Wellbeing w środowisku pracy

Czym właściwie jest wellbeing w środowisku pracy? To czynnik, na który składa się kilka aspektów: zapewnienie pracownikom odpowiednich możliwości rozwoju, dbanie o ich bezpieczeństwo, brak stresu oraz dobre samopoczucie i zdrowie. To wszystko tworzy całość, która warunkuje tzw. „dobrostan” pracowników, a w dalszej perspektywie wpływa na ich zaangażowanie, motywację i efektywność. W ramach trwającego od 8 do 14 maja Tygodnia Bezpieczeństwa – wielkiego święta branży budowlanej, w którym bierze udział kilkadziesiąt tysięcy pracowników na budowach w całej Polsce – Skanska pokazała, jak wprowadzić wellbeing na plac budowy i wzmocnić tym samym bezpieczeństwo pracowników.

Wellbeing jest nieodłączalnie związany z work-life balance, czyli równowagą pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. To system naczyń połączonych, w którym nie da się osiągnąć jednego, bez wypełnienia drugiego. Istota dbania o wellbeing przybiera na wartości wraz z rozwojem środowiska pracy, które poprzez wprowadzenie nowych technologii, migrację pracowników, starzenie się populacji (i siły roboczej), czy wzrost liczby kobiet na rynku pracy, stale ewoluuje. A co się z tym wiąże – zmieniają się zarówno wymagania pracowników, jak i ich potrzeby.

Aby mówić o wellbeing w miejscu pracy, należy zacząć od pewnych podstawowych kwestii związanych z minimalizowaniem sytuacji stresujących dla pracowników, zapewnieniem im pewności wynagrodzenia i pozostałych czynników sprawiających, że w miejscu pracy poczują się po prostu dobrze. Prym wśród firm realizujących założenia wellbeing wiodą światowe korporacje, takie jak Facebook, Google, czy Apple, które do kwestii dbania o pracowników podchodzą wyjątkowo poważnie, a ze względu na skalę działalności mogą sobie pozwolić na najwięcej (skatepark w biurze, miejsce dla DJ’a, kilka restauracji do wyboru, strefy drzemek i place zabaw dla dorosłych to tylko kilka przykładów). Kroku nie spowalniają jednak także firmy budowlane, takie jak Skanska, która w swoich biurach dla komfortu psychicznego i emocjonalnego swoich pracowników wprowadza m.in. miejsca pracy oparte na analizie codziennych aktywności pracowników – strefy pracy cichej, zespołowej, spotkań, konferencji czy wreszcie strefę kreatywną, w której znajduje się też miejsce odpoczynku. Zaaranżowano je w myśl zasady „dla każdego coś dobrego”, bo każdy pracuje i wypoczywa inaczej. Dla Skanska ważna jest jednak także – z uwagi na reprezentowaną branżę – troska o kwestie zdrowotne i bezpieczeństwo pracowników.

Wellbeing na placu budowy czyli…
Wydaje się jednak, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na szeroko pojęty „dobrostan” pracowników jest ich zdrowie.

– Jak przenieść wellbeing z bezpiecznego środowiska pracy na plac budowy? Najlepiej zacząć od… początku, czyli od przestrzegania podstawowych zasad – od momentu wejścia na budowę, aż po ściągnięcie kasku i opuszczenie miejsca pracy. Przede wszystkim jest to jednak codzienne przypomnienie, by bezpieczeństwo stawiać na pierwszym miejscu. A to na naszych budowach jest najważniejsze – mówi Monika Melaniuk, lider projektu Skanska Residential Development Poland.

 

Źródło: http://www.skanska.pl/pl/Media/Wywietl-komunikat/?nid=LFuHBc29 

Zobacz również:

Dzień Efektywności Energetycznej

Przewodnik CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy

Komisja Europejska opublikowała projekt nowej dyrektywy ws. Corporate Sustainability Reporting

Co to jest Audyt Efektywności Energetycznej i Audyt Energetyczny Przedsiębiorstwa?

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu