Komisja Europejska zatwierdziła polski mechanizm wsparcia inwestycji w wysokosprawną kogenerację

Komisja Europejska zatwierdziła proponowany przez polski rząd nowy mechanizm wsparcia inwestycji w wysokosprawną kogenerację. KE zgodziła się od razu na wprowadzenie ulg w opłacie kogeneracyjnej, z której zostaną zwolnieni niektórzy odbiorcy. 

Zatwierdzony przez Komisję Europejską system wsparcia obejmie instalacje wytwarzające energię w wysokosprawnej kogeneracji i podłączone do sieci ciepłowniczych. Program wsparcia, którego budżet ma wynieść około 5 mld euro, będzie realizowany do końca 2028 roku i będą mogli z niego skorzystać operatorzy nowych i istniejących instalacji.

Nowy system wsparcia dla kogeneracji zostanie wprowadzony w naszym kraju w miejsce systemu certyfikatów kogeneracyjnych, który został wygaszony z końcem 2018 roku.

Ustawa z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji została opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu 10 stycznia i weszła w życie 25 stycznia br.

Poziom przysługującego przez 15 lat wsparcia będzie ustalany, w zależności od rodzaju inwestycji, w wyniku procedury aukcyjnej lub odgórnie – z uwzględnieniem różnicy między rynkową ceną energii i zakładanym kosztem wytwarzania.

Nowe mechanizmy wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji to:

1) aukcyjny system wsparcia – w formie premii kogeneracyjnej dla jednostek kogeneracji – nowych i znacznie zmodernizowanych – o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW, które wygrają aukcje ogłaszane, przeprowadzane i rozstrzygane przez Prezesa URE;

2) system wsparcia w formie premii gwarantowanej – wysokość premii określana jest przez Ministra Energii w rozporządzeniu – dla jednostek kogeneracji – istniejących i zmodernizowanych – o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW; a także małych jednostek kogeneracji  – nowych, znacznie zmodernizowanych, istniejących lub zmodernizowanych – wchodzących w skład źródła o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 1 MW;

3) system wsparcia w formie premii gwarantowanej indywidualnej dla jednostek kogeneracji – istniejących i zmodernizowanych – o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 50 MW;

4) system wsparcia w postaci naboru – w formie premii kogeneracyjnej indywidualnej dla jednostek kogeneracji – nowych i znacznie zmodernizowanych – o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 50 MW, które wygrają nabory ogłaszane i przeprowadzane przez URE.

Warunkiem dopuszczenia do udziału w odpowiednim systemie wsparcia dla instalacji kogeneracyjnych ma być decyzja wydana przez Urząd Regulacji Energetyki.

źródło: www.gramwzielone.pl

 

Więcej na temat nowego systemu wsparcia dowiedzą się Państwo w trakcie organizowanego 9 maja 2019 w Warszawie seminarium na temat kogeneracji gazowej.

O w.w. regulacjach opowiadał będzie Tomasz M. Wiśniewski, Ekspert i Wieloletni Pracownik URE

Szczegóły: https://powermeetings.eu/kogeneracja-gazowa/

Zobacz również:

Zero emisyjna Polska? Jeżeli nie wodór, to co?

Konferencja Drewno materiałem przyszłości

Inwestycje w zeroemisyjne technologie wodorowe – konsultacje publiczne strategii Inwestycyjnej

Projekt rozporządzenia MKiŚ – obowiązek mocowy, rozliczanie, rynek wtórny

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu