Sejmowa Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa pozytywnie zaopiniowała 21 listopada sprawozdanie specjalnej podkomisji nt. rządowego projektu ustawy o rynku mocy. Komisja nie zgłosiła uwag do zmian wprowadzonych przez podkomisję.
Projekt ustawy o rynku mocy zakłada wprowadzenie tzw. dwutowarowego rynku, na którym towarem będzie tzw. moc dyspozycyjna netto, którą mogą oferować wytwórcy i dostawy usług DSR. Wprowadzenie tego mechanizmu ma zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii w horyzoncie średnio- i długoterminowym. Zgodnie z projektem ustawy w 2021 r. w Polsce będzie już funkcjonował rynek mocy z płatnościami za moc, a pierwsza aukcja odbędzie się w trzecim roku przed okresem dostaw. Konsumenci odczują opłatę mocową w swoich rachunkach od 2021 r. Jej wysokość będzie jednak zależna od wyników aukcji, w których wygrywać będą najtańsze oferty.
Rynek mocy ma dać dodatkowe źródło wynagrodzenia dla państwowych koncernów energetycznych w zamian za gotowość do zaoferowania – w razie potrzeby – określonych mocy elektrowni. Za tę gotowość zapłacić mają odbiorcy energii w postaci tzw. opłaty mocowej doliczanej do rachunków za energię. Rocznie ma to być kilka miliardów złotych.
Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać już od stycznia 2018 r.
Natomiast już 8 lutego 2018 r. Zespół powermeetings.eu organizuje dla Państwa seminarium dedykowane Rynkowi Mocy.
Zapraszamy do udziału!
Więcej na temat seminarium pod tym linkiem: https://powermeetings.eu/konferencja/rynek-mocy-pakiet-zimowy/
Link do informacji źródłowej: http://www.cire.pl/item,154681,1.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=newsletter&utm_medium=link&apu=31789
Foto: materiały Kancelarii Sejmu