Polska dostanie kolejne miliardy euro na energetykę z Funduszu Modernizacji

Chodzi nie o Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, o którym jest ostatnio głośno i który jest nowym pomysłem Brukseli na wsparcie regionów mogących gospodarczo stracić na zamykaniu przemysłu związanego z paliwami kopalnymi  ale o Fundusz Modernizacji ustanowiony wcześniej przy okazji reformy systemu ETS.

Komisja Europejska wczoraj zatwierdziła budżet Funduszu Modernizacji, z którego pieniądze mają wesprzeć modernizację energetyki krajów Europy Środkowo-Wschodniej i który zostanie zasilony przychodami ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu ETS (European Trading Scheme).

Pieniądze z Funduszu Modernizacji maja trafić do 10 państw Unii Europejskiej. Oprócz naszego kraju otrzymają je Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Rumunia i Słowacja.

W sumie do podziału przez te kraje będzie w latach 2021-30 około 14 miliardów euro, przy czym finalna suma ma zależeć od kształtowania się ceny uprawnień do emisji CO2. Im wyższa będzie ta cena, tym więcej środków zasili konto Funduszu Modernizacji.

Pieniądze z Funduszu Modernizacji będzie można przeznaczyć na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, efektywnością energetyczną, magazynowaniem energii, modernizacją sieci, ciepłownictwem systemowym, ale także na inwestycje związane z edukacją i przebranżowieniem pracowników w regionach, których gospodarki są zależne od wydobycia węgla.

Państwa korzystające z Funduszu Modernizacji będą miały swobodę w wyborze projektów, na które chcą wydać przyznane im środki.

Zaproponowane inwestycje muszą być jednak zgodne z celami Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a także zapisami unijnej dyrektywy o ETS. Finalna decyzja o przyznaniu dotacji na dany projekt będzie należeć do Komisji, która będzie przy tym posiłkować się opinią EBI.

Fundusz Modernizacji ma uzyskać status operacyjny w styczniu 2021 roku.

Oprócz pieniędzy z tego źródła Polska otrzyma dostęp do jeszcze większych środków z nowego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, którego budżet ma sięgnąć 40 mld euro.

Nasz kraj ma być czołowym beneficjentem środków z tego funduszu. Pieniądze z niego będziemy mogli przeznaczyć na gospodarczą transformację regionów, w których działa przemysł związany z wydobyciem węgla.

źródło: www.gramwzielone.pl

Zobacz również:

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2025 Roku!

Wodorowa Mapa Polski – GAZ-SYSTEM publikuje wyniki badania

EUDR odroczony, ale nie odwołany!

640 mln euro w ramach KPO na realizację inwestycji wodorowych

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu