Co motywuje nas do pracy? Kotwice Scheina. 3 minuty czytania + 5 minut test

Szef przyszedł dziś rano do pracy cały w skowronkach – właśnie dostał zapytanie ofertowe od Dobrego Klienta i wyczuł dużą szansę wygrania projektu. Wysłał mailem zapytanie ofertowe do swojego Doświadczonego Pracownika z prośbą o przygotowanie oferty, na którą Dobry Klient czekał do 20.00.

Doświadczony Pracownik niestety nie podzielił entuzjazmu Szefa i odpowiedział, że nie może podjąć się zadania, bo jest zajęty przez cały dzień. Szef spędził następne 2 godziny poszukując osoby, która podjęłaby się przygotowania oferty. Wreszcie znalazł się Niedoświadczony Pracownik, który przygotował ofertę po najmniejszej linii oporu, przesłał do Szefa o 17.00 i wyszedł z biura. Szef sam szlifował ofertę do 19.30, wysłał do Dobrego Klienta przed 20.00 i poszedł sfrustrowany do domu.

Dlaczego tylko Szefowi zależało, żeby przygotować ofertę? Skąd tak niska motywacja pracowników?

Jednym z naukowców badających motywacje do pracy jest Edgar H. Schein, który stworzył pojęcie „Kotwica kariery” i opisał 8 głównych kotwic kariery występujących w społeczeństwie (motywacji do pracy):

  1. Profesjonalizm (dążenie do mistrzostwa) – ekspert w swojej dziedzinie
  2. Przywództwo – manager, kierownik, lider
  3. Autonomia i niezależność – samodzielny specjalista biorący pełną odpowiedzialność za swoją pracę
  4. Bezpieczeństwo i stabilizacja – lojalny pracownik, ceniący przewidywalność w pracy
  5. Kreatywność i przedsiębiorczość – pracownik widzący problemy i proponujący ich innowacyjne rozwiązanie
  6. Usługi i poświęcenie dla innych – pracownik pomagający innym
  7. Wyzwanie – pracownik poszukujący pozytywnej walki i rywalizacji
  8. Styl życia – pracownik ceniący równowagę między różnymi aktywnościami w życiu, w szczególności między czasem poświęcanym na pracę i dla siebie/rodziny

W opisanej na początku historii, zakładając, że poziom wynagrodzenia Szefa i Pracowników jest higieniczny (czyli rynkowy, adekwatny), u Szefa mogła ujawnić się kotwica Wyzwanie (będzie ciężko, ale przygotujemy ofertę w jeden dzień – damy radę. Jak wygram ten projekt, to będę mieć lepszy wynik finansowy za ten rok). Doświadczony Pracownik mógł być motywowany przez Bezpieczeństwo i stabilizację (mam już zaplanowany kalendarz na ten dzień i nie będę go zmieniać) i/albo przez Autonomię i niezależność (dawno obiecałem innemu klientowi,  że spędzę z nim cały dzień na pracy warsztatowej, jestem odpowiedzialny i nie mogę odwołać warsztatu w ostatniej chwili). U Niedoświadczonego Pracownika mogła ujawnić się kotwica Stylu życia (pracuję 8 godzin dziennie 9.00-17.00; umówiłem się z kolegami do kina na 18.00).

Warto wypełnić poniższy test, żeby zidentyfikować własne kotwice.

https://www.lo.wszp.edu.pl/dokumenty/TEST_KOTWICE_SCHEINA.pdf

Pewnie zauważyliście, że opisanej historii zabrakło efektywnej komunikacji – w tym dniu Szef nie dowiedział się dlaczego pracownicy zachowali się w ten sposób, a pracownicy nie dowiedzieli się, że Szef się sfrustrował i dlaczego – ale to już temat na inny artykuł…


Zapraszamy do udziału w warsztatach Premium: Zostań Chief Happiness Officerem

🔜  23 kwietnia 2021


Akademia Chief Happiness Officera

Start 🔜 maj 2021

Zobacz również:

Nowelizacja ustawy o OZE luty 2022

Magazyny energii – aktualne regulacje 2022

Finansowanie inwestycji w przemyśle, ciepłownictwie i energetyce 2022

Ślad węglowy w praktyce luty 2022

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 603 386 917
faks: +48 22 672 95 89

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu