W tzw. pakiecie zimowym Komisja Europejska postawiła dochowanie emisyjności poniżej 550 gramów CO2 na 1 kWh jako warunek wsparcia w ramach rynku mocy.
– Mamy obliczenia pokazujące, że aby utrzymać tę emisyjność, wykorzystując paliwa alternatywne, jak biomasa i RDF, udział węgla wystarczy ograniczyć do 60-70 proc., a przy wyższych sprawnościach bloku nawet do 40 proc. – mówi wnp.pl Grzegorz Szastok, dyrektor handlowy Sumitomo SHI FW Energia Polska (poprzednio Amec Foster Wheeler Energia Polska).
To pozwala na wykorzystanie zarówno węgla kamiennego, jak i paliwa alternatywnego w postaci RDF. Chyba że zamiast wykorzystywać RDF w takich jednostkach, będziemy go wywozić za granicę. Są takie przykłady, odpady z Polski trafiają np. do Niemiec. Innym, złym rozwiązaniem problemu jest zaniżanie w sposób sztuczny wartości kalorycznej odpadów poniżej 6 MJ/kg i lokowanie ich składowiskach.
Najbardziej sprawny blok węglowy na parametry ultranadkrytyczne nie jest w stanie osiągnąć emisji mniejszej niż ok. 750 gram CO2 na 1 kWh.
– Jeżeli będziemy mieli jednostki wielopaliwowe, to część CO2 wygenerowana przez paliwa alternatywne, jak RDF i biomasa, nie będzie wliczana do emisji CO2 danej jednostki, dzięki temu może ona spełnić warunek emisji CO2 poniżej 550 g/kWh. W takim przypadku nadal kilkadziesiąt proc. używanego paliwa może stanowić węgiel – wylicza Grzegorz Szastok.
Jego zdaniem, w Polsce mamy doskonale warunki do tego, aby budować takie jednostki: mamy lokalną biomasę, mamy RDF, mamy węgiel i dzięki temu jesteśmy w stanie odtworzyć moce wytwórcze o łącznej mocy ok. 2 tys. MW w taki sposób, aby emisja CO2 była poniżej poziomu 550 g/kWh. Energia z OZE z tych 2 tys. MW odpowiadałaby ok. 35 proc. energii z OZE, które Polska wyprodukowała w 2015 r. To wzrost aż o 1/3 .
Więcej o propozycjach Sumitomo SHI FW dla polskiej energetyki dowiedzą się Państwo w trakcie VII Forum Technologii w Energetyce – Spalanie Biomasy, które odbędzie się w dniach 19-20 października br. w Bełchatowie.
Sumitomo SHI FW Energia Polska Sp. z o.o. jest Sponsorem tego wydarzenia!
Więcej o Forum pod tym linkiem: https://powermeetings.eu/konferencja/forum-technologii-w-energetyce-spalanie-biomasy/
Źródło informacji wstępnej: http://www.wnp.pl/wiadomosci/306939.html