Podczas spotkania przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej, które odbyło się 13 września br. doszło do porozumienia m.in. w sprawie tempa redukcji nadwyżki uprawnień do emisji CO2. Wszystko na to wskazuje, że będzie dwukrotnie większe niż pierwotnie proponowała Komisja Europejska.
– Moim zdaniem najważniejsze jest to, że strony porozumiały się co do tego, że w pierwszych 5 latach funkcjonowania systemu rezerwy stabilizacyjnej EU ETS (MSR) licząc od 2019 roku współczynnik redukcji nadwyżki uprawnień do emisji CO2 wzrośnie z pierwotnych 12 proc. zaproponowanych przez Komisję do 24 proc. Oznacza to, że redukcja nadpodaży uprawnień do emisji CO2 zostanie przyspieszona co będzie sprzyjało wzrostowi cen uprawnień. Oczywiście, aby wskazane ustalenia stały się prawem muszą być jeszcze przegłosowane przez Radę UE i Parlament Europejski – komentuje dla portalu wnp.pl Tomasz Bujacz, krajowy manager sprzedaży Vertis.
Wskazany współczynnik redukcji ma służyć zdejmowaniu z rynku nadwyżki uprawnień do emisji CO2 do czasu aż liczba tych uprawnień w obrocie spadnie do poziomu 833 mln uprawnień. Reforma EU ETS przewiduje, że jeśli liczba uprawnień w obiegu spadnie poniżej 400 mln to wtedy 100 mln uprawnień z rezerwy MSR miałoby wrócić na rynek w drodze aukcji.
Więcej na ten temat: http://www.wnp.pl/wiadomosci/306262.html