Na początku czerwca resort energii ma przedstawić propozycje zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii, a w październiku nowelizacja ma trafić do podpisu prezydenta – donosi „Rzeczpospolita”
Według relacji dziennika na zaplanowanym na 8 czerwca posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii ma odbyć się dyskusja z udziałem resortu energii na temat planowanych zmian w ustawie. Z projektem zmian ma wystąpić ministerstwo energii, a zakończenie prac legislacyjnych w parlamencie planowane jest na wrzesień. Miesiąc później nowela ma trafić do podpisu prezydenta.
Jak napisano w „Rz”, zmiany ustawie będą dotyczyły miedzy innymi definicji małych instalacji, których moc zostanie zwiększona z obecnych 200 kW do 500 kW. Możliwe jest również wprowadzenie oddzielnego systemu wsparcia dla tego typu źródeł OZE, ale w ograniczonym zakresie, bo tylko dla małych elektrowni wodnych oraz instalacji wykorzystującym biogaz z wysypisk, ścieków i odpadów rolniczych. Według informacji dziennika początkowo wsparcie będzie dedykowane tylko nowym instalacjom, a później może być rozszerzone również na działające elektrownie.
Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika również, że nowelizacja może też zwiększyć maksymalną moc mikroinstalacji, z obecnych 40 do 50 kW.
Zmienione mają być też przepisy odnośnie odliczania pomocy publicznej. Jak czytamy w dzienniku, zmiana ta ma polegać na tym, że podczas akcji jej uczestnicy będą składali oferty nie odejmując już otrzymanej pomocy, która będzie ściągana z ceny po aukcji.
Źródło: Rzeczpospolita
Zobacz również:
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2025 Roku!
Wodorowa Mapa Polski – GAZ-SYSTEM publikuje wyniki badania
EUDR odroczony, ale nie odwołany!
640 mln euro w ramach KPO na realizację inwestycji wodorowych
Więcej informacji