CEMEX wdraża przełomową technologię opartą na wodorze

CEMEX wdrożył technologię wodorową we wszystkich swoich cementowniach w Europie. To jedno z działań, dzięki którym firma przyczynia się do realizacji wizji gospodarki neutralnej w obszarze emisji dwutlenku węgla.

Innowacyjne rozwiązanie stosowane przez CEMEX polega na wykorzystaniu tzw. „czystego wodoru” jako jednego z paliw w procesie produkcji cementu.

„Czysty wodór” jest wytwarzany podczas elektrolizy, zasilanej odnawialną energią elektryczną. W trakcie jego spalania nie jest emitowany dwutlenek węgla. Dzięki zastosowaniu wodoru spada zapotrzebowanie na paliwa kopalne w produkcji cementu, następuje też poprawa efektywności energetycznej.

CEMEX wykorzystał to innowacyjne rozwiązanie po raz pierwszy w 2019 roku w Cementowni Alicante (Hiszpania), zyskując potwierdzenie, że zastosowanie wodoru umożliwia redukcję emisji CO2. W 2020 roku technologia wodorowa została wdrożona we wszystkich cementowniach CEMEX w Europie. W bieżącym roku firma zamierza przeprowadzić wdrożenie także w skali globalnej. To kolejne działanie CEMEX, które wpływa na poprawę klimatu poprzez obniżenie emisji dwutlenku węgla w procesach produkcyjnych.

Szybkie wdrożenie technologii opartej na wodorze pokazuje, że CEMEX działa zdecydowanie w obszarze innowacji, To także oznaka naszego silnego zaangażowania w dekarbonizację procesu produkcji cementu” – powiedział Roberto Ponguta, wiceprezes CEMEX ds. działań globalnych, technicznych i energetycznych. „Nadal identyfikujemy i wdrażamy technologie, które mogą przyczynić się do realizacji naszych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. W tych technologiach wodór odgrywa kluczową rolę” – dodał.

Cele CEMEX w zakresie redukcji emisji CO2

W ubiegłym roku CEMEX ogłosił strategię Climate Action. Firma ustanowiła własny, globalny cel redukcji emisji dwutlenku węgla – o 35% do 2030 roku. W tym samym czasie, zgodnie z nową strategią Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2, CEMEX zamierza również zredukować emisję dwutlenku węgla w swoich zakładach w Europie o co najmniej 55%.

CEMEX ogłosił ponadto, że w 2050 roku chce dostarczać swoim klientom na całym świecie wyłącznie beton o zerowym śladzie węglowym.

Wykorzystanie technologii wodorowej to kolejny, ważny krok na drodze do realizacji celów związanych z redukcją emisji dwutlenku węgla, które postawił przed sobą CEMEX.

 

źródło: www.cemex.pl


Jeśli temat wodoru jest dla Państwa ważny i interesujący zapraszamy 25 marca 2021 na konferencję online: Wodór paliwem przyszłości w kierunku dekarbonizacji przemysłu.

Po szczegóły zapraszam do kontaktu: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu

lub na www: https://powermeetings.eu/wodor-paliwem-przyszlosci-dekarbonizacji-przemyslu/

Zobacz również:

Zero emisyjna Polska? Jeżeli nie wodór, to co?

Konferencja Drewno materiałem przyszłości

Inwestycje w zeroemisyjne technologie wodorowe – konsultacje publiczne strategii Inwestycyjnej

Projekt rozporządzenia MKiŚ – obowiązek mocowy, rozliczanie, rynek wtórny

Więcej informacji

Kontakt

Renata Kałużna Jesteśmy zespołem złożonym z doświadczonych profesjonalistów, działającym w ramach firmy powemeetings.eu, która specjalizuje się w doradztwie oraz organizacji konferencji i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki.

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

kom.: +48 603 386 917

NIP: 952-139-65-83
REGON: 363385059

Renata.Kaluzna@powermeetings.eu

Stronę redaguje: Jolanta Szczepaniak
Kontakt: powermeetings@powermeetings.eu