Podczas posiedzenia połączonych komisji wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podkreślił, że proponowana nowelizacja jest związana z koniecznością wdrożenia do polskich przepisów unijnej dyrektywy z 2018 r. o efektywności energetycznej. Dyrektywa nakłada na Polskę wyższe obowiązki w zakresie oszczędności energii finalnej na koniec 2030 r.
Ponadto nowelizacja uelastycznia system białych certyfikatów poprzez wprowadzenie dla podmiotów zobowiązanych dodatkowej możliwości wykonania obowiązku oszczędzania energii przez finansowanie tzw. programów bezzwrotnych dofinansowań. Białe certyfikaty to świadectwa efektywności energetycznej wydawane przez Urząd Regulacji Energetyki.
Senatorowie opozycji zwracali uwagę, że nie zdążyli się zapoznać z ustawą, a biuro legislacyjne nie zdążyło przygotować opinii prawnej. W związku z tym Jolanta Hibner (KO) złożyła wniosek o przerwanie posiedzenia do czasu zapoznania się z ustawą. Wniosek nie uzyskał poparcia większości.
Ostatecznie senatorowie zarekomendowali przyjęcie ustawy bez poprawek. Sejm uchwalił nowelizację 17 marca. Na prośbę ministra klimatu marszałek Senatu skierował nowelę do rozpatrzenia na trwającym posiedzeniu izby.
Zmienione przepisy przewidują oszczędności energii finalnej na poziomie nie mniejszym niż 5,58 mln ton oleju ekwiwalentnego (toe) do 2030 r.
Ustawa m.in. nakłada na właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych obowiązek zamontowania do 1 stycznia 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu. Dostawcy ciepła i gazu mają też mieć obowiązek informowania odbiorcy o ilości gazu i ciepła zużytego w poprzednim roku, analogicznie do obowiązków dostawców energii elektrycznej.
Zmiany zakładają, że do realizacji celu dotyczącego efektywności energetycznej będą wliczane inwestycje finansowane m.in. z budżetu państwa, budżetu samorządów, budżetu UE, środków z pomocy udzielanej przez państwa Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz środków pochodzących z NFOŚiGW, a także wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Wprowadza się możliwość rozliczania zobowiązań dotyczących oszczędności energii poprzez realizację przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej u odbiorców końcowych w ramach programów bezzwrotnych dofinansowań.
Programy te będą mogły polegać np. na wymianie urządzeń lub instalacji służących do ogrzewania czy przyłączaniu odbiorców do sieci ciepłowniczej. System świadectw efektywności energetycznej obejmie przedsiębiorstwa paliwowe wprowadzające do obrotu paliwa ciekłe do celów transportowych.
Zgodnie z nowelą powstanie centralny rejestr oszczędności energii finalnej, który będzie prowadzić Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. W rejestrze będą gromadzone dane dotyczące m.in. zrealizowanych projektów efektywności energetycznej. Rejestr ma uszczelnić system monitorowania i raportowania oszczędności energii powstałych z realizacji programów unijnych i krajowych.
Szczegóły nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej omawiać będziemy 22 kwietnia 2021
w trakcie seminarium online:
Efektywność energetyczna – nowelizacja ustawy, obowiązkowy audyt 2021
Szczegóły pod linkiem: https://powermeetings.eu/szkolenie-efektywnosc-energetyczna/