Ruszyła aukcja na premię kogeneracyjną (CHP)

Dziś rusza aukcja na premię kogeneracyjną (Combined Heat and Power, CHP). Wartość premii wynosi ponad 2 mld złotych.

Rozpoczęła się pierwsza w tym roku aukcja na premię kogeneracyjną za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. W aukcji mogą wziąć udział jednostki kogeneracyjne nowe lub znacznie zmodernizowane; wszystkie o mocy zainstalowanej od 1 do mniej niż 50 MW. Sesja aukcji potrwa 3 dni i zakończy się 10 czerwca o godzinie 16:15.

Maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią wynosi 12 TWh, zaś maksymalna wartość tej premii to ponad 2 mld zł. Dla wytwórców energii elektrycznej zlokalizowanych poza terytorium Polski, maksymalna wartość premii wynosi ponad 103 mln zł (przy maksymalnej ilości 0,6 TWh energii elektrycznej).

Aukcję wygrywają uczestnicy aukcji, którzy zaoferowali najniższą wysokość premii kogeneracyjnej (tj. dopłaty do sprzedawanej energii z wysokosprawnej kogeneracji), których oferty łącznie nie przekroczyły 100 proc. wartości lub ilości energii elektrycznej określonej w ogłoszeniu o aukcji oraz 80 proc. ilości energii elektrycznej objętej wszystkimi złożonymi ofertami. Takie rozwiązanie – tzw. reguła wymuszania konkurencji – powoduje odrzucenie 20 proc. najdroższych ofert i ma na celu wyeliminowanie możliwości wygrania aukcji przez wszystkich jej uczestników.

Informacje o wynikach aukcji Prezes URE ogłosi niezwłocznie po jej rozstrzygnięciu. Wszystkie informacje dotyczące aukcji CHP można znaleźć na stronie internetowej URE w zakładce dedykowanej energii z kogeneracji i aukcjom.

***

Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji[1] wprowadziła nowy system wsparcia dla jednostek kogeneracji, w ramach którego nowe i znacznie zmodernizowane jednostki mogą uczestniczyć w konkurencyjnej procedurze aukcyjnej. Nowy system zastąpił dotychczasowy mechanizm bazujący na formule świadectw pochodzenia z kogeneracji.

Kogeneracja jest wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła w najbardziej efektywny sposób, czyli w jednym procesie technologicznym. Jedną z istotniejszych zalet kogeneracji jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Efektywność energetyczna systemu skojarzonego jest nawet o 30 proc. wyższa niż w przypadku oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w kotłowni.


[1] Ustawa z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 250).

 

źródło: www.ure.gov.pl

Zobacz również:

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2025 Roku!

Wodorowa Mapa Polski – GAZ-SYSTEM publikuje wyniki badania

EUDR odroczony, ale nie odwołany!

640 mln euro w ramach KPO na realizację inwestycji wodorowych

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu