Na mocy przepisów UE w dziedzinie pomocy państwa Komisja Europejska zatwierdziła polski program dotyczący energii ze źródeł odnawialnych i zmniejszyła opłatę przeznaczoną na finansowanie programu ponoszoną przez energochłonnych odbiorców. Decyzja ta przyczyni się do poczynienia dalszych postępów w osiąganiu unijnych celów w zakresie energii i klimatu oraz zagwarantuje utrzymanie globalnej konkurencyjności energochłonnych odbiorców przy jednoczesnej ochronie konkurencji.
Margrethe Vestager, europejska komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji, powiedziała: Chcemy robić postępy w dziedzinie czystej energii ze względu na ochronę środowiska, ale również po to, by przyczynić się do wzrostu europejskiej gospodarki. Program wspierania energii ze źródeł odnawialnych zwiększy odsetek zielonej energii w polskim koszyku energetycznym i umożliwi Polsce przejście do niskoemisyjnej, zrównoważonej pod względem ekologicznym produkcji energii. Program pomoże również w utrzymaniu globalnej konkurencyjności przedsiębiorstw o dużym zapotrzebowaniu na energię. Komisja zatwierdziła dziś ten program.
W ramach programu, którego wartość szacuje się na 40 mld PLN (około 9,4 mld EUR), producentom energii ze źródeł odnawialnych zostanie przyznana pomoc państwa za pośrednictwem aukcji konkurencyjnych. Dwie rundy aukcji odbyły się już w grudniu 2016 r. oraz czerwcu 2017 r., a większa ich liczba zostanie zorganizowana do 30 czerwca 2021 r.
- Małe instalacje o mocy produkcyjnej do 500kW mogą skorzystać z taryf gwarantowanych.
- Instalacje o mocy produkcyjnej większej niż 500 kW otrzymają premię dopłacaną do ceny rynkowej energii elektrycznej, tak by nadal musiały dostosowywać swoją produkcję do sygnałów pochodzących z rynku. Beneficjenci otrzymają taką premię wyłącznie w przypadku gdy cena rynkowa energii elektrycznej w nadchodzących latach będzie wynosiła mniej niż cena zgłoszona na aukcji. Premia ma na celu wspomożenie wspomnianych jednostek przez skompensowanie tych kosztów, których nie mogą one pokryć z dochodów ze sprzedaży energii elektrycznej na rynku, tak by uzyskały one odpowiedni zwrot z inwestyc
Komisja oceniła program pod kątem unijnych zasad pomocy państwa, w szczególności wydanych przez Komisję w 2014 r. wytycznych w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do ochrony środowiska naturalnego i energii. Zgodnie z wytycznymi w przypadku wspierania energii ze źródeł odnawialnych należy prowadzić aukcje konkurencyjne, aby zagwarantować, że wykorzystanie funduszy publicznych jest ograniczone i że nie występuje nadmierna kompensacja. Komisja ustaliła, że polski program sprzyjać będzie rozwojowi różnych technologii energii ze źródeł odnawialnych i pomoże Polsce osiągnąć jej cele dotyczące środowiska i zmiany klimatu do 2020 r. Komisja stwierdziła, że środek zwiększy odsetek energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych w Polsce, a wszelkie zakłócenia konkurencji spowodowane udzieleniem pomocy państwa są ograniczone.
Ten program wsparcia energii ze źródeł odnawialnych jest finansowany z dodatkowej opłaty nałożonej na konsumentów energii. Polska zgłosiła również Komisji plany zmniejszenia obciążeń finansowych nałożonych na przedsiębiorstwa w niektórych sektorach energochłonnych, które będą korzystać z obniżonej opłaty. Komisja ustaliła, że przedmiotowe obniżki są zgodne z wytycznymi, które zezwalają państwom członkowskim na obniżenie opłat przedsiębiorstwom w tych sektorach, które są szczególnie energochłonne i podlegają międzynarodowej konkurencji, aby zagwarantować ich globalną konkurencyjność.
Programowi towarzyszy plan oceny, który ma na celu zmierzenie jego skutków. Wyniki tej oceny zostaną przedstawione Komisji w grudniu 2020 r.
Przebieg procedury
Przedstawione przez Komisję w 2014 r. wytyczne w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do ochrony środowiska naturalnego i energii (zob. pełny tekst tutaj) zezwalają państwom członkowskim na wspieranie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (w tym z odpadów odnawialnych) oraz zakładów wysoko wydajnej kogeneracji z zastrzeżeniem spełnienia pewnych warunków. Zasady te mają na celu osiągnięcie ambitnych unijnych celów w zakresie energii i klimatu po najniższych możliwych kosztach dla podatników oraz bez nadmiernego zakłócenia konkurencji na jednolitym rynku.
W dyrektywie w sprawie odnawialnych źródeł energii ustanowiono cele dla wszystkich państw członkowskich w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto do 2020 r. W przypadku Polski cel ten wynosi 15 proc. do 2020 r.
Po rozstrzygnięciu ewentualnych wątpliwości dotyczących kwestii poufności więcej informacji dotyczących decyzji podjętej dzisiaj zostanie udostępnionych w rejestrze pomocy państwa na stronie internetowej Komisji dotyczącej konkurencji pod numerem sprawy SA.43697. Wykaz nowych decyzji dotyczących pomocy państwa opublikowanych w internecie i Dzienniku Urzędowym zamieszczany jest w Cotygodniowym biuletynie internetowym dotyczącym pomocy państwa (State Aid Weekly e-News).
Źródło: komunikat prasowy z 13 grudnia, Wydział prasy, Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce