
Fortum realizuje jedną z największych inwestycji w zielone ciepło w regionie. Celem projektu o wartości około 100 milionów euro jest całkowite odejście od spalania węgla w elektrociepłowni w Częstochowie i przejście na certyfikowaną biomasą. Inwestycja zapewni mieszkańcom stabilne, niskoemisyjne i przewidywalne dostawy ciepła, a jej zakończenie planowane jest na 2027 rok.
Projekt dekarbonizacji to proces, do którego Fortum przygotowuje się od kilku lat, prowadząc równoległe działania projektowe i komunikacyjne. W ramach inwestycji modernizowana jest istniejąca infrastruktura elektrociepłowni, aby dostosować ją do spalania wyłącznie certyfikowanej biomasy pochodzenia roślinnego. Modernizacja obejmie m.in. przebudowę kotła fluidalnego, budowę systemów rozładunku paliwa oraz rozbudowę układów magazynowania i transportu wewnętrznego.
Do realizacji kluczowych zadań Fortum wybrało trzech doświadczonych wykonawców:
- Sumitomo SHI FW,
- Mostostal Warszawa,
- Bilfinger Engineering (pełniący funkcję inżyniera kontraktu).
Fortum od lat odchodzi od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Obecnie w EC Częstochowa wykorzystywana jest mieszanka 70% węgla i 30% biomasy. Po zakończeniu modernizacji, elektrociepłownia będzie działała wyłącznie w oparciu o certyfikowaną biomasą pochodzenia roślinnego od lokalnych dostawców.
Paliwo będzie magazynowane w szczelnych, zamkniętych silosach, co eliminuje emisję zapachów i hałasu oraz zapewnia bezpieczeństwo sanitarne. Proces spalania będzie odbywać się w nowoczesnej instalacji objętej ciągłym monitoringiem emisji, co zapewni spełnienie norm środowiskowych.
Fortum wykorzystuje biomasę w Częstochowie już od 15 lat. Planowana modernizacja to kontynuacja sprawdzonego kierunku i zwiększenie udziału paliwa, które dobrze zna i z którym ma wieloletnie doświadczenie.
Projekt dekarbonizacji to odpowiedź na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, ograniczenia emisji i przeciwdziałania wzrostom cen ciepła w przyszłości. Dzięki wykorzystaniu biomasy, Fortum utrzymuje jedne z najniższych cen ciepła w kraju – a inwestycja w technologię bezwęglową pozwoli ten trend utrzymać.
W ostatnich dniach pojawiły się głosy zaniepokojenia części mieszkańców dzielnicy Zawodzie-Dąbie, które traktujemy z pełną powagą. Rozumiemy, że sąsiedztwo inwestycji może budzić pytania, dlatego też zaplanowaliśmy działania informacyjne i zapraszamy mieszkańców do rozmowy. W najbliższych tygodniach uruchomimy dodatkowo punkty informacyjne, w których mieszkańcy będą mogli uzyskać szczegółowe informacje o inwestycji, technologii oraz kwestiach środowiskowych. Na początku września odbędzie się kolejna edycja Dnia Otwartego w elektrociepłowni, podczas którego mieszkańcy będą mogli zobaczyć zakład od środka, poznać szczegóły projektu dekarbonizacji, a także porozmawiać z ekspertami.
– Transformacja ciepłownictwa to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem energetycznym w Polsce. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do tego, by nasze inwestycje były nie tylko zgodne z kierunkami polityki klimatycznej, ale też realnie odpowiadały na potrzeby lokalnych społeczności. W Częstochowie naszym celem jest czystsze powietrze, przewidywalne koszty ogrzewania i wysoka jakość życia dla mieszkańców – podkreśla Kamila Zybura-Pluta, dyrektor ds. realizacji inwestycji w Fortum.
źródło: www.fortum.pl
Tematu nowych inwestycji biomasowych na pewno nie zabraknie podczas nadchodzącego Forum Biomasy i RDF w Ciepłownictwie, Energetyce i Przemyśle !
W tym roku w dniach 23 i 24 października 2025 odbędzie się już 15 jesienna edycja wydarzenia, które jest największym i najważniejszym jesiennym spotkaniem branży ODBIORCÓW – DOSTAWCÓW – PRODUCENTÓW biomasy i paliw alternatywnych na cele ciepłownicze i energetyczne.
Zapraszamy wszystkich do udziału!
Szczegóły i rejestracja dostępne są pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-technologi-w-cieplownictwie-energetyce-spalanie-biomasy/
Co jeszcze organizujemy: