Budowa nowej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu wkracza w decydującą fazę

Prace przy budowie nowej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu postępują zgodnie z harmonogramem i wkraczają w decydującą fazę. Firma przeprowadziła udaną próbę ciśnieniową kotła, co oznacza, że kluczowa dla pracy elektrociepłowni instalacja jest szczelna. Aktualnie na budowie pracuje około 600 osób, a nowy zakład o wartości około 870 milionów złotych ma zostać uruchomiony pod koniec 2018 roku.

Po zakończeniu prac związanych z montażem części ciśnieniowej nowoczesnego kotła wielopaliwowego Fortum przeprowadziło udane testy szczelności i wytrzymałości urządzenia. Do instalacji wprowadzono 183 m3, czyli 183 000 litrów wody demineralizowanej, a proces napełniania kotła trwał około 12 godzin. Wytwarzający parę kocioł jest podstawowym elementem elektrociepłowni, dlatego sprawdzenie jego szczelności jest niezwykle istotnym elementem realizacji projektu.

– Wykonanie próby ciśnieniowej kotła to jeden z kluczowych kamieni milowych w procesie budowy tego typu zakładu, dlatego cieszymy się, że proces przebiegł bez zakłóceń. Budowa naszej nowej elektrociepłowni w Zabrzu wkracza właśnie w decydującą fazę, dlatego w tym momencie na budowie pracuje dziennie aż około 600 osób. Warto podkreślić, że wszystkie prace prowadzone są zgodnie z zakładanym harmonogramem –mówi Kamila Zybura-Pluta, manager projektu z Fortum.

W ramach budowy nowej elektrociepłowni Fortum prowadzi aktualnie również szereg innych prac. Są to między innymi prace wykończeniowe dla 64-metrowego pylonu oraz budynku elektrycznego, w którym zabudowywane są windy, oświetlenie, ogrzewanie oraz inne instalacje. Ponadto toczą się zaawansowane prace konstrukcyjno-budowlane budynku, w którym docelowo znajdzie się nowoczesna turbina, wytwarzająca energię elektryczną. Fortum modernizuje również bocznicę kolejową, która zapewni dogodne dostawy węgla dla elektrociepłowni. W ramach prac firma wymieni łącznie ponad 900 metrów torów. W najbliższych miesiącach rozpoczną się również prace związane z rozruchami instalacji elektrycznych.

Równolegle Fortum kontynuuje budowę 10-kilometrowego odcinka sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom. Do tej pory firma zainstalowała już ponad 5 kilometrów rur, a zakończenie inwestycji planowane jest wraz z oddaniem nowej elektrociepłowni Fortum. Dzięki temu nowoczesny zakład w Zabrzu będzie mógł dostarczać ciepło sieciowe również do mieszkańców Bytomia. Zgodnie z planem łączne nakłady Fortum na budowę nowych źródeł ciepła dla dwóch śląskich miast do 2022 roku przekroczą miliard złotych.

 

Źródło: http://www.media.fortum.pl/aktualnosci/448/budowa-nowej-elektrocieplowni-fortum-w-zabrzu-wkracza-w-decydujaca-faze

Zobacz również:

Ciepłownictwo: Prezes URE zmienia model regulacyjny dla ciepłownictwa by wspierać inwestycje i transformację sektora

Nowe perspektywy rozwoju rynków energii

Przewodnika CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy

ACER opublikowała zaktualizowane wytyczne dotyczące obszaru REMIT

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 603 386 917
faks: +48 22 672 95 89

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu