Hossa na polskim rynku nieruchomości komercyjnych

W ubiegłym roku Polska była liderem transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jak wynika z prognoz ekspertów, na koniec br. wyniki również będą dobre.

Rynek powierzchni biurowych radzi sobie bardzo dobrze, podobnie jak powierzchni handlowych. W tym drugim segmencie dochodzi do naprawdę dużych transakcji, ale prawdopodobnie do końca roku biura ponownie wysuną się na prowadzenie. Na rynku realizowanych jest obecnie wiele projektów i jest wielu chętnych zainteresowanych kupnem aktywów klasy premium – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Craig Smith z Europa Property Magazine.

Inwestorzy nadal wykazują zainteresowanie nieruchomościami komercyjne w Polsce. Przyczyniają się do tego różne czynniki, jak np. niskie stopy procentowe, rosnąca gospodarka, konkurencyjne ceny czy dynamicznie rosnący sektor usług dla biznesu.

Jak wynika z podsumowania przygotowanego przez firmę doradczą EY („Real estate market trends in 2017”) w ubiegłym roku wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 4,6 mld euro. W największym stopniu przyczynił się do tego segment nieruchomości handlowych (43 proc.) oraz biurowych (39 proc.). Polska była w ubiegłym roku liderem transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak szacuje firma Savills, w tym roku inwestycje mogą sięgnąć 4,5 mld euro. Rekord padł na rynku nieruchomości biurowych, który powiększył się o 900 000 mkw. nowej powierzchni, a całkowite zasoby przekroczyły 9 mln mkw. Wielu inwestorów przygląda się obecnie mniejszym miastom, pojawiają się tam wspaniałe możliwości. Ale najważniejsza jest cały czas Warszawa i inne stolice w regionach: Wrocław, Poznań, Kraków i oczywiście Trójmiasto – wyjaśnia agencji informacyjnej Newseria Biznes Craig Smith.

Również Colliers podkreśla, że w całej Polsce powstaje sporo nowych biur i centrów handlowych. Z opublikowanych przez firmę danych za I połowę tego roku („Market Insights”) wynika, że w budowie jest obecnie rekordowa ilość 1,7 mln mkw. nowej powierzchni biurowej oraz ponad 0,5 mln mkw. w nowo budowanych centrach handlowych.

Jak wynika z podsumowania EY, w 2016 roku oddano do użytku 460 000 mkw. nowej powierzchni handlowej. Zdaniem analityków w br. wartość ta może zostać przebita. Dynamicznie rośnie też segment magazynowy. Łączna powierzchnia magazynowa w Polsce przekracza już 11,2 mln mkw. Mam nadzieję, że przez kilka najbliższych lat rynek nieruchomości w Polsce będzie rozwijał się tak jak dotychczas. Sytuacja gospodarcza jest dobra, podobnie jak nastroje konsumenckie. Zainteresowanie Polską ze strony zagranicznych inwestorów jest duże – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Craig Smith.

 

Źródło informacji: https://www.e-biurowce.pl/pl/info/newsy/6648/hossa-na-polskim-rynku-nieruchomosci-komercyjnych

Foto: pixabay.com

Zobacz również:

Adgar Poland Participation Partner podczas CIJ Awards Poland 2018

TPA Poland audytorem CIJ Awards Poland 2018

Arnold Investments became Associate Partner of CIJ Awards Hungary.

CBRE became Associate Partner of CIJ Awards Hungary.

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 603 386 917
faks: +48 22 672 95 89

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Ewelina Nowakowska | Kontakt: 22 740 67 80, e-mail: newsroom@powermeetings.eu