W dniu 14 lipca br. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw – numer z wykazu prac legislacyjnych UD207.
Projekt dotyczy m.in. możliwości decydowania lokalnych społeczności o lokalizacji nowych inwestycji w lądowe elektrownie wiatrowe, a także zagwarantowania mieszkańcom, którzy zdecydują się uwolnić lokalizację okolicznych terenów pod zabudowę nowej infrastruktury wiatrowej, maksymalizację bezpieczeństwa eksploatacji tej infrastruktury, oraz ograniczenia przez inwestorów oddziaływania elektrowni na środowisko przez wykorzystanie najnowszych technologii.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa eksploatacji elektrowni wiatrowych, projekt wprowadza obowiązek wykonywania czynności i przeglądów serwisowych przez certyfikowany serwis, który uzyska wpis do rejestru prowadzonego przez Prezesa UDT. Nadzór nad przestrzeganiem obowiązku korzystania z usług certyfikowanego serwisu powierzony został Prezesowi URE i obwarowany administracyjną sankcją karną.
Ponadto, projekt dokonuje niezwykle istotnych zmian w przepisach ustawy o odnawialnych źródłach energii w zakresie terminu realizacji zobowiązań w systemach FIT/FIP, a także w systemie aukcyjnym. Zgodnie z projektowanym art. 6 nowelizacji oraz powiązanym z nim przepisem przejściowym, projektodawca zakłada wydłużenie terminu na rozpoczęcie sprzedaży energii elektrycznej w systemach FIT/FIP oraz w systemie aukcyjnym, maksymalnie do łącznie 18 miesięcy.
Chcąc kompleksowo przybliżyć Państwu zagadnienia problemowe związane z procedowanym projektem, w tym szczegóły zaproponowanych rozwiązań, serdecznie zapraszamy na seminarium:
Ustawa odległościowa, a transformacja energetyczna Polski
8 września 2022 I online
Lokalizacja 📱💻🖥? Szkolenie odbędzie się w formie online, zatem można wziąć udział z każdego dowolnego miejsca na świecie 📍, w którym mają Państwo dostęp do internetu 🌍
Zapraszam do udziału! Szczegóły poniżej ⤵⤵⤵
Renata Kałużna
Dyrektor Zarządzający
powermeetings.eu
Logowanie do systemu
I część seminarium
✅ Nowe obowiązki wytwórców w instalacjach wiatrowych
✅ Katalog sankcji karnych za brak czynności i przeglądów serwisowych wykonywanych przez certyfikowany serwis
✅ Zmiany w przepisach ustawy o odnawialnych źródłach energii
✅ Analiza skutków prawnych rozporządzeń Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii oraz w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, dla systemów wsparcia FIT/FIP oraz systemu aukcyjnego
✅ Rozstrzygnięcia aukcji z lat 2016-2021 – miejsce energetyki wiatrowej w systemie aukcyjnym – analiza porównawcza – wnioski i rekomendacje na przyszłość
Prowadzenie:
Katarzyna Szwed-Lipińska, Radca Prawny Ekspert ds. Systemów Wsparcia, Wieloletni Pracownik URE
Przerwa
II część seminarium
✅ Nowe zasady lokalizowania, budowy i przebudowy elektrowni wiatrowych:
✅ Zasady i sposób konsultowania ze społecznością lokalną lokalizowania elektrowni wiatrowych
✅ Zasady lokalizowania, budowy i przebudowy sieci elektroenergetycznych najwyższych napięć w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych
✅ Zmiany w innych przepisach oraz przepisy przejściowe
Prowadzenie:
Filip Opoka, Radca Prawny, Partner, Kancelaria OCTO Legal
👉 Po szczegółowy program zapraszam do kontaktu mailowego pod adresem: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, radca prawny, wieloletni pracownik Urzędu Regulacji Energetyki, wiodący ekspert do spraw systemów wsparcia odnawialnych źródeł energii, aktywny uczestnik szeregu prac legislacyjnych związanych z regulacją rynków energii.
Filip specjalizuje się w udzielaniu porad w sprawach regulacyjnych podmiotom z sektora energetyki i gazownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów z sektora energetyki wiatrowej. Specjalizuje się także w doradztwie z obszaru prawa ochrony środowiska i transformacji energetycznej ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z elektromobilnością.
Doradza w postępowaniach administracyjnych w przedmiocie udzielenia koncesji na obrót energią, gazem i innymi paliwami, jak również w postępowaniach o udzielenie warunków przyłączenia oraz przy zawieraniu umów przyłączenia do sieci.
Jego doświadczenie w sektorze energetyki wiatrowej (w tym morskiej) obejmuje udział w licznych projektach dotyczących nabycia farm wiatrowych, włącznie z analizą umów charakterystycznych dla tej branży takich jak umowy GCA (umowy o przyłączenie do sieci), umowy TSA (umowy dostawy turbin), umowy GCPA (umowy zakupu zielonych certyfikatów) i umowy PPA (umowy sprzedaży energii).
Filip doradza również w zakresie kwestii związanych z ochroną środowiska oraz procesem inwestycyjnym farm wiatrowych i fotowoltaicznych.
Online: 1 390,00 1 290,00 PLN + VAT cena przy zgłoszeniu do 5.09.22
Seminarium odbędzie się:
@online
Dyrektor Zarządzający
powermeetings.eu
kom.: +48 603 386 917
e-mail: Renata.Kaluzna@powermeetings.eu
Manager Działu Energetyka
powermeetings.eu
Kontakt w sprawie merytoryki i współpracy
kom.: +48 505 659 477
e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
Jesteś zainteresowany tematem ustawy odległościowej❓
Chcesz wiedzieć więcej❓
Zostaw swoje namiary, oddzwonię i razem sprawdzimy czy to wydarzenie jest dla Ciebie ❗
Do usłyszenia, Jola Szczepaniak, powermeetings.eu