GE pomoże elektrociepłowni PGE spełnić wymagania środowiskowe

GE Power oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z grupy PGE, zawarły porozumienie dotyczące rozbudowy kompletnej instalacji odsiarczania spalin w Zespole Elektrociepłowni PGE w Bydgoszczy. Dzięki opatentowanej przez GE technologii półsuchej NID, bydgoska jednostka spełni zaostrzone unijne normy emisyjne, które zaczną obowiązywać od 2021 roku.

Inwestycja warta 44 mln zł zostanie zrealizowana w formule EPC (engineering, procurement, construction), czyli obejmie projektowanie, zaopatrzenie, dostawę i budowę kompletnej instalacji odsiarczania spalin dla kotłów „pod klucz”. Budowana instalacja odsiarczania spalin jest oparta na opatentowanej przez GE technologii półsuchego odsiarczania spalin metodą NID, która jest jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku, gwarantującym wysoką skuteczność redukcji emisji zarówno w zakresie odsiarczania spalin, jak i pyłów. W Polsce GE zrealizowało z powodzeniem podobne instalacje w elektrociepłowniach w Janikowie, Bydgoszczy, Poznaniu, Łodzi i Dąbrowie Górniczej (w trakcie realizacji).

Wybrana technologia GE umożliwi elektrociepłowni PGE dostosowanie się do najnowszych, zaostrzonych regulacji Unii Europejskiej dotyczących zanieczyszczeń powietrza–Nasze rozwiązania realizowane są przez lokalny zespół od dziesięcioleci zajmujący się obsługą i remontami instalacji. Obecnie rozpoczynamy integrowanie naszej technologii AQCS z możliwościami jakie oferują rozwiązania cyfrowe -mówi Sławomir Żygowski, dyrektor ds. sprzedaży na Polskę i kraje bałtyckie, GE Steam Power Systems.

Budowa instalacji odsiarczania spalin zapewni jednostce w Bydgoszczy uzyskanie trwałego ograniczenia emisji SO2 do poziomu poniżej 130 mg/m3 i pyłu – poniżej 10 mg/m3 w oczyszczonych gazach spalinowych. W rezultacie elektrociepłownia spełni normy emisyjne zawarte zarówno w Dyrektywie IED (o emisjach przemysłowych) jak w konkluzjach BAT, które nakładają wymogi stosowania najlepszych dostępnych technik w zakresie ochrony środowiska.

Zgodnie w ustaleniami zawartymi w kontrakcie prace modernizacyjne mają zostać zakończone, a instalacja oddana do eksploatacji w grudniu 2018 roku. Ta inwestycja wpisuje się również w strategię zrównoważonego i przyjaznego środowisku rozwoju Grupy Kapitałowej PGE.

 

Źródło: http://www.wnp.pl/wiadomosci/303320.html

Zobacz również:

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2025 Roku!

Wodorowa Mapa Polski – GAZ-SYSTEM publikuje wyniki badania

EUDR odroczony, ale nie odwołany!

640 mln euro w ramach KPO na realizację inwestycji wodorowych

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu