Należące do Grupy Kapitałowej PGE spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz PGE Energia Odnawialna będą współpracowały przy kolejnym projekcie fotowoltaicznym. Tym razem na terenach należących do Elektrowni Opole zostanie zbudowana farma fotowoltaiczna.
Na mocy umowy, PGE Energia Odnawialna wydzierżawi od PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna grunty o łącznej powierzchni ok. 2,1 ha. Pod inwestycję fotowoltaiczną trafi część terenu przy rezerwowym składowisku odpadów paleniskowych „Groszowice” należącego do Elektrowni Opole.
Moc zainstalowana famy ma wynieść 1 MW, a szacowana roczna produkcja 1,1 GWh.
– Dbałość o środowisko naturalne jest nieodzownym elementem naszej działalności, dlatego cieszy fakt, że należące do naszej elektrowni tereny staną się w Opolu symbolem zmian, jakie zachodzą w polskim sektorze energetycznym – mówi Wioletta Czemiel – Grzybowska, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Elektrownia Opole to kolejny oddział spółki PGE GiEK, na terenie którego zbudowana zostanie farma słoneczna. W listopadzie 2019 roku spółka wydzierżawiła PGE Energii Odnawialna ok. 100 ha gruntów należących do Elektrowni Bełchatów. Powstanie na nich jedna z największych w kraju instalacja fotowoltaiczna, której produkcja wystarczy, na pokrycie potrzeb energetycznych niemal 30 tys. gospodarstw domowych.
Nasza spółka z powodzeniem realizuje projekty ukierunkowane na rozwój niskoemisyjnej energetyki. W samym kompleksie bełchatowskim planujemy przeznaczyć w sumie cztery lokalizacje pod budowę farm fotowoltaicznych. Budowa instalacji PV o mocy do 125 MW planowana jest również na terenach Elektrowni Dolna Odra w województwie zachodniopomorskim – dodaje Wioletta Czemiel -Grzybowska.
Budowa farm fotowoltaicznych, które powstaną na terenie Elektrowni Opole oraz w bełchatowskim kompleksie energetycznym to część realizowanego w Grupie PGE Programu PV, którego celem jest osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy z energii słonecznej. Do tej pory udało nam się zabezpieczyć ponad 1000 ha gruntów, na których można zbudować farmy słoneczne o mocy przeszło 500 MW – mówi Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.
Zobacz również:
Zero emisyjna Polska? Jeżeli nie wodór, to co?
Konferencja Drewno materiałem przyszłości
Inwestycje w zeroemisyjne technologie wodorowe – konsultacje publiczne strategii Inwestycyjnej
Projekt rozporządzenia MKiŚ – obowiązek mocowy, rozliczanie, rynek wtórny
Więcej informacji