania; pozostałości resztki, śmieci”, ale już „odpady”, jako „części materiału, surowca, zostające w całości podczas wytwarzania, produkcji czegoś, najczęściej dalej wykorzystywane w produkcji ubocznej, wtórnie przerabiane”. Powszechnie jednak oba pojęcia są kojarzone z czymś szkodliwym, niechcianym, groźnym, do niedawna, chętnie porzucanym w lasach, zbiornikach wodnych czy gromadzonym na wysypiskach.

Na szczęście, coraz większą uwagę przykłada się do gospodarki obiegu zamkniętego i wykorzystania owych „odpadów” i „odpadków” w produkcji płyt drewnopochodnych, papierów, kartonów, energii cieplnej i elektrycznej, peletów, brykietów, szkła i paru innych produktów.

 

 

Rozwój techniki klejenia i pras do klejenia drewna spowodował więc powszechne wykorzystywanie kilkucentymetrowych kawałków litego drewna, pozbawionego naturalnych wad, do produkcji tak cennych obecnie materiałów konstrukcyjnych jak drewno konstrukcyjne lite sklejane na długość na złącza klinowe lub drewno konstrukcyjne lite sklejone warstwowo, choćby w postaci płyt CLT, z których w świecie i nieśmiało w Polsce, wznosi się… wielopiętrowe budynki. Krawędziaki lite sklejane na długość na złącza klinowe powszechnie stosuje się już na konstrukcje mebli tapicerowanych, łóżeczek dziecięcych, blatów kuchennych i wielu drewnianych przedmiotów powszechnego użytku.

Nie są też dzisiaj „odpadem” trociny, pyły drzewne czy zrębki, tylko wartościowym „poprodukcyjnym materiałem drzewnym”, wykorzystywanym do produkcji atrakcyjnych paliw, płyt i wszelakich produktów. Do łask wracają stare meble, ogrodzenia, okna i drzwi, drewniane szalunki, palety i opakowania drewniane, bo drewno poużytkowe jest dla wielu branż surowcem równie atrakcyjnym jak leśny surowiec drzewny, czasem tańszym, ale zawsze wypełniającym lukę zaopatrzeniową, gdyż ograniczona przepisami jest skala pozyskania drewna z naszych lasów, czy możliwy jest jego import.

Zagadnienia pozyskania i wykorzystania drewna poużytkowego nabierają jeszcze większego znaczenia w obecnych czasach ograniczonej dostępności paliw i surowców energetycznych.

Interesującym przedsięwzięciem jest zatem II edycja Forum Drewna Poużytkowego, organizowana przez powermetings.eu w Warszawie w dniach 3-4 października 2024 r. W programie wielobranżowego spotkania są tematy związane ze źródłami pozyskania drewna poużytkowego, jego logistyką, importem z rynku zachodniego, technologiami jego przetwarzania, ale także uchwalenia rozwiązań prawnych, sprzyjających pozyskiwaniu drewna poużytkowego. Nie jest bowiem tajemnicą, że więcej takiego surowca wyjeżdża z kraju niż jest przywożonych zza granicy do naszych fabryk i papierni. Głównie dlatego, że w przepisach, a głównie w ustawie o odpadach, błędnie są sklasyfikowane poużytkowe i poprodukcyjne materiały drzewne, nie uwzględniające aktualnych, światowych trendów i technologii bezpiecznego ich przetwarzania.

Zaproszeni specjaliści nie tylko odniosą się do tych problemów branży recyklingu i przemysłu drzewnego, ale też będzie możliwość sformułowania określonych wniosków i propozycji dla organów rządowych, których przedstawiciele zostali zaproszeni na dwudniowe spotkanie w Warszawie.

Przyjmowane są jeszcze zgłoszenia uczestnictwa oraz firmowych prezentacji, dotyczących pozyskania, dostępności i możliwości wykorzystania drewna poużytkowego.


 

Nasze Forum to idealne połączenie merytoryki z networkingiem branży – zatem oprócz zdobywania wiedzy uczestnicy mogą utrwalać dotychczasowe oraz budować nowe relacje biznesowe, a to za sprawą obecności całego przekroju rynku 👍

>>Potwierdź swoją obecność na FDP 2024<<

Szczegóły i rejestracja dostępne są pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego/

 

DLACZEGO WARTO DO NAS DOŁĄCZYĆ

Forum stwarza doskonałą okazję do spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych relacji biznesowych z najważniejszymi przedstawicielami branży – którzy będą dostępni w jednym miejscu i czasie. 

 

CO ZYSKASZ BIORĄC UDZIAŁ W FORUM

➡ Przede wszystkim: Swój cenny czas!
– dostępność wielu przedstawicieli branży w jednym miejscu z pewnością pozwoli zaoszczędzić Twój czas oraz przebyte kilometry, które musiałbyś poświecić na dojazd na kolejne spotkania.

➡ Spotkasz się z przedstawicielami branży!

➡ Zdobędziesz lub uzupełnisz swoją wiedzę

➡ Zbudujesz nowe i utrwalisz dotychczasowe relacje biznesowe

➡ Poznasz najnowsze trendy

➡ Porozmawiasz o biznesie w sprzyjających warunkach

➡ Dowiesz się co inni robią w tym zakresie w jakim Ty działasz

Zatem obecność obowiązkowa 👍

 

W programie FDP2024 między innymi:

👉 Najważniejsze aktualności z branży

👉 Doświadczenia przedstawicieli rynku

👉 Kolacja networkingowa

👉 Dyskusja panelowa

👉 Warsztaty 

 

Najlepszy networking, wiedza i merytoryka na najwyższym poziomie
= Forum Drewna Poużytkowego powermeetings.eu❗

 

>>Dołącz do nas 3 i 4 października 2024 i bądź tam gdzie spotyka się branża<<

Szczegóły i rejestracja pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego/

Pytania? Zapraszam do kontaktu:

Jola Szczepaniak
powermeetings.eu
tel.: +48 505 659 477

e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
www.powermeetings.eu
https://www.facebook.com/powermeetings.eu/
https://www.instagram.com/renewableenergy_pl/
https://www.linkedin.com/company/powermeetingseu-industry


Nadchodzące wydarzenia powermeetings.eu!

Zobacz również:

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2025 Roku!

Kongres Technologii Wodorowych

Forum Biomasy i RDF – wiosna 2025

Konferencja Drewno materiałem przyszłości

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu