EUDR odroczony, ale nie odwołany!

Ostateczne rozmowy jeszcze trwają, ale jest już prawie pewne odroczenie przez Unię Europejską o rok wejścia w życie rozporządzenia EUDR przeciwko wylesianiu, które zobowiązuje firmy do dostosowania się do nowego podejścia w sprawie monitorowania i dokumentowania źródeł pochodzenia swoich produktów. Jednocześnie wcale nie oznacza to, że można przygotowania odłożyć „na później”, bo im wcześniej wdrożymy wszelkie procedury, tym lepiej będziemy na zmiany przygotowani.



Przesunięcie stosowania unijnego rozporządzenia w sprawie wylesiania o jeden rok jest reakcją na liczne postulaty wnoszące o przesunięcie terminów zapisanych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z 31 maja 2023 r., w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010, które weszło w życie w dniu  29 czerwca 2023 r. Przepisy miały zacząć obowiązywać od 30 grudnia 2024 r  a dla MŚP – od 30 czerwca 2025 r.

Ten nowy instrument ochrony światowych zasobów leśnych, ma na celu ograniczenie na rynku unijnym konsumpcji produktów, które mają wpływ na wylesianie lub degradację lasów.

– Wskazane jest, aby firmy, które zidentyfikowały w swoim obrocie produkty objęte regulacją EUDR, rozważyły możliwie szybkie rozpoczęcie procesów dostosowawczych, żeby uniknąć ryzyka niedopuszczenia ich do obrotu na rynku UE – mówi Renata Kałużna, dyrektor zarządzająca powermeetings.eu. – Wsparciem dla nich może być organizowane przez nas stacjonarnie w Warszawie oraz online seminarium „EUDR – wdrożenie oraz obowiązki i wyzwania dla przemysłu drzewnego i rolno-spożywczego”, które odbędzie się 17 grudnia 2024 r. Nasz specjalista –  Łukasz Wróbel, ekspert w zakresie gospodarki surowca drzewnego przekaże zainteresowanym pełną wiedze o treści rozporządzenia oraz wyjaśni wątpliwości i odpowie na pytania. Wiemy, z wcześniejszych seminariów na ten temat, że ich nie brakuje i można spodziewać się kolejnych, ponieważ przesuwając o rok wejście w życie rozporządzenia EUDR, Parlament Europejski zaproponował również stworzenie nowej kategorii „brak ryzyka” dla krajów o stabilnym lub rosnącym rozwoju obszarów leśnych. Pojawiają się pytania, według jakich kryteriów będzie oceniane to ryzyko? Czy obejmie też Polskę?

Sprawa jest istotna, ponieważ zaliczenie Polski do kategorii braku ryzyka ma się wiązać z ułatwieniami dla przedsiębiorców z branży drzewnej w zakresie obowiązków wynikających z należytej staranności. Musieliby oni jedynie spełniać wymogi dotyczące dokumentacji, tak jak ma to miejsce w przypadku obowiązującego teraz europejskiego rozporządzenia  EUTR.

Nowe prawo ma za zadanie zapewnić konsumentom dostęp do produktów, które powstały z surowców pozyskanych w sposób nie powodujący dewastacji lasów i nie przyczyniły się do degradacji środowiska naturalnego. Jakie działania należy podjąć w ciągu najbliższego roku, żeby spełnić cele i założenia EUDR? Jakie towary i produkty objęte są rozporządzeniem? Jakie obowiązki wynikają dla przedsiębiorców z przepisów rozporządzenia. Na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedzi na wspomnianym wyżej seminarium.

Podczas seminarium, będzie można również dowiedzieć się, czym jest wylesianie, a  czym degradacja lasów, jakie towary i odnośne produkty nie mogą być wprowadzane do obrotu ani udostępniane na rynku ani z niego wywożone,  czym jest system należytej staranności oraz jak powinien być stosowany w odniesieniu do różnych produktów. Obowiązki podmiotów są jasno określone, ale co należy rozumieć przez pojęcia: wymogi dotyczące informacji, ocena ryzyka, zmniejszenie ryzyka,  działania naprawcze podejmowane w przypadku niezgodności, kary i publikacje wyroków, itp. Udział w seminarium na pewno rozwieje te i szereg innych wątpliwości.

EUDR rodzi nowe  wyzwania dla wielu branż i firm – dużych jak i mniejszych –   bo wszystkie, w mniejszym lub większym stopniu, zostały objęte nowymi przepisami. Prowadzący seminarium Łukasz Wróbel opowie też o systemie informatycznym do składania oświadczeń, o należytej staranności i o geolokalizacji, bo są to istotne wyzwań, które stawia przed podmiotami rozporządzenie.

Szczegóły związane z rejestracją znajdują się na stronie wydarzenia: https://powermeetings.eu/szkolenie-eudr-wylesianie-przemysl-drzewny/

Kontakt z organizatorem:

Jola Szczepaniak
powermeetings.eu

kom.: +48 505 659 477
e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu

www.powermeetings.eu

 

Zobacz również:

EUDR w przemyśle drzewnym – sprawdź czy Twój produkt jest na liście objętej rozporządzeniem

 


Nadchodzące wydarzenia powermeetings.eu

 

Zobacz również:

640 mln euro w ramach KPO na realizację inwestycji wodorowych

Zero emisyjna Polska? Jeżeli nie wodór, to co?

Konferencja Drewno materiałem przyszłości

Inwestycje w zeroemisyjne technologie wodorowe – konsultacje publiczne strategii Inwestycyjnej

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu