W dniu 14 lipca br. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw – numer z wykazu prac legislacyjnych UD207.

Projekt dotyczy m.in. możliwości decydowania lokalnych społeczności o lokalizacji nowych inwestycji w lądowe elektrownie wiatrowe, a także zagwarantowania mieszkańcom, którzy zdecydują się uwolnić lokalizację okolicznych terenów pod zabudowę nowej infrastruktury wiatrowej, maksymalizację bezpieczeństwa eksploatacji tej infrastruktury, oraz ograniczenia przez inwestorów oddziaływania elektrowni na środowisko przez wykorzystanie najnowszych technologii.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa eksploatacji elektrowni wiatrowych, projekt wprowadza obowiązek wykonywania czynności i przeglądów serwisowych przez certyfikowany serwis, który uzyska wpis do rejestru prowadzonego przez Prezesa UDT. Nadzór nad przestrzeganiem obowiązku korzystania z usług certyfikowanego serwisu powierzony został Prezesowi URE i obwarowany administracyjną sankcją karną.

Ponadto, projekt dokonuje niezwykle istotnych zmian w przepisach ustawy o odnawialnych źródłach energii w zakresie terminu realizacji zobowiązań w systemach FIT/FIP, a także w systemie aukcyjnym. Zgodnie z projektowanym art. 6 nowelizacji oraz powiązanym z nim przepisem przejściowym, projektodawca zakłada wydłużenie terminu na rozpoczęcie sprzedaży energii elektrycznej w systemach FIT/FIP oraz w systemie aukcyjnym, maksymalnie do łącznie 18 miesięcy.

Chcąc kompleksowo przybliżyć Państwu zagadnienia problemowe związane z procedowanym projektem, w tym szczegóły zaproponowanych rozwiązań, serdecznie zapraszamy na seminarium:

 

Ustawa odległościowa, a transformacja energetyczna Polski

8 września 2022 I online

 

Lokalizacja 📱💻🖥? Szkolenie odbędzie się w formie online, zatem można wziąć udział z każdego dowolnego miejsca na świecie 📍, w którym mają Państwo dostęp do internetu 🌍

Zapraszam do udziału! Szczegóły poniżej ⤵⤵⤵

Renata Kałużna
Dyrektor Zarządzający
powermeetings.eu

Program

9:15 - 9:30

Logowanie do systemu

9:30 - 11:30

I część seminarium

 

✅ Nowe obowiązki wytwórców w instalacjach wiatrowych

 

✅ Katalog sankcji karnych za brak  czynności i przeglądów serwisowych wykonywanych przez certyfikowany serwis 

 

✅ Zmiany w przepisach ustawy o odnawialnych źródłach energii

 

✅ Analiza skutków prawnych rozporządzeń Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii oraz w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, dla systemów wsparcia FIT/FIP oraz systemu aukcyjnego

 

✅ Rozstrzygnięcia aukcji z lat 2016-2021 – miejsce energetyki wiatrowej w systemie aukcyjnym – analiza porównawcza – wnioski i rekomendacje na przyszłość

 

Prowadzenie:

Katarzyna Szwed-Lipińska, Radca Prawny Ekspert ds. Systemów Wsparcia, Wieloletni Pracownik URE

11:30- 12:00

Przerwa

12:00 - 14:00

II część seminarium

 

Nowe zasady lokalizowania, budowy i przebudowy elektrowni wiatrowych:

  • zakres obowiązku sporządzenia MPZP i oceny oddziaływania na środowisko
  • nowe zasady ustalania minimalnej odległości elektrowni wiatrowej od budynków mieszkalnych
  • zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych w pobliżu form ochrony przyrody

Zasady i sposób konsultowania ze społecznością lokalną lokalizowania elektrowni wiatrowych

  • podmioty uczestniczące w konsultacjach obligatoryjnie
  • obowiązek uzyskania opinii wójta, burmistrza albo prezydenta miasta pobliskiej gminy

✅ Zasady lokalizowania, budowy i przebudowy sieci elektroenergetycznych najwyższych napięć w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych

Zmiany w innych przepisach oraz przepisy przejściowe

  • zmiany Prawa budowlanego – tymczasowe obiekty budowlane stanowiące urządzenia infrastruktury technicznej, służące do pomiaru wietrzności
  • zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
  • zmiany ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku
  • wpływ ustawy na obowiązujące MPZP oraz studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania
  • wpływ ustawy na decyzje środowiskowe i warunki zabudowy oraz toczące się postępowania
  • wpływ ustawy na elektrownie wiatrowe wybudowane przed dniem wejścia w życie ustawy

 

Prowadzenie:

Filip Opoka, Radca Prawny, Partner, Kancelaria OCTO Legal

👉 Po szczegółowy program  zapraszam do kontaktu mailowego pod adresem: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu

Prowadzący

 Katarzyna Szwed-Lipińska

Katarzyna Szwed-Lipińska

Katarzyna Szwed-Lipińska
Radca Prawny, Ekspert ds. systemów wsparcia
Wieloletni pracownik URE

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, radca prawny, wieloletni pracownik Urzędu Regulacji Energetyki, wiodący ekspert do spraw systemów wsparcia odnawialnych źródeł energii, aktywny uczestnik szeregu prac legislacyjnych związanych z regulacją rynków energii.

Filip Opoka

Filip Opoka

Radca Prawny, Partner
Kancelaria OCTO Legal

Filip specjalizuje się w udzielaniu porad w sprawach regulacyjnych podmiotom z sektora energetyki i gazownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów z sektora energetyki wiatrowej. Specjalizuje się także w doradztwie z obszaru prawa ochrony środowiska i transformacji energetycznej ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z elektromobilnością.

Doradza w postępowaniach administracyjnych w przedmiocie udzielenia koncesji na obrót energią, gazem i innymi paliwami, jak również w postępowaniach o udzielenie warunków przyłączenia oraz przy zawieraniu umów przyłączenia do sieci.

Jego doświadczenie w sektorze energetyki wiatrowej (w tym morskiej) obejmuje udział w licznych projektach dotyczących nabycia farm wiatrowych, włącznie z analizą umów charakterystycznych dla tej branży takich jak umowy GCA (umowy o przyłączenie do sieci), umowy TSA (umowy dostawy turbin), umowy GCPA (umowy zakupu zielonych certyfikatów) i umowy PPA (umowy sprzedaży energii).

Filip doradza również w zakresie kwestii związanych z ochroną środowiska oraz procesem inwestycyjnym farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Partnerzy

Współorganizator

industry-events.eu

Współorganizator

powermeetings.eu

Partner Merytoryczny

Octo Legal Korolczuk Latkowski Opoka Wesołowski Witecki sp. j.

Patronat Medialny

WysokieNapiecie.pl

Patronat Medialny

GramwZielone.pl

Zarejestruj się ⤵⤵⤵

Lub wypełnij formularz online:

    Pola oznaczone symbolem * są wymagane.


    1Dostawca technologii i usług


    2Przedstawicielem zakładu przemysłowego


    3


    4


    5


    6


    7


    8

    Zgłaszający uczestnictwo




    Dane firmy do faktury VAT




    Ilość uczestników*
     


    Cena netto:PLN + VAT za osobę
    Wartość netto:0PLN
    Wartość brutto:0PLN
    Rabat netto: 0 PLN + VAT za osobęRabat netto: 0 PLN + VAT

    Wybierz konferencje lub warsztaty

    Data

    Kwota PLN netto

    Rabat PLN netto*

    *Rabat naliczany jest przy rezerwacji więcej niż jednego warsztatu, w kwocie 100 PLN netto za każde kolejne zajęcia

    Uczestnik 1

    Uczestnik 2

    Uczestnik 3

    Uczestnik 4

    Uczestnik 5



    1290 1390 Ustawa odległościowa, a transformacja energetyczna Polski Online: 1 290,00 PLN + VAT cena promocyjna zamiast 1 390,00 przy zgłoszeniu do 5.09.22 Online: 1 390,00 PLN + VAT cena standardowa przy zgłoszeniu od 6.09.22
    • Koszt udziału 1 osoby w seminarium:

              Online:  1 390,00 1 290,00 PLN + VAT cena przy zgłoszeniu do 5.09.22

    • Wydarzenie będzie prowadzone w języku polskim.
    • Opłata za udział w wydarzeniu obejmuje: link do pokoju webinarowego oraz materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej
    • Nadesłanie zgłoszenia jest jednocześnie zobowiązaniem do zapłaty.
    • Przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego stanowi zawarcie umowy pomiędzy industry-events.eu/powermeetings.eu a Zgłaszającym.
    • Potwierdzenie rejestracji zgłaszanego uczestnika zostanie przesłane wraz z fakturą proforma na podany adres e-mail w ciągu 2 dni roboczych od daty otrzymania formularza zgłoszeniowego.
    • Prosimy o dokonanie wpłaty w terminie 7 dni od wysłania zgłoszenia, ale nie później niż przed rozpoczęciem wydarzenia na konto: industry-events.eu, Sobierajska 26, 04-807 Warszawa; NIP 952-195-57-52; MBANK S.A.: 21 1140 2004 0000 3702 7578 4513
    • W ciągu 7 dni od daty otrzymania wpłaty na konto zostanie wystawiona faktura VAT i przesłana na podany poniżej adres email.
    • Osoby odwołujące uczestnictwo na 14 dni przed wydarzeniem, otrzymają zwrot uiszczonej opłaty. Wycofującym się na 13 – 7 dni przed wydarzeniem zwracamy 50% opłaty. Na 6 dni przed wydarzeniem i później nie przyjmujemy odwołań uczestnictwa w spotkaniu.
    • Zamiast zgłoszonej osoby w wydarzeniu może wziąć udział inny pracownik firmy. Zmianę uczestnika ze względów organizacyjnych należy zgłosić na maksymalnie 3 dni przed wydarzeniem i musi ona zostać zaakceptowana.
    • Rezygnacji z udziału w wydarzeniu należy dokonać w formie pisemnej. Brak wpłaty nie jest jednoznaczny z rezygnacją z udziału.
    • Nie odwołanie zgłoszenia i nie wzięcie udziału w wydarzeniu nie jest jednoznaczne z rezygnacją z uczestnictwa i spowoduje obciążenie pełnymi kosztami uczestnictwa.
    • Od nieterminowej zapłaty industry-events.eu przysługują odsetki ustawowe.
    • industry-events.eu/powermeetings.eu zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie wydarzenia oraz, w szczególnych wypadkach, zmiany terminu. Uczestnikowi nie przysługuje w takim przypadku prawo do odszkodowania ze strony industry-events.eu.
    • W przypadku, gdy wydarzenie nie odbędzie się z przyczyn niezależnych od industry-events.eu/powermeetings.eu, lub tzw. siły wyższej, Uczestnikowi nie przysługuje prawo do odszkodowania lub do zwrotu jakichkolwiek opłat związanych z uczestnictwem w wydarzeniu. Zwrotowi podlega jedynie opłata za udział.
    • industry-events.eu/powermeetings.eu zastrzega sobie wyłączne prawo do wprowadzania zmian w Regulaminie. Zmiany nie wymagają uzasadnienia.
    • industry-events.eu/powermeetings.eu zastrzega sobie prawo do odmowy przyjęcia zgłoszenia uczestnictwa bez podania przyczyny.
    location

    Seminarium odbędzie się:

     

    @online

    Pytania ? Zapraszamy do kontaktu

    Co jeszcze organizujemy ❓

    jolanta.szczepaniak@powermeetings.eu, renata.kaluzna@powermeetings.eu Ustawa odległościowa, a transformacja energetyczna Polski

    Jesteś zainteresowany tematem ustawy odległościowej❓
    Chcesz wiedzieć więcej❓

    Zostaw swoje namiary, oddzwonię i razem sprawdzimy czy to wydarzenie jest dla Ciebie ❗

    Do usłyszenia, Jola Szczepaniak, powermeetings.eu




      * pola wymagane