Długo oczekiwana elegancka inwestycja apartamentowa Foksal 13/15 w zabytkowych kamienicach w centrum Warszawy została uroczyście zainaugurowana. Po latach przygotowań i prac projektowych przedstawiciele inwestora, firmy Ghelamco, ujawnili szczegóły projektu i nowe wizualizacje. Deweloper ogłosił też oficjalne rozpoczęcie sprzedaży prestiżowych apartamentów w zabytkowych rezydencjach, które wniosą niespotykaną dotąd jakość na polskim rynku nieruchomości luksusowych.
Zabytkowe kamienice przy ulicy Foksal 13 i 15 przechodzą właśnie rewitalizację, dzięki której zmienią się w eleganckie, śródmiejskie rezydencje. W sumie powstanie w nich 55 komfortowych apartamentów o powierzchni od 47 do 260 m kw. Prace trwają od stycznia 2016 roku, a przyszli mieszkańcy będą mogli się tu wprowadzić w połowie 2019 roku.
– Foksal 13/15 jest kwintesencją elegancji, piękna i luksusu w historycznej oprawie – mówi Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią. – Przywracamy do świetności dwa niezwykle cenne zabytki Warszawy, w których, tak jak dawniej, znajdą się apartamenty o pałacowych wnętrzach. Ogromną wagę przywiązujemy do najdrobniejszych detali, które w przypadku tego projektu są niezwykle istotne i czynią go wyjątkowym. To będzie inwestycja dla koneserów piękna i szlachetnej architektury, a także najbardziej prestiżowy adres w Polsce.
O wyjątkowości inwestycji stanowi bogactwo autentycznych, XIX-wiecznych detali, które ocalały we wnętrzach obu kamienic. Pałacowe klatki schodowe zdobią rzeźbione supraporty i portale, posadzki z białego marmuru, ręcznie kute balustrady i freski z neobarokowymi motywami z puttami. Niemniejsze bogactwo prezentują apartamenty, które swoim wystrojem śmiało mogłyby konkurować z arystokratycznymi rezydencjami. Na ich sufitach można znaleźć kilkadziesiąt rodzajów faset, rozet i listew, a na podłogach drewniane parkiety o blisko dwudziestu modnych na przełomie XIX i XX wieku wzorach.
Odrestaurowane wnętrza apartamentów łączyć będą okazałość historycznej architektury z nowoczesnym designem. Do stworzenia aranżacji wnętrz inwestor zaprosił renomowanego holenderskiego architekta Erica Kustera, związanego z marką Metropolitan Luxury. Projektant doskonale kojarzy klasykę ze współczesnością, a w jego portfolio znajdują się ekskluzywne realizacje od Londynu po Curaçao.
Kamienice będą posiadać dwa skomunikowane ze sobą wewnętrzne dziedzińce. Jeden z nich, przy Foksal 15, zyska szklane zadaszenie, tworząc komfortowe patio z recepcją i strefą spotkań. Foksal 13 będzie z kolei wyróżniać odtworzona panoramiczna winda, która powstała tam podczas modernistycznej przebudowy kamienicy w latach 30. XX wieku dla Jana Wedla.
Inwestycja Foksal 13/15 zapewni swoim przyszłym mieszkańcom liczne, komfortowe udogodnienia, m.in. strefę SPA z sauną i jacuzzi, salę fitness i przestronne tarasy ze strefą koktajlową na najwyższych kondygnacjach kamienic, z widokiem na tętniące życiem centrum Warszawy. Niespotykanym dotąd rozwiązaniem będą pokoje gościnne, przeznaczone na wyłączny użytek lokatorów kamienic, którzy w komfortowych warunkach będą mogli przyjąć w nich swoich gości. Budynki będą też zaopatrzone w podziemny garaż z nowoczesnymi platformami parkingowymi, które pomieszczą łącznie 64 samochody. Dopełnieniem eleganckiego charakteru inwestycji będą najwyższej jakości usługi concierge świadczone przez światowego lidera w tej dziedzinie – firmę Quintessentially Lifestyle.
Arystokratyczny rodowód
Foksal to adres o niezwykle bogatej historii i arystokratycznym rodowodzie. To tu w 1746 roku powstał elitarny ogród miejski wzorowany na londyńskim Vauxhall. Mieszkańcy Warszawy nazywali go Foxhalem i od tego swoją spolszczoną nazwę wzięła później ulica. Organizowane były tam koncerty, bale, reduty i widowiska, które licznie odwiedzała szlachetnie urodzona publiczność, w tym król Stanisław August Poniatowski ze swoim dworem. W XIX wieku wzdłuż dawnej ogrodowej alei zaczęły powstawać pałacyki arystokracji i burżuazji, które uczyniły Foksal jedną z najpiękniej zabudowanych ulic i najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie.
W 1895 i 1898 roku pod numerami 13 i 15 powstały dwie eklektyczne kamienice, zaprojektowane przez warszawskiego architekta Artura Ottona Spitzbartha, który był również ich inwestorem. Stały się one domem wielu bogatych i wpływowych ludzi, w tym fabrykantów, zamożnych mieszczan i polityków. W dwudziestoleciu międzywojennym wśród mieszkańców znajdowali się posłowie i senatorowie oraz osoby zasłużone dla polskiej kultury i państwowości, m.in. Bolesław i Marek Eigerowie, Zygmunt Badowski, major Kazimierz Kubala czy Stanisław Grabski.
W latach 30. XX w. kamienica przy Foksal 13 stała się własnością słynnego polskiego przedsiębiorcy, „króla czekolady” – Jana Wedla, który zlecił jej przebudowę w modnym wówczas stylu modernistycznym. Dom został wtedy zaopatrzony w nowoczesne udogodnienia, wśród których największe wrażenie robiła panoramiczna winda na podwórku. Surowe elewacje nie przetrwały jednak próby czasu, dlatego po wieloletnich pracach projektowych i konsultacjach ze stołecznym konserwatorem zabytków inwestor przywróci ich oryginalny, XIX-wieczny wystrój. Projekt rekonstrukcji bogatego, eklektycznego detalu oraz rewitalizacji obu kamienic opracowała znawczyni architektury historycznej, arch. Anna Rostkowska z pracowni Proart we współpracy z renomowanym biurem architektonicznym SUD Architectes. Projekt konsultowany był m.in. z wybitną specjalistką od architektury XIX wieku, profesor Jadwigą Roguską z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, a nad realizacją inwestycji czuwa Stołeczny Konserwator Zabytków.